Dnes Čtvrtek - prehanky-dest 20°C
Zítra Pátek - bourky 20°C
Čtvrtek 18. 8. 2022
Svátek má Helena
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Novelu notářského řádu projednala Sněmovna, návrh přichází s rozsáhlou digitalizací a ochranou podnikatelů
Zatímco dosavadní způsob zakládání společností vyžaduje fyzickou přítomnost žadatele v notářské kanceláři, v případě schválení novy notářského řádu by to už nebylo nutné. Ilustrační foto: Freeimages.com

Novelu notářského řádu projednala Sněmovna, návrh přichází s rozsáhlou digitalizací a ochranou podnikatelů

Založení obchodní společnosti by už brzy mohlo být výrazně jednodušší. Se změnami přichází novela notářského řádu poslankyně Moniky Červíčkové (ANO), kterou včera v prvním čtení projednala Sněmovna. Důležitou součástí návrhu je digitalizace procesu založení, změn a zrušení všech obchodních společností, možnost vyšší ochrany před krádežemi firem a zlepšení dostupnosti apostilace. Novela, pod níž jsou podepsaní poslanci z několika poslaneckých klubů, má podporu Notářské komory ČR i vlády, která ji posvětila souhlasným stanoviskem.

Nejen v důsledku pandemie se aktuálně podnikatelská sféra potýká s řadou problémů. Usnadnit start podnikání by měla novela zákona o notářích a notářské činnosti (tzv. notářský řád) z pera poslankyně Moniky Červíčkové (ANO), kterou včera v prvním čtení projednala Sněmovna.

„Primárním impulsem k přípravě novely pro mě bylo obeznámení se s případy krádeží společností. Už počátkem loňského roku jsme se proto sešli v týmu zástupců Notářské komory a Ministerstva spravedlnosti, abychom návrh potřebných legislativních změn připravili. Postupně se však ukázalo, že aby měla novela smysl, musíme ji rozšířit i na další oblasti, které jsou dlouhodobě problematické. Velkým tématem byla digitalizace procesu zakládání firem a dalších úkonů. Kvůli odladění všech technických parametrů tedy příprava novely trvala poměrně dlouho," vysvětlila poslankyně Červíčková.

„Novela přináší pro podnikatele mnoho pozitiv. Na prvním místě mezi ně patří výrazné zjednodušení a časová úspora při zakládání obchodních společností všech typů. Míra digitalizace tohoto procesu nás přibližuje evropskému standardu,“ dodala

Digitalizace zakládání obchodních společností – firma do hodiny

Jak už bylo uvedeno, stěžejní částí novely je digitalizace procesu zakládání obchodních společností. Zatímco dosavadní způsob stále vyžaduje fyzickou přítomnost žadatele v notářské kanceláři, návrh Červíčkové a dalších poslanců počítá s možností, že si notář potřebné údaje ověří u dotčených institucí (základní registry a informační systémy veřejné správy) a bez fyzické přítomnosti žadatele, se kterým vše vyřídí prostřednictvím zabezpečeného videopřenosu.

Posledním krokem je online zápis obchodní společnosti do obchodního rejstříku. Uvedený postup by se navíc uplatnil jak u zakládání společností s ručením omezeným, tak i všech ostatních typů obchodních společností. Notářský zápis vznikne za využití úředních průkazů vybavených čipem (podle evropské legislativy), elektronického podpisu, videokonference a NFC čtečky v mobilním telefonu.

„Postupná digitalizace procesů je v moderní společnosti naprosto nezbytná a znamená hlavně usnadnění života našich občanů. Proto jsme pro zakládání obchodních společností, kde je kladen velký důraz na spolehlivou identifikaci žadatele jako prevence před účelovým zakládáním subjektů, vytvořili vlastní zabezpečený online kanál. Díky němu budeme schopni takovým nekalým praktikám předcházet. Bezpečně, rychle a bez nutnosti fyzické návštěvy půjde založení s. r. o. u notáře vyřídit v rámci jedné hodiny,“ říká k novele notářského řádu prezident Notářské komory ČR Radim Neubauer.

„Ministerstvo průmyslu a obchodu dlouhodobě usiluje o zjednodušení zakládání společností. Již několik let je možné si založit živnost online bez fyzické přítomnosti na úřadě. Jsme rádi, že to tak bude i u všech obchodních společností,"   sděluje náměstkyně vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Silvana Jirotková.

Strach z podvodných praktik je přitom v případě digitalizace zbytečný. Navrhovaný systém klade důraz na právní jistotu, bezpečnou identifikaci a eliminuje možnost použití pozměněných či padělaných dokladů totožnosti či zneužívání takzvaných bílých koní jako majitelů účelově založených obchodních společností, které následně slouží k nelegální činnosti.

Bič na zloděje obchodních společností
 

Právě bezpečnost je ostatně jedním z leitmotivů novely. Ta jako nástroj proti krádeži celých obchodních společností, resp. převodu podílů v s. r. o. falšováním ověřovací doložky zavádí evidenci ověřených podpisů v elektronické podobě. Na speciální webové stránce tak bude podle jména a data narození uvedených v ověřovací doložce podpisu možné zjistit, zda je doložka pravá. Zvýší se tím nejen bezpečnost převodů ve společnostech, ale také v katastru nemovitostí.

Další změnou, s níž novela přichází, je zlepšení dostupnosti apostil. Dosud lze k notářské listině získat apostilu (doložku veřejných listin prokazující podpis a otisk razítka notáře na listině za účelem jejího použití v zahraničí) pouze v Praze na Ministerstvu spravedlnosti nebo od zprostředkovatele. Novela oproti tomu počítá s vydáváním apostil regionálními notářskými komorami, což opět usnadní život podnikatelské veřejnosti, která tyto služby využívá.

Návrh novely notářského řádu (sněmovní tisk č. 793) svým souhlasným stanoviskem podpořila vláda a kladně se k němu vyjádřilo také Ministerstvo průmyslu a obchodu či Ministerstvo spravedlnosti:

„Ministerstvo spravedlnosti předložený návrh podporuje, protože představuje další významný krok v elektronizaci právního styku mezi lidmi. Navíc lidem přiblíží ověřování listin pro jejich použití v cizině, tzv. apostilační službu. Současný stav totiž ukazuje, že centralizovaný systém vydávání apostil má své limity. Navrhujeme tedy, aby apostily pro notářské listiny vydávaly jednotlivé regionální notářské komory. Tento decentralizovaný model zajistí, že klienti budou mít k této službě blíž a současně bude Notářská komora moci efektivněji zajišťovat dohled nad touto ověřovací agendou,“ uvedla Pavla Belloňová, ředitelka legislativního odboru Ministerstva spravedlnosti ČR.

Digitalizace zakládání obchodních společností (srovnání)
 digitalizace


Autor: red

Jak jdou na udržitelnější spotřebu v 26 zemích Evropy

14. srpna 2022 v 06:56

Mnozí evropští prodejci, výrobci i zákonodárci se snaží o snížení dopadu spotřeby na životní prostředí a větší udržitelnost obchodu. Někde se snaží zatraktivnit opravy či nákupy jízdních kol a veřejnou dopravu, jinde mají aplikaci proti plýtvání potravinami nebo nabízejí 10% slevu na nákup kávy do...

Praha 15: Právní poradna pro seniory a rodiče samoživitele ukončila provoz

28. července 2022 v 09:39

Právní poradna, která byla vyhrazena seniorům a rodičům samoživitelům každé pondělí, byla ukončena.

Na co máte právo při stávce letištního personálu?

27. července 2022 v 07:50

Dnešní stávka tisíců členů letištního personálu společnosti Lufthansa se dotkne 130 000 cestujících, letících z Frankfurtu a Mnichova nebo přes tato významná letiště. Rušení či významná zpoždění letů se očekávají také ve čtvrtek a v pátek. Důležité informace o právech cestujících přináší Evropské...

Bezplatná právní poradna v Praze 14 bude měsíc uzavřena

27. června 2022 v 11:06

V období od 6. července do 3. srpna bude uzavřena bezplatná právní poradna, kterou v budově radnice Prahy 14 (Bratří Venclíků 1072, 1. patro, kancelář 119) každou středu zajišťuje JUDr. Ján Horňák.

Pracovní úrazy. Jaké největší chyby připraví poškozené o kompenzaci?

28. dubna 2022 v 08:09

Oběti pracovních úrazů či nemoci z povolání si každý rok 28. dubna připomínají Světový den bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. V Česku se s úrazy v zaměstnání setká více než 40 000 lidí, drtivá většina z nich má nárok na odškodnění. Společnost Vindicia shrnuje nejčastější chyby, které mohou...

Právní poradna pro seniory a samoživitele

11. dubna 2022 v 08:40

Radnice Prahy 15 zajistila právní poradnu pro seniory a rodiče samoživitele. Poradna je k dispozici každé pondělí v 7. patře budovy Úřadu městské části Praha 15, Boloňská 478, od 13 do 17 hodin.

Lunchmeat festival pořádá benefiční akci na Stalinu, společně si zahrají Ukrajinka, Ruska, Běloruska, Gruzínec a Čech

10. března 2022 v 10:16

Lunchmeat festival, každoroční pořadatel mezinárodní akce věnované aktuální nezávislé elektronické hudbě a digitálnímu umění, zve dnes, 10. března, v 17 hodin na benefiční akci na pomoc Ukrajině Peaceful rave: United We Stand, Together We Fall, která se bude konat v prostorách venkovního centra...

Hazardní zákon a online casina

9. února 2022 v 06:32

Popularita online casin neustále roste a k této zábavě se obrací stále více lidí. Důvody není těžké identifikovat. Možnost hraní v soukromí z pohodlí domova nebo třeba v dopravních prostředcích a v libovolný čas přístup ke casino hraní velmi zjednodušuje a zpřístupňuje i těm, kteří by jinak do...

Poradna Prahy 6: Jak se vyznat v energiích

3. ledna 2022 v 17:56

Od 4. ledna pravidelně každé úterý ve 14 hodin ve Skleněném paláci bude otevřena poradna.

Návrh zákona o ochraně oznamovatelů (tzv. Zákon o whistleblowingu) – o povinnostech pro zaměstnavatele a hrozících sankcích

2. ledna 2022 ve 14:15

Dne 17. prosince 2021 uplynula lhůta k provedení evropské směrnice o ochraně osob, které oznamují porušení práva Unie (tzv. směrnice o whistleblowingu), do národních právních řádů. Český parlament nestihnul návrh zákona přijmout před podzimními volbami, očekává se nicméně, že návrh bude v blízké...

Další články
Nahoru