Dnes Středa - prehanky-dest 25°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 25°C
Středa 24. 7. 2024
Svátek má Kristýna
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražská kultura

Nové výstavy v Pragovka Gallery pracují s experimentem, krajinou a progresivními přístupy

Ve čtvrtek 16. listopadu v 18 hodin zahájí Pragovka Gallery v pražských Vysočanech čtyři nové výstavy. Skupinová výstava Experiment – Boudníkova klika představí pod kurátorským vedením Adama Hnojila pětici autorů, jejichž doménou jsou práce na papíře. Duo Ewa a Jacek Doroszenko tvoří intermediální umělci z Varšavy a současní rezidenční umělci Pragovka Gallery, ve výstavě Overlooked Horizons prozkoumají vztah mezi zvukem, obrazem a krajinou.  

Výstava Ukrytá místa, všem na očích, jejímž kurátorem je Petr Vaňous, seznámí návštěvníky s aktuální malířskou tvorbu Petra Grubera. Výstava Mimo kruh je výstupem 29. ročníku Mezinárodního symposia keramiky v Bechyni, jehož cílem bylo zkoumat mediální přesahy, vystoupit ze zažitých hranic oboru a přitom zachovat respekt k povaze a specificitě materiálu.

Výstava Experiment – Boudníkova klika se otevře v prostoru galerie The White Room a potrvá do 14. prosince. Představí práce Matěje Hrbka, Tomáše Hrubiše, Ivy Krupicové, Eduarda Lary a Zuzany Růžičkové. Pro všechny umělce jsou specifické experimentální přístupy, které jsou klíčovým prvkem v jejich praxi.

„Podtitul výstavy poukazuje na průkopníka české moderní grafiky Vladimíra Boudníka, který v jedné z hal Pragovky tvořil a s Vysočany byl bytostně spojen jak pracovně, tak umělecky. Výstava je koncipována jako expozice přátel, kde každý z autorů představí svoji aktuální tvorbu,“ doplňuje kurátor výstavy Adam Hnojil.

Duo Ewa a Jacek Doroszenkovi tvoří intermediální umělci z Varšavy, kteří zkoumají vztah mezi zvukem, obrazem a krajinou. Od roku 2014 spoluvytvářejí v rámci mezinárodních uměleckých rezidencí jedinečné partitury v podobě videoděl, grafických a fotografických instalací. Výsledná díla umělci představili na mnoha výstavách po celém světě. Audiovizuální výstava Overlooked Horizons představí v prostoru Pragovka Gallery Entry nejnovější díla dvojice, která vznikla také v rámci jejich rezidenčního pobytu v Pragovka Gallery. Výstava bude otevřena do 14. prosince.

Petr Gruber ve své aktuální malířské tvorbě, kterou prezentuje ve výstavě Ukrytá místa, všem na očích, aktualizuje vztah ke krajině a prostoru. Jako výjimečně vybavený kolorista spatřuje a vnímá navštívená místa v jejich esenciální čistotě a redukované tvarové skladebnosti. Prostřednictvím malby odhaluje skrytý rozměr toho, co máme všichni před očima. Souběžně je nedílnou součástí jeho obrazů práce s vědomou i nevědomou pamětí. Kurátorem výstavy, která bude do 14. prosince otevřena v prostoru Pragovka Gallery Pop-Up, je Petr Vaňous.

Výstava Mimo kruh je výstupem 29. ročníku Mezinárodního symposia keramiky v Bechyni. Symposium přivítalo šest umělců, kteří na medium nahlíží z jiné perspektivy.

„Volná keramická tvorba měla už na prvních bechyňských sympóziích výraznou pozici a řadu zastánců,“ uvádí ředitelka symposia Eva Pelechová a dodává: „V rámci 29. ročníku symposia se tato myšlenka stala ústředním tématem. Na rozdíl od zahraničí, v našem prostředí dlouhodobě chybí diskuze o postavení keramiky na umělecké scéně. Výsledkem je nedostatečné zhodnocení realizací studovaných keramiků i minimální reflexe používání keramického materiálu tzv. volnými umělci. Na tento pomyslný meziprostor se symposium i jeho následný výstup zaměřily,“ doplňuje Pelechová. Na výstavě uvidí návštěvníci tvorbu šestice umělců (Salvatore Arancio, Barbora Dayef, Marco Chiandetti, Ivana Králíková, Nao Matsunaga, Jimena Mendoza) pod kurátorským vedením Kristýny Pelliconi Péčové do 30. listopadu v prostoru Pražské továrny.Autor: TZ, red

Nizozemský národní orchestr mladých hraje v Praze

Včera v 08:05

Nizozemský orchestr mladých (Jeugdorkest Nederland, neboli JON) se vydává na své každoroční letní turné po Evropě. V tomto symfonickém orchestru se scházejí nejlepší talenty ve věku od 14 do 21 let z celého Nizozemska, aby společně pracovali na nejvyšší úrovni na náročných dílech velkého...

Výstava Nová hmota: Studenti a absolventi ateliéru kresby AVU

Včera v 07:13

Vernisáž výstavy se uskuteční ve čtvrtek 25. července od 18 do 22 hodin v Galerii Portheimka, Štefánikova 68/12, na Smíchově.

Echo v modré v KC Zahrada

21. července 2024 ve 13:58

Výstavu fotografií Echo v modré najdete v malé galerii Chodovské tvrze.

Dílna v Galerii 9

21. července 2024 v 07:12

Dílna v Galerii 9 je určena pro všechny kdo rádi tvoří a vyrábí z obyčejných neobyčejné věci. Ve středu 24. července se od 17 hodin koná kurz barevných koláží a v Dámském klubu od 19 do 21 hodin relaxační kreslení a dárkové krabičky.

Léto na Dvojce: Koncerty v Havlíčkových sadech

20. července 2024 v 09:36

Ve středu 24. července se konají v rámci cyklu Hudební léto v parcích Prahy 2 v Havlíčkových sadech dva koncerty. Začíná se v 18 hodin.

Projekce krátkých filmů: Malé příběhy velkého světa

18. července 2024 v 09:33

Tři krátké filmy v baru kultury a oddychu, v Džungli BKAO, na pražském Výstavišti uvidíte 23. července. Začíná se 19 hodin, filmy se budou promítat od 20 a vstup je zdarma.

Vysočanská Nokturna Prahy 9: Musica Di Coeli

16. července 2024 v 11:02

Cyklus koncertů vážné hudby Vysočanská Nokturna Prahy 9 pokračuje a 18. července zve na vinici Máchalka.

Performativní přednáška s antropologem Matinem Soukupem

16. července 2024 v 06:43

Pragovka Gallery zve 18. července od 18 hodin na doprovodný program k aktuální výstavě Šárky Koudelové a Gideona Horvátha Broken femur.

Nový termín zrušeného koncertu

15. července 2024 v 10:01

Náhradní termín zrušeného koncertu s názvem Učitel a jeho žák – tchán a jeho zeť, který měl původně proběhnout 23. května, se uskuteční 11. září od 17 hodin v sále Nuselské radnice v Praze 4.

Výstava: Fire Walk With Me!

14. července 2024 v 09:34

The Design, designový obchod s prodejní galerií a kavárnou nabízí více než 3× do roka spatřit výstavu umělců, kteří se zabývají designem, malbou, keramikou, šperky nebo módními doplňky.

Karaoke blues u Keplera

13. července 2024 ve 13:54

Jedno osudové setkání, spousta melancholie i několik litrů kořalky. Finský režisér Aki Kaurismaki vtiskl svůj nezaměnitelný rukopis dalšímu filmu. Rozněžnil přitom srdce svých příznivců i okoralých, cynických kritiků.

Další články
Nahoru