Dnes Středa - zatazeno 0°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 8°C
Středa 29. 3. 2023
Svátek má Taťána
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Nové sídlo pražské záchranky bude v Praze 9, jeho podobu určí chystaná soutěž
Pražští záchranáři během covidové pandemie. Ilustrační foto: archiv ZZS

Nové sídlo pražské záchranky bude v Praze 9, jeho podobu určí chystaná soutěž

Nové sídlo Zdravotnické záchranné služby hlavního města (ZZS) bude v budově, která by měla vzniknout nedaleko Polikliniky Prosek v Praze 9. Podoba budovy by měla vzejít z dvoukolové mezinárodní urbanisticko-architektonické soutěže. Praha ji chce vyhlásit poté, co záměr v pondělí projednají městští radní. Záměr stavby nové budovy ZZS vychází z programového prohlášení rady.

Předmětem soutěže je architektonický návrh nové administrativně-technické budovy jako hlavního sídla Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy, které by mělo vzniknout na Praze 9.

Svým dispozičním řešením i architektonickým zpracováním by návrh měl reagovat na komplexnost a komplikovanost provozu a měl by nabídnout kvalitní pracovní zázemí záchranářům a dalším zaměstnancům.

„Stavba nového sídla pražské záchranky je jednou ze strategických investic Prahy, kterou pražským záchranářům hlavní město už roky dluží. Mezinárodní architektonickou soutěží chceme zajistit důstojné podmínky a funkční prostředí lidem, kteří ve dne v noci vyjíždí pomáhat u neštěstí a zachraňovat životy Pražanů,” uvedla pražská radní Milena Johnová (Praha Sobě), která má oblast zdravotnictví ve své gesci. 

Ústředním bodem nové budovy je Zdravotnické operační středisko – dispečink, kde operátoři přijímají příchozí volání na tísňovou linku 155 a řeší krizové situace. To je doplněno dalšími provozy, jako jsou Vzdělávací a výcvikové středisko se zázemím pro výcvik záchranářů i veřejnosti, servis a očista sanitních vozidel, další záchranářské vybavenosti a administrativní zázemí pražské záchranné služby.

„Budeme vděční za jakékoliv vlastní sídlo ve vyhovujících prostorách, a jako doposud budeme poskytovat plnou součinnost. Naše potřeby máme jasně definované již z předešlých příprav. Nové sídlo by nám mimo jiné umožnilo konečně pod jednu střechu sestěhovat naše pracoviště, která jsou momentálně rozmístěna na různých místech hlavního města. Pro záchrannou službu, která v příštím roce oslaví 165 let od svého založení, a její zaměstnance by to byl nepochybně zasloužený posun vpřed,“ řekl Petr Kolouch, ředitel ZZS. 

Do novostavby by se měly přemístit dispečink, vzdělávací středisko mimo jiné pro výcvik záchranářů a administrativní zázemí ZZS.

Otevřená mezinárodní soutěž by měla být vyhlášena jako dvoukolová, s tím, že do druhé fáze postoupí šest účastníků. Předpokládaná hodnota soutěže o návrh je 6,5 milionu s DPH, financování je zajištěno z rozpočtu metropole. Celkem by měla Praha za nové sídlo ZZS zaplatit odhadem 1,2 až 1,5 miliardy korun.

V porotě by měli zasednout zástupci města a jako nezávislí členové významní architekti, kteří mají zkušenosti s projekty občanské vybavenosti nebo administrativních budov.

„Za příklad skvělé praxe považuji spolupráci s Prahou 9, jak při hledání a přípravě místa pro nové sídlo pražské záchranky, tak i rychlejší řešení nevyhovujících podmínek stávajícího sídla v Korunní ulici. Cíle i podmínky spolupráce se promítnou do připravovaného memoranda mezi hlavním městem a devátou městskou částí. Nadstranická spolupráce bude přínosem nejen pro záchranáře, ale celé město,” zdůraznila radní Johnová.  

Pro stavbu nové budovy pražské záchranky jsou určeny pozemky v katastrálním území Střížkov, v sousedství Polikliniky Prosek. Pozemky jsou ve vlastnictví hlavního města, které byly v minulosti svěřeny městské části Praha 9 a v současné době se dokončuje jejich předání zpět hlavnímu městu. Než se podaří nové sídlo záchranky dostavět, devátá městská část poskytne v prostorách připravované nástavby nedaleké polikliniky dočasné zázemí pro část provozů záchranky.

„Připravovaná stavba nové budovy pražské záchranky naplňuje i naše dlouholeté záměry. Prostory u naší Polikliniky Prosek, které jsme Praze nabídli, jsou pro její umístění ideální. Počítáme i se součinností při výstavbě dopravní a technické infrastruktury pro obsluhu objektu záchranky tak, aby nedošlo ke zbytečnému zatížení stávajících komunikací na Proseku, zejména ulice Lovosické,” řekl starosta Prahy 9 Tomáš Portlík (ODS). 

Pražská záchranka čeká na vlastní sídlo již od svého vzniku v roce 1857. Její stávající sídlo, které se nachází v Korunní ulici od roku 1999, nesplňuje současné dispozičně provozní požadavky ani požadavky na další rozvoj služby Praze a jejím obyvatelům. Záchranáři navíc své současné sídlo sdílí s městskou policií.

Před rokem 2000 se uvažovalo o umístění administrativně-technické budovy na Praze 5, pak to měla být Bulovka, Troja a nakonec měla záchranka sídlit na Palmovce. V roce 2019 pak začalo hlavní město diskusi s Prahou 9 ohledně lokality na Střížkově. 

Záměr stavby nové budovy Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy vychází z programového prohlášení Rady hlavního města Prahy. Vyhlášení architektonické soutěže bude Rada schvalovat na zasedání v pondělí 22. listopadu. Podle předběžného harmonogramu by výsledky soutěže mělo město znát v létě příštího roku. Samotná realizace by pak měla trvat dalších 5 let.

Část provozů ZZS se do doby, než bude postavená nová budova na Střížkově, přesune do Polikliniky Prosek. Praha 9 připravuje podle starosty Portlíka nástavbu svého zdravotnického zařízení. V této nástavbě by měla ZZS podle Johnové nalézt dočasné zázemí od roku 2023.


Autor: puc

Praha 6: Setkání s občany Břevnova

Včera ve 22:47

Témata, která vás zajímají, můžete probrat se zástupci radnice Prahy 6 před Galerií Kuzebauch, na rohu ulic Dvořeckého a Říčanova.

Praha 10: ZŠ Olešská ušetřila téměř 40 procent na výdajích za dodávku tepla

Včera v 10:15

ZŠ Olešská ve Strašnicích při projektu snížení energetické náročnosti školy dokázala snížit výdaje za dodávku tepla o 39,9 procenta. Projekt byl financován Prahou 10, dotacemi od EU a pražským magistrátem. Informovala o tom mluvčí desáté městské části Michaela...

Další články
Nahoru