Dnes Úterý - prehanky-dest 11°C
Zítra Středa - prehanky-dest 8°C
Úterý 18. 5. 2021
Svátek má Nataša
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Novelu notářského řádu projednala Sněmovna, návrh přichází s rozsáhlou digitalizací a ochranou podnikatelů
Zatímco dosavadní způsob zakládání společností vyžaduje fyzickou přítomnost žadatele v notářské kanceláři, v případě schválení novy notářského řádu by to už nebylo nutné. Ilustrační foto: Freeimages.com

Novelu notářského řádu projednala Sněmovna, návrh přichází s rozsáhlou digitalizací a ochranou podnikatelů

Založení obchodní společnosti by už brzy mohlo být výrazně jednodušší. Se změnami přichází novela notářského řádu poslankyně Moniky Červíčkové (ANO), kterou včera v prvním čtení projednala Sněmovna. Důležitou součástí návrhu je digitalizace procesu založení, změn a zrušení všech obchodních společností, možnost vyšší ochrany před krádežemi firem a zlepšení dostupnosti apostilace. Novela, pod níž jsou podepsaní poslanci z několika poslaneckých klubů, má podporu Notářské komory ČR i vlády, která ji posvětila souhlasným stanoviskem.

Nejen v důsledku pandemie se aktuálně podnikatelská sféra potýká s řadou problémů. Usnadnit start podnikání by měla novela zákona o notářích a notářské činnosti (tzv. notářský řád) z pera poslankyně Moniky Červíčkové (ANO), kterou včera v prvním čtení projednala Sněmovna.

„Primárním impulsem k přípravě novely pro mě bylo obeznámení se s případy krádeží společností. Už počátkem loňského roku jsme se proto sešli v týmu zástupců Notářské komory a Ministerstva spravedlnosti, abychom návrh potřebných legislativních změn připravili. Postupně se však ukázalo, že aby měla novela smysl, musíme ji rozšířit i na další oblasti, které jsou dlouhodobě problematické. Velkým tématem byla digitalizace procesu zakládání firem a dalších úkonů. Kvůli odladění všech technických parametrů tedy příprava novely trvala poměrně dlouho," vysvětlila poslankyně Červíčková.

„Novela přináší pro podnikatele mnoho pozitiv. Na prvním místě mezi ně patří výrazné zjednodušení a časová úspora při zakládání obchodních společností všech typů. Míra digitalizace tohoto procesu nás přibližuje evropskému standardu,“ dodala

Digitalizace zakládání obchodních společností – firma do hodiny

Jak už bylo uvedeno, stěžejní částí novely je digitalizace procesu zakládání obchodních společností. Zatímco dosavadní způsob stále vyžaduje fyzickou přítomnost žadatele v notářské kanceláři, návrh Červíčkové a dalších poslanců počítá s možností, že si notář potřebné údaje ověří u dotčených institucí (základní registry a informační systémy veřejné správy) a bez fyzické přítomnosti žadatele, se kterým vše vyřídí prostřednictvím zabezpečeného videopřenosu.

Posledním krokem je online zápis obchodní společnosti do obchodního rejstříku. Uvedený postup by se navíc uplatnil jak u zakládání společností s ručením omezeným, tak i všech ostatních typů obchodních společností. Notářský zápis vznikne za využití úředních průkazů vybavených čipem (podle evropské legislativy), elektronického podpisu, videokonference a NFC čtečky v mobilním telefonu.

„Postupná digitalizace procesů je v moderní společnosti naprosto nezbytná a znamená hlavně usnadnění života našich občanů. Proto jsme pro zakládání obchodních společností, kde je kladen velký důraz na spolehlivou identifikaci žadatele jako prevence před účelovým zakládáním subjektů, vytvořili vlastní zabezpečený online kanál. Díky němu budeme schopni takovým nekalým praktikám předcházet. Bezpečně, rychle a bez nutnosti fyzické návštěvy půjde založení s. r. o. u notáře vyřídit v rámci jedné hodiny,“ říká k novele notářského řádu prezident Notářské komory ČR Radim Neubauer.

„Ministerstvo průmyslu a obchodu dlouhodobě usiluje o zjednodušení zakládání společností. Již několik let je možné si založit živnost online bez fyzické přítomnosti na úřadě. Jsme rádi, že to tak bude i u všech obchodních společností,"   sděluje náměstkyně vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Silvana Jirotková.

Strach z podvodných praktik je přitom v případě digitalizace zbytečný. Navrhovaný systém klade důraz na právní jistotu, bezpečnou identifikaci a eliminuje možnost použití pozměněných či padělaných dokladů totožnosti či zneužívání takzvaných bílých koní jako majitelů účelově založených obchodních společností, které následně slouží k nelegální činnosti.

Bič na zloděje obchodních společností
 

Právě bezpečnost je ostatně jedním z leitmotivů novely. Ta jako nástroj proti krádeži celých obchodních společností, resp. převodu podílů v s. r. o. falšováním ověřovací doložky zavádí evidenci ověřených podpisů v elektronické podobě. Na speciální webové stránce tak bude podle jména a data narození uvedených v ověřovací doložce podpisu možné zjistit, zda je doložka pravá. Zvýší se tím nejen bezpečnost převodů ve společnostech, ale také v katastru nemovitostí.

Další změnou, s níž novela přichází, je zlepšení dostupnosti apostil. Dosud lze k notářské listině získat apostilu (doložku veřejných listin prokazující podpis a otisk razítka notáře na listině za účelem jejího použití v zahraničí) pouze v Praze na Ministerstvu spravedlnosti nebo od zprostředkovatele. Novela oproti tomu počítá s vydáváním apostil regionálními notářskými komorami, což opět usnadní život podnikatelské veřejnosti, která tyto služby využívá.

Návrh novely notářského řádu (sněmovní tisk č. 793) svým souhlasným stanoviskem podpořila vláda a kladně se k němu vyjádřilo také Ministerstvo průmyslu a obchodu či Ministerstvo spravedlnosti:

„Ministerstvo spravedlnosti předložený návrh podporuje, protože představuje další významný krok v elektronizaci právního styku mezi lidmi. Navíc lidem přiblíží ověřování listin pro jejich použití v cizině, tzv. apostilační službu. Současný stav totiž ukazuje, že centralizovaný systém vydávání apostil má své limity. Navrhujeme tedy, aby apostily pro notářské listiny vydávaly jednotlivé regionální notářské komory. Tento decentralizovaný model zajistí, že klienti budou mít k této službě blíž a současně bude Notářská komora moci efektivněji zajišťovat dohled nad touto ověřovací agendou,“ uvedla Pavla Belloňová, ředitelka legislativního odboru Ministerstva spravedlnosti ČR.

Digitalizace zakládání obchodních společností (srovnání)
 digitalizace


Právní poradna Prahy 15

15. května 2021 v 16:10

Právní poradna pro veřejnost, poskytující své služby v budově Úřadu městské části Praha 15, bude od 1. června 2021 k dispozici nově pouze ve středu, v prodloužené době, a to od 9 do 14:30 hodin.

První pražské zkušenosti s prosazováním nových zákonných pravidel pro online platformy zprostředkující krátkodobé ubytovací služby

16. února 2021 v 10:52

V loňském roce Parlament přijal novelu zákona, který stanoví povinnosti online platformám, které zprostředkují ubytovací služby. Na základě tohoto zákona živnostenské odbory pražských městských částí zaslaly výzvy platformám jako např. Airbnb, Booking.com apod., aby sdělily informace o uzavřených...

innogy řeší týdně desítky stížností na energošmejdy

26. ledna 2021 ve 21:11

Přes padesát stížností týdně na jednání energošmejdů řeší v době epidemie koronaviru zaměstnanci skupiny innogy v České republice. Na denním pořádku jsou velmi často úplně beznadějné případy seniorů, kterým hrozí mnohatisícové sankce. innogy varuje před negativním fenoménem posledních měsíců,...

Přednáška: Pracovní právo

7. ledna 2021 v 06:33

Městská knihovna připravila na 8. února v 17 hodin on-line přednášku o základech pracovního práva zaměřenou na nejdůležitější práva a povinnosti zaměstnance a zaměstnavatele.

Další články
Nahoru