Nové zařízení pro vyšetření mozku pomůže s výzkumem neurodegenerativních onemocnění
10. října 2024 14:55
„Magnetická rezonance umožňuje nejen zobrazovat morfologii mozku do nejmenších detailů, ale také jeho funkci. Například lze zobrazit, které oblasti mozkové kůry jsou zapojeny při řešení nejrůznějších mentálních nebo pohybových úloh. Lze tak zobrazit nejen řečová centra, ale i centra, která se zapojují při myšlení, vybavování z paměti nebo při emocích,“ vysvětluje Robert Jech, přednosta Neurologické kliniky 1. LF UK a VFN.
Rozšíření možností funkční magnetické rezonance
Pracoviště na oddělení magnetické rezonance na neurologické klinice je vybaveno dvěma novými systémy s příslušenstvím, které výrazně rozšiřují možnosti funkční magnetické rezonance (fMRI). Prvním z nich je inovativní VisualSystem HD a NNL fMRI systém určený pro klinické zobrazování pomocí fMRI.
„Jedná se o doplněk ke stávajícímu MR přístroji Siemens 3T Skyra. Kromě špičkového výzkumu bude zařízení používáno i při určitých klinických indikacích, které vyžadují zobrazit zapojení specifických mozkových oblastí, například u mozkových tumorů nebo pro zhodnocení postižení zrakové dráhy,“ uvedla Manuela Vaněčková, vedoucí lékařka Radiodiagnostické kliniky 1. LF UK a VFN.
„Funkční magnetická rezonance se již rutinně používá při plánování náročných neurochirurgických operací, aby se předešlo poškození některých důležitých mozkových center. Velký potenciál má v oblasti neurologického, neuropsychologického a psychiatrického výzkumu, kdy nám odhaluje, jak mozek funguje při různých chorobných stavech,“ pokračoval profesor Jech.
NNL fMRI System zahrnuje LCD monitor, na který lze promítat různý obsah – jakákoliv znázornění, prezentace, pro pacienty na běžném vyšetření to mohou být obrázky, videa či text. Dále obsahuje rukojeti ResponseGrip umožňující pacientům aktivně reagovat během vyšetření. Součástí je i software nordicAktiva, jenž je klíčový pro sledování a analýzu změn mozkové aktivity.
Inovativní brýle pro vizuální stimulaci
Druhou novinkou jsou inovativní brýle VisualSystem HD pro vizuální stimulaci během magnetické rezonance, především pak při fMRI. Umožňují sledování očí v reálném čase. Dále obsahují dvě integrované kamery, které jsou schopné hodnotit bdělost a zapojení pacienta. Brýle se snadno připevňují k hlavové cívce, jsou výškově nastavitelné, nabízí dioptrickou korekci –8 až +5 a 3D zobrazení. Jejich další využití lze spatřit například v kognitivně-behaviorální terapii – brýle totiž umožňují simulaci reálných situací a zkoumání reakcí mozku.
„Výzkumné týmy Neurologické kliniky v současnosti již pracují na unikátním projektu možnosti použití fMRI v tzv. biofeedbacku u pacientů s poruchami řízení pohybu, s jedinečným zacílením na pacienty s Parkinsonovou nemocí, funkční poruchou hybnosti a dystonickými syndromy, kdy pacienti špatně ovládají pohyblivost. Pacienti během vyšetření přímo vidí aktivitu svého mozku a sami se přitom snaží aktivitu určitých oblastí své mozkové kůry zvýšit nebo snížit tak, jak to známe u zdravých osob. Předpokládáme tedy, že funkční magnetická rezonance má velký potenciál stát se v některých indikacích terapeutickým nástrojem,“ popsal přínos nového vybavení profesor Jech.