Dnes Pondělí - jasno 33°C
Zítra Úterý - bourky 24°C
Pondělí 27. 6. 2022
Svátek má Ladislav
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Novela, která je podle podnikatelů pouhou zástěrkou, jak zesílit vliv státu
Řada podniků musela mít kvůli covidu-19 řadu měsíců zavřeno nebo fungovat se značně omezeným provozem. Foto: Jan Puci

Novela, která je podle podnikatelů pouhou zástěrkou, jak zesílit vliv státu

Podnikatelské odbory oceňují, že poslanci vládní koalice chtějí pozměňovacími návrhy změkčit novelu takzvaného pandemického zákona. Zároveň podle nich jde o pouhé kosmetické úpravy a přijímaná novela je chybně koncipována ve své podstatě. Server Pražský patriot o tom informoval Radomil Bábek, předseda výboru Podnikatelských odborů.

„Stát nepotřebuje žádný lex covid – novou krizovou legislativu, která je určena jen na jedno použití. Stát má již dnes nástroje, jak reagovat při krizi. Stát má již dnes dostatečnou pravomoc, jak řešit veškeré situace, které ohrožují život, zdraví, majetek nebo životní prostředí,“ uvedly odbory v prohlášení.

„V prvé řadě je to Ústavní zákon o bezpečnosti České republiky a Zákon o krizovém řízení. Dále je to Zákon o hospodářských opatřeních pro krizové stavy a Zákon o integrovaném záchranném systému. Zároveň připomínáme, že součástí naší legislativy je například Pandemický plán, který nebyl při řešení současné epidemie aktivován a do dnešního dne využit. Nebyl dokonce za dva roky ani aktualizován, přestože k tomu Poslanecká sněmovna vládu opakovaně vyzývala,“ sdělily odbory podnikatelů.

„Novela takzvaného pandemického zákona je pouhou zástěrkou, jak zesílit vliv státu a posílit moc státních orgánů. Je to cizorodý prvek, který ukrajuje část podnikatelských i občanských svobod. Je nepřípustné, aby stát na jednu stranu zakazoval a omezoval podnikání a zároveň se zbavoval odpovědnosti za náhradu škody ve formě ušlého zisku,“ uvedl Bábek.

Za Podnikatelské odbory vyzval vládu, aby stáhla z projednávání novelu takzvaného pandemického zákona. Zároveň žádá poslance, aby odmítli navrhovanou legislativu jako celek.

Podnikatelské odbory – Unie podnikatelských a živnostenských spolků je organizace, která vznikla v únoru 2017. V současnosti už mají odbory víc než 15 700 členů.


Autor: Karel Netolický

Prokop: Kompetenční centrum digitalizace? Pražany to bude hodně stát, ale nic z toho nevznikne

10. května 2022 v 08:56

Pražští radní včera opět schválili Smlouvu o zajištění služeb kompetenčního centra digitalizace procesů, agend a jejich robotizace. Kriticky na to reagoval předseda hnutí ANO v Praze Ondřej Prokop.

Prokop: Koalice primátora Hřiba kryje Čižinského Prahu Sobě a odmítla projednat předražené stěhování TSK

28. dubna 2022 ve 14:50

Dnes jsem na jednání Zastupitelstva hlavního města Prahy navrhoval projednat sporné a předražené stěhování Technické správy komunikací hl. m. Prahy (TSK do nových prostor. Otazníků je hned několik a domnívám se, že se zvláště náměstek primátora Adam Scheinherr, který za stěhováním stojí, má z čeho...

Poslankyně Zajíčková: Návrh novely zákona o pedagogických pracovnících obsahuje řadu smysluplných změn

17. dubna 2022 v 06:28

Návrh novely například zavádí adaptační období pro začínající učitele, které by mělo snížit riziko brzkého odchodu mladých učitelů ze školství. Další významnou změnou je ukotvení uvádějícího, provázejícího i třídního učitele a garance platů pedagogických pracovníků navázáním na průměrnou mzdu...

Další články
Nahoru