Dnes Čtvrtek - polojasno 10°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 8°C
Čtvrtek 18. 4. 2024
Svátek má Valérie
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Nové sídlo pražské záchranky bude v Praze 9, jeho podobu určí chystaná soutěž
Pražští záchranáři během covidové pandemie. Ilustrační foto: archiv ZZS

Nové sídlo pražské záchranky bude v Praze 9, jeho podobu určí chystaná soutěž

Nové sídlo Zdravotnické záchranné služby hlavního města (ZZS) bude v budově, která by měla vzniknout nedaleko Polikliniky Prosek v Praze 9. Podoba budovy by měla vzejít z dvoukolové mezinárodní urbanisticko-architektonické soutěže. Praha ji chce vyhlásit poté, co záměr v pondělí projednají městští radní. Záměr stavby nové budovy ZZS vychází z programového prohlášení rady.

Předmětem soutěže je architektonický návrh nové administrativně-technické budovy jako hlavního sídla Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy, které by mělo vzniknout na Praze 9.

Svým dispozičním řešením i architektonickým zpracováním by návrh měl reagovat na komplexnost a komplikovanost provozu a měl by nabídnout kvalitní pracovní zázemí záchranářům a dalším zaměstnancům.

„Stavba nového sídla pražské záchranky je jednou ze strategických investic Prahy, kterou pražským záchranářům hlavní město už roky dluží. Mezinárodní architektonickou soutěží chceme zajistit důstojné podmínky a funkční prostředí lidem, kteří ve dne v noci vyjíždí pomáhat u neštěstí a zachraňovat životy Pražanů,” uvedla pražská radní Milena Johnová (Praha Sobě), která má oblast zdravotnictví ve své gesci. 

Ústředním bodem nové budovy je Zdravotnické operační středisko – dispečink, kde operátoři přijímají příchozí volání na tísňovou linku 155 a řeší krizové situace. To je doplněno dalšími provozy, jako jsou Vzdělávací a výcvikové středisko se zázemím pro výcvik záchranářů i veřejnosti, servis a očista sanitních vozidel, další záchranářské vybavenosti a administrativní zázemí pražské záchranné služby.

„Budeme vděční za jakékoliv vlastní sídlo ve vyhovujících prostorách, a jako doposud budeme poskytovat plnou součinnost. Naše potřeby máme jasně definované již z předešlých příprav. Nové sídlo by nám mimo jiné umožnilo konečně pod jednu střechu sestěhovat naše pracoviště, která jsou momentálně rozmístěna na různých místech hlavního města. Pro záchrannou službu, která v příštím roce oslaví 165 let od svého založení, a její zaměstnance by to byl nepochybně zasloužený posun vpřed,“ řekl Petr Kolouch, ředitel ZZS. 

Do novostavby by se měly přemístit dispečink, vzdělávací středisko mimo jiné pro výcvik záchranářů a administrativní zázemí ZZS.

Otevřená mezinárodní soutěž by měla být vyhlášena jako dvoukolová, s tím, že do druhé fáze postoupí šest účastníků. Předpokládaná hodnota soutěže o návrh je 6,5 milionu s DPH, financování je zajištěno z rozpočtu metropole. Celkem by měla Praha za nové sídlo ZZS zaplatit odhadem 1,2 až 1,5 miliardy korun.

V porotě by měli zasednout zástupci města a jako nezávislí členové významní architekti, kteří mají zkušenosti s projekty občanské vybavenosti nebo administrativních budov.

„Za příklad skvělé praxe považuji spolupráci s Prahou 9, jak při hledání a přípravě místa pro nové sídlo pražské záchranky, tak i rychlejší řešení nevyhovujících podmínek stávajícího sídla v Korunní ulici. Cíle i podmínky spolupráce se promítnou do připravovaného memoranda mezi hlavním městem a devátou městskou částí. Nadstranická spolupráce bude přínosem nejen pro záchranáře, ale celé město,” zdůraznila radní Johnová.  

Pro stavbu nové budovy pražské záchranky jsou určeny pozemky v katastrálním území Střížkov, v sousedství Polikliniky Prosek. Pozemky jsou ve vlastnictví hlavního města, které byly v minulosti svěřeny městské části Praha 9 a v současné době se dokončuje jejich předání zpět hlavnímu městu. Než se podaří nové sídlo záchranky dostavět, devátá městská část poskytne v prostorách připravované nástavby nedaleké polikliniky dočasné zázemí pro část provozů záchranky.

„Připravovaná stavba nové budovy pražské záchranky naplňuje i naše dlouholeté záměry. Prostory u naší Polikliniky Prosek, které jsme Praze nabídli, jsou pro její umístění ideální. Počítáme i se součinností při výstavbě dopravní a technické infrastruktury pro obsluhu objektu záchranky tak, aby nedošlo ke zbytečnému zatížení stávajících komunikací na Proseku, zejména ulice Lovosické,” řekl starosta Prahy 9 Tomáš Portlík (ODS). 

Pražská záchranka čeká na vlastní sídlo již od svého vzniku v roce 1857. Její stávající sídlo, které se nachází v Korunní ulici od roku 1999, nesplňuje současné dispozičně provozní požadavky ani požadavky na další rozvoj služby Praze a jejím obyvatelům. Záchranáři navíc své současné sídlo sdílí s městskou policií.

Před rokem 2000 se uvažovalo o umístění administrativně-technické budovy na Praze 5, pak to měla být Bulovka, Troja a nakonec měla záchranka sídlit na Palmovce. V roce 2019 pak začalo hlavní město diskusi s Prahou 9 ohledně lokality na Střížkově. 

Záměr stavby nové budovy Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy vychází z programového prohlášení Rady hlavního města Prahy. Vyhlášení architektonické soutěže bude Rada schvalovat na zasedání v pondělí 22. listopadu. Podle předběžného harmonogramu by výsledky soutěže mělo město znát v létě příštího roku. Samotná realizace by pak měla trvat dalších 5 let.

Část provozů ZZS se do doby, než bude postavená nová budova na Střížkově, přesune do Polikliniky Prosek. Praha 9 připravuje podle starosty Portlíka nástavbu svého zdravotnického zařízení. V této nástavbě by měla ZZS podle Johnové nalézt dočasné zázemí od roku 2023.


Autor: puc

Tragická nehoda na železnici

Dnes ve 13:22

Mezi Stodůlkami a Jinonicemi ve čtvrtek ráno po deváté hodině srazil vlak člověka, který zraněním na místě podlehl. Provoz v uvedeném úseku trati zhruba dvě hodiny stál, cestující museli místo vlaku použít MHD či jiný způsob dopravy.

Do kolejiště ve stanici metra Flora spadl muž

Dnes ve 13:17

Zhruba pětapadesátiletý cestující spadl ve čtvrtek dopoledne kolem půl desáté do kolejiště ve stanici metra Flora na lince A. Utrpěl zranění hlavy, byl převezen do nemocnice. Provoz metra mezi stanicemi Želivského a Náměstí Míru byl obnoven v 10:43 hodin.  

Provoz Škodova paláce bude v pátek omezen

Včera ve 13:34

V pátek 19. dubna odpoledne se v budově Magistrátu hl. m. Prahy, ve Škodově paláci v Praze 1, uskuteční evakuační cvičení, které bude trvat zhruba půl hodiny. Provoz Škodova paláce bude v tento den výrazně omezen a po dobu cvičení bude objekt zcela uzavřen.

Tragédie v Kyjích: Vlak srazil dva muže, přebíhali přes koleje

16. dubna 2024 v 09:41

Kolem půl desáté v pondělí večer došlo k tragédii u železniční zastávky Praha – Kyje. Dva muže, které přebíhali přes koleje v místech, kde to je zakázáno, srazil vlak mířící do centra Prahy. Oba na místě zemřeli. Železniční doprava byla odkloněna.

Další články
Nahoru