Dnes Středa - skorojasno 25°C
Zítra Čtvrtek - jasno 25°C
Středa 27. 9. 2023
Svátek má Jonáš
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Nové vedení Prahy 10 chce zhruba do dvou let obnovit lékařskou pohotovost
Lékařská pohotovost fungovala na malešické poliklinice do konce roku 2019. Foto: Facebook

Nové vedení Prahy 10 chce zhruba do dvou let obnovit lékařskou pohotovost

Návštěvníci Polikliniky Malešice mají od loňska k dispozici rekonstruovanou budovu, ve které najdou i nadále klíčové zdravotnické služby. Nemají však možnost využívat pohotovost, která ukončila provoz před třemi lety. O znovuobnovení zde, či v jiné lokalitě Prahy 10 chce usilovat nové vedení městské části. Podařit by se to mohlo zhruba do dvou let. Server Pražský patriot o tom informoval starosta Martin Valovič (ODS).

Provoz pohotovosti byl v Malešicích ukončen ještě před začátkem rekonstrukce polikliniky ke konci roku 2019. Městská část pohotovost ročně financovala zhruba deseti miliony korun. Důvod zrušení? Hlavní město na provoz dál odmítalo přispívat s odůvodněním, že systém čtrnácti pohotovostí v metropoli s ročními náklady na provoz ve výši necelých 23 milionů korun je dostatečný a že je lepší ho soustřeďovat do stěžejních zdravotnických zařízení. Pohotovost nejbližší malešické poliklinice je ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. 

„Já bych naopak usiloval o znovuzavedení pohotovosti v poliklinice, protože tam patří a lidem chybí,“ uvedl před zářijovými volbami Valovič, tehdy ještě z pozice místostarosty v koalici hnutí Vlasta, ODS a Pirátů, kteří prosazovali zrušení pohotovosti s odůvodněním, že mít malešickou a vinohradskou pohotovost, když jsou nedaleko sebe, je nehospodárné. 

Po volbách ve vedení Prahy 10 zůstaly ODS a Vlasta, Piráty vystřídala TOP 09. „Koaličně jsme se shodli na tom, že chceme obnovu  pohotovosti. Objeví se to v programovém prohlášení, které nová koalice zveřejní v lednu,“ uvedl Valovič.

Pole něj se bude připravovat výběrové řízení na provozovatele pohotovosti, proces by mohl zabrat zhruba rok. Zhruba další rok by mohl uplynout, než dojde k otevření. Pohotovost by tak mohla začít sloužit pacientům, pokud nenastanou průtahy, na přelomu let 2024 a 2025.

Radnice bude souběžně s přípravou obnovení provozu také jednat s novým vedením hlavního města, až bude ustanoveno, o spolufinancování. „V koalici jsme se shodli, že i kdybychom peníze nedostali z magistrátu či jiných zdrojů, například od Středočeského kraje, tak jako městská část to zrealizujeme sami,“ podotkl Valovič.

Lídr koalice SPOLU a kandidát na pražského primátora Bohuslav Svoboda pohotovost na Praze 10 podporuje. „Našim plánem je síť pohotovostí rozšiřovat, pokud má dojít k obnovení na Praze 10, je zřejmé, že se musí hlavní město podílet na jejím financování,“ sdělil. 

Podle Valoviče není zatím možné říct, kde pohotovost bude, soutěžící mohou nabídnout různé prostory. Jednou z variant je určitě malešická poliklinika, tam byli lidé na pohotovost zvyklí.


Autor: Jan Puci

Praha 1 prodlouží ubytování ukrajinským uprchlíkům

Včera v 18:03

Radní Prahy 1 v úterý odsouhlasili prodloužení nájmu ubytovacích prostor pro ukrajinské občany, kteří uprchli před ruskou agresí.

Na veletrhu EXPO REAL v Mnichově se společně představí Praha, Ostrava a Moravskoslezský kraj

Včera v 09:25

Na jednom z nejvýznamnějších investičních veletrhů světa, EXPO REAL v Mnichově, se prezentují desítky tisíc účastníků z více jak 70 zemí. Letos, podobně jako v předešlých letech, se ve společné expozici představí Praha, Ostrava a Moravskoslezský kraj. Jejich společná expozice s názvem Czech Cities...

Pokračuje zvýšená údržba pochozí zóny Háje

25. září 2023 v 15:49

„Opravené schody, odplevelené dlaždice, strojní čištění. Nevzdáváme základní kultivaci společně s dohledem na bezpečnost veřejnosti,“ uvedla k pochozí zóně u stanice metra Háje starostka Prahy 11 Šárka Zdeňková (HPP 11).

Další články
Nahoru