dnes
Čtvrtek - skorojasno
5°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Sobota - prehanky-snih
3°C
Pražský život

Nové zámecké schody jsou opět průchodné

Zatímco minulý týden expert konstatoval, že Nový zámecké schody jsou ve špatném stavu, jejich část ohrožuje chodce a měla by být uzavřena, nyní je vše jinak. Podle statika nehrozí nebezpečí a uzavřené schody mohou být opět zprůchodněny.

„Za případné ohrožení na zdraví osob nebo zvířat a majetku třetích osob odpovídá Hlavní město Praha a vzhledem k tomu, že jsme byli upozorněni na fakt, že se vlivem povětrnostních podmínek mohla situace zhoršit, povolali jsme na místo experta, který aktuální situaci posoudí, a část Nových zámeckých schodů ve čtvrtek uzavřeli,“ řekl ke konci minulého týdne primátor hlavního města Prahy Bohuslav Svoboda.

„Na místo povolaný statik potvrdil, že nehrozí bezprostřední nebezpečí a že můžeme zprůchodnit část Nových zámeckých schodů, kterou jsme minulý čtvrtek uzavřeli,“ uvedl dnes.

Problém činí voda

Město se nyní připravuje na stavební práce nutné k odstranění závad zámeckých schodů, především opěrných zdí, na nichž jsou uloženy stupně. Problémy způsobuje zejména pronikání vody z povrchu schodů a byla důvodná obava, že vlivem povětrnostních podmínek se situace po letošní zimě zhoršila.

Na neuspokojivý stav schodů, které spojují Thunovskou ulici na Malé Straně s Hradčanským náměstím, byl magistrát upozorněn minulý rok. Jako vlastník byl vyzván k tomu, aby zdi i schody zajistil a opravil.

Oprava se však neuskutečnila. Na jejího zhotovitele totiž nebylo vypsáno otevřené výběrové řízení, kvůli čemuž vznikly mezi pražskými radními třenice. Následně došlo opakovaně k oddálení udělení zakázky za více než 60 milionů korun.


Autor: Renata Rákosová
Další články
Nahoru