Dnes Středa - zatazeno 1°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 0°C
Středa 26. 1. 2022
Svátek má Zora
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Novelu notářského řádu projednala Sněmovna, návrh přichází s rozsáhlou digitalizací a ochranou podnikatelů
Zatímco dosavadní způsob zakládání společností vyžaduje fyzickou přítomnost žadatele v notářské kanceláři, v případě schválení novy notářského řádu by to už nebylo nutné. Ilustrační foto: Freeimages.com

Novelu notářského řádu projednala Sněmovna, návrh přichází s rozsáhlou digitalizací a ochranou podnikatelů

Založení obchodní společnosti by už brzy mohlo být výrazně jednodušší. Se změnami přichází novela notářského řádu poslankyně Moniky Červíčkové (ANO), kterou včera v prvním čtení projednala Sněmovna. Důležitou součástí návrhu je digitalizace procesu založení, změn a zrušení všech obchodních společností, možnost vyšší ochrany před krádežemi firem a zlepšení dostupnosti apostilace. Novela, pod níž jsou podepsaní poslanci z několika poslaneckých klubů, má podporu Notářské komory ČR i vlády, která ji posvětila souhlasným stanoviskem.

Nejen v důsledku pandemie se aktuálně podnikatelská sféra potýká s řadou problémů. Usnadnit start podnikání by měla novela zákona o notářích a notářské činnosti (tzv. notářský řád) z pera poslankyně Moniky Červíčkové (ANO), kterou včera v prvním čtení projednala Sněmovna.

„Primárním impulsem k přípravě novely pro mě bylo obeznámení se s případy krádeží společností. Už počátkem loňského roku jsme se proto sešli v týmu zástupců Notářské komory a Ministerstva spravedlnosti, abychom návrh potřebných legislativních změn připravili. Postupně se však ukázalo, že aby měla novela smysl, musíme ji rozšířit i na další oblasti, které jsou dlouhodobě problematické. Velkým tématem byla digitalizace procesu zakládání firem a dalších úkonů. Kvůli odladění všech technických parametrů tedy příprava novely trvala poměrně dlouho," vysvětlila poslankyně Červíčková.

„Novela přináší pro podnikatele mnoho pozitiv. Na prvním místě mezi ně patří výrazné zjednodušení a časová úspora při zakládání obchodních společností všech typů. Míra digitalizace tohoto procesu nás přibližuje evropskému standardu,“ dodala

Digitalizace zakládání obchodních společností – firma do hodiny

Jak už bylo uvedeno, stěžejní částí novely je digitalizace procesu zakládání obchodních společností. Zatímco dosavadní způsob stále vyžaduje fyzickou přítomnost žadatele v notářské kanceláři, návrh Červíčkové a dalších poslanců počítá s možností, že si notář potřebné údaje ověří u dotčených institucí (základní registry a informační systémy veřejné správy) a bez fyzické přítomnosti žadatele, se kterým vše vyřídí prostřednictvím zabezpečeného videopřenosu.

Posledním krokem je online zápis obchodní společnosti do obchodního rejstříku. Uvedený postup by se navíc uplatnil jak u zakládání společností s ručením omezeným, tak i všech ostatních typů obchodních společností. Notářský zápis vznikne za využití úředních průkazů vybavených čipem (podle evropské legislativy), elektronického podpisu, videokonference a NFC čtečky v mobilním telefonu.

„Postupná digitalizace procesů je v moderní společnosti naprosto nezbytná a znamená hlavně usnadnění života našich občanů. Proto jsme pro zakládání obchodních společností, kde je kladen velký důraz na spolehlivou identifikaci žadatele jako prevence před účelovým zakládáním subjektů, vytvořili vlastní zabezpečený online kanál. Díky němu budeme schopni takovým nekalým praktikám předcházet. Bezpečně, rychle a bez nutnosti fyzické návštěvy půjde založení s. r. o. u notáře vyřídit v rámci jedné hodiny,“ říká k novele notářského řádu prezident Notářské komory ČR Radim Neubauer.

„Ministerstvo průmyslu a obchodu dlouhodobě usiluje o zjednodušení zakládání společností. Již několik let je možné si založit živnost online bez fyzické přítomnosti na úřadě. Jsme rádi, že to tak bude i u všech obchodních společností,"   sděluje náměstkyně vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Silvana Jirotková.

Strach z podvodných praktik je přitom v případě digitalizace zbytečný. Navrhovaný systém klade důraz na právní jistotu, bezpečnou identifikaci a eliminuje možnost použití pozměněných či padělaných dokladů totožnosti či zneužívání takzvaných bílých koní jako majitelů účelově založených obchodních společností, které následně slouží k nelegální činnosti.

Bič na zloděje obchodních společností
 

Právě bezpečnost je ostatně jedním z leitmotivů novely. Ta jako nástroj proti krádeži celých obchodních společností, resp. převodu podílů v s. r. o. falšováním ověřovací doložky zavádí evidenci ověřených podpisů v elektronické podobě. Na speciální webové stránce tak bude podle jména a data narození uvedených v ověřovací doložce podpisu možné zjistit, zda je doložka pravá. Zvýší se tím nejen bezpečnost převodů ve společnostech, ale také v katastru nemovitostí.

Další změnou, s níž novela přichází, je zlepšení dostupnosti apostil. Dosud lze k notářské listině získat apostilu (doložku veřejných listin prokazující podpis a otisk razítka notáře na listině za účelem jejího použití v zahraničí) pouze v Praze na Ministerstvu spravedlnosti nebo od zprostředkovatele. Novela oproti tomu počítá s vydáváním apostil regionálními notářskými komorami, což opět usnadní život podnikatelské veřejnosti, která tyto služby využívá.

Návrh novely notářského řádu (sněmovní tisk č. 793) svým souhlasným stanoviskem podpořila vláda a kladně se k němu vyjádřilo také Ministerstvo průmyslu a obchodu či Ministerstvo spravedlnosti:

„Ministerstvo spravedlnosti předložený návrh podporuje, protože představuje další významný krok v elektronizaci právního styku mezi lidmi. Navíc lidem přiblíží ověřování listin pro jejich použití v cizině, tzv. apostilační službu. Současný stav totiž ukazuje, že centralizovaný systém vydávání apostil má své limity. Navrhujeme tedy, aby apostily pro notářské listiny vydávaly jednotlivé regionální notářské komory. Tento decentralizovaný model zajistí, že klienti budou mít k této službě blíž a současně bude Notářská komora moci efektivněji zajišťovat dohled nad touto ověřovací agendou,“ uvedla Pavla Belloňová, ředitelka legislativního odboru Ministerstva spravedlnosti ČR.

Digitalizace zakládání obchodních společností (srovnání)
 digitalizace


Autor: red

Poradna Prahy 6: Jak se vyznat v energiích

3. ledna 2022 v 17:56

Od 4. ledna pravidelně každé úterý ve 14 hodin ve Skleněném paláci bude otevřena poradna.

Návrh zákona o ochraně oznamovatelů (tzv. Zákon o whistleblowingu) – o povinnostech pro zaměstnavatele a hrozících sankcích

2. ledna 2022 ve 14:15

Dne 17. prosince 2021 uplynula lhůta k provedení evropské směrnice o ochraně osob, které oznamují porušení práva Unie (tzv. směrnice o whistleblowingu), do národních právních řádů. Český parlament nestihnul návrh zákona přijmout před podzimními volbami, očekává se nicméně, že návrh bude v blízké...

Rodiče zůstanou doma s dítětem kvůli nařízené karanténě. Jak uplatnit nárok na ošetřovné

22. listopadu 2021 v 17:30

Rodiče, kteří musí zůstat doma s dítětem kvůli nařízené karanténě nebo uzavřené školce, škole či třídě, se často ptají, jakým tiskopisem uplatnit nárok na ošetřovné a kdo příslušný tiskopis vystavuje. ČSSZ proto jednotlivé situace rekapituluje.

Budou datové schránky befelem ku prospěchu?

8. listopadu 2021 v 09:03

V oblasti zřizování datových schránek by mělo dojít počátkem roku 2023 k velkým změnám. V současné době jsou datové schránky zřizovány fyzickým osobám, podnikajícím fyzickým osobám a právnickým osobám, které nejsou zapsány v obchodním rejstříku či nejsou zřízeny zákonem, pouze na základě jejich...

Koroporadna pomáhala rodinám v konfliktních situacích

2. listopadu 2021 v 16:06

Bezplatná Koroporadna Unie rodinných advokátů vznikla v březnu 2020 a do současné doby zodpověděla 15 000 e-mailových dotazů z rodinné problematiky a telefonicky pomohla 10 000 klientů.

Právní poradenství v Praze 9

26. října 2021 ve 04:11

Služba je poskytována sociálně slabším občanům, kteří nemohou za právní služby platit a mají trvalý pobyt na území Prahy 9. V poradně se zabývají řešením bytové problematiky a problematiky mezilidských vztahů.

Aperio navyšuje kapacitu bezplatné poradny pro rodiče

2. října 2021 v 06:59

Aperio – Společnost pro zdravé rodičovství navyšuje kapacitu bezplatného poradenství o 90 %. Poskytuje rodičům zdarma podporu v různých životních situacích přes webovou poradnu, prostřednictvím osobních konzultací s psychologem či právníkem a skrze právní telefonickou...

Další články
Nahoru