dnes
Pondělí - zatazeno
9°C
zítra
Úterý - zatazeno
7°C
pozítří
Středa - polojasno
4°C
Novela zákona umožňuje radnicím dostat Segway z chodníků.  Využijeme toho, říká starosta Prahy 1
Chodče, pozor, jede chodec. Podobné obrázky už asi na jaře v neuvidíte. Foto: archiv

Novela zákona umožňuje radnicím dostat Segway z chodníků. Využijeme toho, říká starosta Prahy 1

Poslanecká sněmovna minulý týden schválila novelu zákona o provozu na pozemních komunikacích, která se zaměřuje zejména na větší bezpečnost všech účastníků silničního provozu.

Dosavadní úprava

Zákon doposud umožňoval omezit provoz Segway pomocí dopravních značek. Plošný zákaz nebyl možný. Aby bylo dosáhnuté stejného efektu, v historickém centru, kterého se v Praze provoz segway hlavně týká, musely by se v ulicích objevit stovky nových značek. „Dokážete si to představit? Jen třeba v Pařížské ulici by bylo 24 nových značek. Celé centrum by bylo zaplaveno značkami," říká starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

Mezi nejvýraznější změny patří kromě nové povinnosti chodců nosit reflexní prvky při pohybu na vozovce mimo obec při snížené viditelnosti také omezení provozu vozítek Segway. Tato novinka se výrazně týká také centra Prahy.

Segway totiž především v letní turistické sezóně „zaplavují“ chodníky v centru a Praha 1 doposud neměla prakticky žádnou možnost, jak z úzkých cest vozítka dostat. Byla totiž považována za chodce.

Nově však půjde o osobní přepravní prostředek. Na osobním přepravníku se lze na chodníku či stezce pro chodce pohybovat nejvýše rychlostí srovnatelnou s rychlostí chůze a touto jízdou nesmí dojít k omezení chodce. Obec navíc může svým nařízením a dopravním značením omezit provoz vozítek tam, kde jsou podmínky pro jejich použití nevyhovující.

A právě této nové pravomoci bude chtít radnice první městské části využít. „Chtěli bychom zakázat provoz segwayů plošně v památkové rezervaci UNESCO s tím, že by provoz byl povolen v nějakých ulicích, udělaly by se třeba nějaké průchody,“ uvedl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09).

Novelu zákona o provozu na pozemních komunikacích nyní musí ještě schválit Senát a prezident, začít platit by mohla v první polovině příštího roku.

segway-most-legii-nahled „Máme tedy čas vyhlášku připravit a chválit v zastupitelstvu tak, aby byl její efekt takový, že sice nebudeme nikoho šikanovat, ale dosáhneme toho, že chodníky budou sloužit primárně chodcům. Pohyb v centru se tak stane příjemnější a bezpečnější jak pro turisty, tak pro místní obyvatele,“ pokračoval Lomecký.

Plány radnice by teoreticky mohl zkřížit magistrát, kdyby například přijal vyhlášku, která by vyšla provozu Segway v centru vstříc. „Ale nepředpokládám to. S magistrátem jsem ohledně tohoto tématu dlouhodobě v kontaktu a napříč politickými stranami se shodujeme v tom, že dosavadní pokřivený stav, kdy byla vozítka Segway považována za chodce, se musel narovnat. Nyní k tomu konečně dojde,“ dodal starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký. 


Další články
Nahoru