dnes
Sobota - polojasno
33°C
zítra
Neděle - jasno
33°C
pozítří
Pondělí - skorojasno
33°C
Nové sídlo záchranky má vzniknout na Palmovce nebo na Střížkově
Rozestavěné Centrum Palmovka. Foto: ŠJů / Wikimedia Commons

Nové sídlo záchranky má vzniknout na Palmovce nebo na Střížkově

Pokud město a Praha 8 do konce roku nedokážou vyřešit majetkoprávní spory kolem novostavby Centra Palmovka, nová budova záchranné služby by místo v něm mohla vzniknout v areálu Polikliniky Prosek na Střížkově. Vyplývá to ze studie, kterou si nechal vypracovat magistrát a kterou dnes projednají pražští radní.

Radnice Prahy 8 a Praha spolu o budovu u metra Palmovka vedou majetkový spor, který by obě strany chtěly vyrovnat mimosoudně. Praha 9, na jejímž území Poliklinika Prosek je, o plánech magistrátu neví.

„Pokud proběhne majetkoprávní vypořádání v lokalitě Palmovka do konce roku 2017, lze předpokládat dokončení nyní rozestavěné stavby, tj. zprovoznění objektu pro potřeby ZZS hl. m. Prahy v roce 2019," píše se v dokumentu.

Pokud by se však majetkoprávní vypořádání nestihlo do konce letošního roku, budou ukončeny práce na projektu a začnou přípravy pro stavbu nového sídla záchranky v areálu Polikliniky Prosek. Stát by mohlo v roce 2022. Studie srovnala kromě Palmovky pět dalších lokalit a tu v Praze 9 vyhodnotila jako nejvýhodnější.

Podle radní pro zdravotnictví Prahy 9 Taťjany Horké (ODS) radnice městské části o možnosti nebyla informována a s případnou stavbou nesouhlasí. „Asi před rokem jsem mluvila s panem ředitelem záchranné služby Petrem Kolouchem a o této lokalitě vůbec nebyla řeč," uvedla s tím, že radnice městu žádné lokality ke stavbě nenabídla.

„Prostor nemáme a pokud bychom měli, tak ho budeme chtít využít pro naše obyvatele," doplnila. Areál polikliniky je ve správě městské části.

Kromě Palmovky a polikliniky zvažovala studie možnost stavět v areálech Nemocnice Na Bulovce a vinohradské nemocnice a v lokalitě v Praze 13. Další navrhovanou variantou bylo využití nynější centrály záchranky, která je v Korunní ulici. Ve stejném objektu však sídlí i ředitelství městské policie, které by bylo nutné přestěhovat.

Hlavní výhodou preferovaného Centra Palmovka podle studie je, že už je rozestavěné a může začít fungovat za dva roky. Asi třetinu plochy objektu by navíc bylo možné komerčně pronajímat a z výnosů pokrýt provozní náklady prostor využívaných záchrankou.

Budovu na Palmovce původně městská část stavěla jako svoje sídlo, současné vedení radnice už o ni nemá zájem. Pozemek pod rozestavěným objektem je v majetku Prahy. Magistrát, radnice Prahy 8, její společnost Centrum Palmovka a stavební firma Metrostav nedávno ohlásily záměr podepsat memorandum, ve kterém se zavazují jednat o tom, že stáhnou vzájemné žaloby a mimosoudně se vyrovnají.

Stavbu centra za více než 1,1 miliardy korun schválila Praha 8 v roce 2010, stavět se začalo v roce 2014. V současnosti stavební práce kvůli právním sporům stojí.


DogFest 2018 zve na soutěže, představení i program pro děti

16. srpna 2018 v 07:52

Festival pro milovníky psů, psy a pejskaře DogFest zaplní Prahu 9 – Střížkov. Těšte se na psí soutěže, agility i pomoc útulkům v sobotu 1. září hned vedle metra Střížkov. Celý den bude plný zábavy a psí tématiky. Návštěvníci se mohou těšit na překážkové dráhy, agility, soutěže, psí představení...

Praha plánuje efektivní a ekologické zásobování provozoven v Pražské památkové rezervaci

15. srpna 2018 v 15:20

Ulevit přeplněnému centru a zlepšit stav ovzduší chce Magistrát hl. m. Prahy pomocí v Česku ojedinělého inovativního projektu sdíleného konsolidačního centra, ze kterého by bylo zboží do provozoven efektivně distribuováno elektromobily. Pilotní projekt počítá se zapojením minimálně...

Psí den na náměstí Míru: Sporty, soutěže, nabídka pejsků

15. srpna 2018 v 08:44

Na středu 5. září připravila radnice druhé městské části Psí den. Na náměstí Míru se od 16 do 19 hodin pobavíte, setkáte se zajímavými hosty a dozvíte se spoustu užitečných informací.

Šest tlapek. Psí den s Prahou 6

15. srpna 2018 v 07:56

Na akci konané pod záštitou starosty šesté městské části Ondřeje Koláře se můžete těšit na ukázky výcviku, agility, veterináře nebo psí módní přehlídku.

Další články
Nahoru