Dnes Neděle - jasno 14°C
Zítra Pondělí - oblacno 12°C
Neděle 3. 3. 2024
Svátek má Kamil
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražská kultura

Nové výstavy v Pragovka Gallery pracují s experimentem, krajinou a progresivními přístupy

Ve čtvrtek 16. listopadu v 18 hodin zahájí Pragovka Gallery v pražských Vysočanech čtyři nové výstavy. Skupinová výstava Experiment – Boudníkova klika představí pod kurátorským vedením Adama Hnojila pětici autorů, jejichž doménou jsou práce na papíře. Duo Ewa a Jacek Doroszenko tvoří intermediální umělci z Varšavy a současní rezidenční umělci Pragovka Gallery, ve výstavě Overlooked Horizons prozkoumají vztah mezi zvukem, obrazem a krajinou.  

Výstava Ukrytá místa, všem na očích, jejímž kurátorem je Petr Vaňous, seznámí návštěvníky s aktuální malířskou tvorbu Petra Grubera. Výstava Mimo kruh je výstupem 29. ročníku Mezinárodního symposia keramiky v Bechyni, jehož cílem bylo zkoumat mediální přesahy, vystoupit ze zažitých hranic oboru a přitom zachovat respekt k povaze a specificitě materiálu.

Výstava Experiment – Boudníkova klika se otevře v prostoru galerie The White Room a potrvá do 14. prosince. Představí práce Matěje Hrbka, Tomáše Hrubiše, Ivy Krupicové, Eduarda Lary a Zuzany Růžičkové. Pro všechny umělce jsou specifické experimentální přístupy, které jsou klíčovým prvkem v jejich praxi.

„Podtitul výstavy poukazuje na průkopníka české moderní grafiky Vladimíra Boudníka, který v jedné z hal Pragovky tvořil a s Vysočany byl bytostně spojen jak pracovně, tak umělecky. Výstava je koncipována jako expozice přátel, kde každý z autorů představí svoji aktuální tvorbu,“ doplňuje kurátor výstavy Adam Hnojil.

Duo Ewa a Jacek Doroszenkovi tvoří intermediální umělci z Varšavy, kteří zkoumají vztah mezi zvukem, obrazem a krajinou. Od roku 2014 spoluvytvářejí v rámci mezinárodních uměleckých rezidencí jedinečné partitury v podobě videoděl, grafických a fotografických instalací. Výsledná díla umělci představili na mnoha výstavách po celém světě. Audiovizuální výstava Overlooked Horizons představí v prostoru Pragovka Gallery Entry nejnovější díla dvojice, která vznikla také v rámci jejich rezidenčního pobytu v Pragovka Gallery. Výstava bude otevřena do 14. prosince.

Petr Gruber ve své aktuální malířské tvorbě, kterou prezentuje ve výstavě Ukrytá místa, všem na očích, aktualizuje vztah ke krajině a prostoru. Jako výjimečně vybavený kolorista spatřuje a vnímá navštívená místa v jejich esenciální čistotě a redukované tvarové skladebnosti. Prostřednictvím malby odhaluje skrytý rozměr toho, co máme všichni před očima. Souběžně je nedílnou součástí jeho obrazů práce s vědomou i nevědomou pamětí. Kurátorem výstavy, která bude do 14. prosince otevřena v prostoru Pragovka Gallery Pop-Up, je Petr Vaňous.

Výstava Mimo kruh je výstupem 29. ročníku Mezinárodního symposia keramiky v Bechyni. Symposium přivítalo šest umělců, kteří na medium nahlíží z jiné perspektivy.

„Volná keramická tvorba měla už na prvních bechyňských sympóziích výraznou pozici a řadu zastánců,“ uvádí ředitelka symposia Eva Pelechová a dodává: „V rámci 29. ročníku symposia se tato myšlenka stala ústředním tématem. Na rozdíl od zahraničí, v našem prostředí dlouhodobě chybí diskuze o postavení keramiky na umělecké scéně. Výsledkem je nedostatečné zhodnocení realizací studovaných keramiků i minimální reflexe používání keramického materiálu tzv. volnými umělci. Na tento pomyslný meziprostor se symposium i jeho následný výstup zaměřily,“ doplňuje Pelechová. Na výstavě uvidí návštěvníci tvorbu šestice umělců (Salvatore Arancio, Barbora Dayef, Marco Chiandetti, Ivana Králíková, Nao Matsunaga, Jimena Mendoza) pod kurátorským vedením Kristýny Pelliconi Péčové do 30. listopadu v prostoru Pražské továrny.Autor: TZ, red

La Strada Jiřího Bubeníčka. Premiéra nové inscenace Pražského komorního baletu

Včera v 07:00

Na začátku března bude mít premiéru nové představení Pražského komorního baletu La Strada, strhující příběh o lásce a krutosti z cirkusového prostředí podle stejnojmenného snímku Federica Felliniho. Celovečerní inscenaci pro soubor vytvořili tanečník a choreograf Jiří Bubeníček a výtvarnice Nadina...

Divadlo Na zábradlí v březnu uvede Čechovova Racka

1. března 2024 ve 14:18

V Divadle Na zábradlí se rozjely přípravy nové inscenace. Po dvou úspěšných premiérách autorských počinů Franz a kavka a Uvnitř banánu tentokrát dramaturgická volba míří na klasický titul – Racka od Antona Pavloviče Čechova. Ikonická hra se na Zábradlí vrátí v režijním pojetí Jiřího Havelky po...

Gatteo – Hostivařský session

29. února 2024 v 07:47

Projekt Gatteo – Hostivařský session navazuje na úspěšná hraní v restauraci Karolína a rozšiřuje své působení do další části Prahy 15.

Soused. Hořká komedie ze současnosti s Miroslavem Hanušem a Martinem Donutilem

28. února 2024 v 07:30

Městská divadla pražská uvedou v české premiéře napínavý příběh jednoho zdánlivě náhodného setkání. Hru Soused rakousko-německého scenáristy a spisovatele Daniela Kehlmanna uvede poprvé 16. března divadlo Rokoko.

Březen je měsícem čtenářů

27. února 2024 v 07:37

Březen je tradičně v České republice věnován čtení a knihám. Ani letos tomu u příležitosti Března měsíce čtenářů nebude jinak a Městská knihovna v Praze (MKP) nabízí po celý měsíc akce zaměřené nejen na čtení ale také digitální gramotnost nebo nové...

Nová hra v divadle La Fabrika. Patrik Děrgel a Jiří Štrébl jako odvrácené tváře naší doby

27. února 2024 v 07:33

Tragikomická fraška i znepokojující společenský apel. Steigerwaldova divadelní hra A tak tě prosím, kníže se po 40 letech vrátí na pražská divadelní prkna. Dramatik v ní přesně a s poetikou a humorem sobě vlastním pojmenovává naší dobu. V holešovické La Fabrice zkouší inscenaci v režii Radima...

Julien van Middendorp vystaví svá díla na Malé straně

24. února 2024 v 08:13

Od 5. do 26. března máte možnost navštívit výstavu nizozemského výtvarníka Juliena van Middendorpa v galerii ART 47 na Malé straně. Na výstavě pod názvem „Reactive Mind“ malíř představí svou tvorbu věnovanou různým aspektům lidské zkušenosti, od osobního růstu a odvahy překonávat překážky po...

Pidirevue v Praze 15

23. února 2024 v 09:29

Představení ochotnického divadla seniorů Poslední vlastenecké divadelní je plné známých a oblíbených skladeb od skladatelů Hašlera a Ježka a také z divadla Semafor.

Taneční a divadelní Bazaar Festival má 10 let

21. února 2024 v 10:56

Bazaar Festival slaví 10 let a ke svému výročí pozval na českou divadelní a taneční scénu mladší generaci umělců a umělkyň ze střední a východní Evropy, kteří kladou důraz nejen na výsledné dílo, ale především na samotnou praxi. Tématem letošního ročníku proto jsou odvážné praxe. Zažít je na...

Výstava Kameramani v Portheimce

21. února 2024 v 09:30

Galerie Portheimka od 21. února do 17. března hostí známé české filmové a televizní kameramany v trochu jiné roli, než je známe. Mistři filmové tvorby vás zavedou do světa, který přináší nevšední umělecký zážitek. Ne prostřednictvím filmových okének, ale skrze...

S knihovnou do virtuální reality

21. února 2024 v 07:03

Městská knihovna v Praze zve na konferenci o virtuální realitě (VR), která se bude konat 4. března od 15 hodin v pobočce Petřiny (U Petřin 1/2511, Praha 6). Nabídne workshopy a tematické přednášky významných osobností české VR scény. 

Winternitzova vila: Kukal Quartet

20. února 2024 v 15:00

Ve čtvrtek 7. března se můžete ve Winternitzově vile těšit na vystoupení Kukal Quartet.

Balady o polích a horách

20. února 2024 v 15:00

Slovenský institut v Praze zve na vernisáž výstavy v kurátorské koncepci českého galeristy Jana Čejky, na níž představí svá díla spjata s krajinou tří významní slovenští umělci – malíři Tomáš Žemla a Rastislav Podoba a sochař Andrej Haršány.

Další články
Nahoru