Dnes Čtvrtek - zatazeno 4°C
Zítra Pátek - zatazeno 1°C
Čtvrtek 8. 12. 2022
Svátek má Květoslava
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Nové pražské muraly: Žižkov bude střežit Pérák, hostivařské obratiště obsadily plavkyně
Toy Box vytváří Péráka. Foto: MHMP

Nové pražské muraly: Žižkov bude střežit Pérák, hostivařské obratiště obsadily plavkyně

Dvanáct stěn či podchodů v Praze by letos mělo získat novou podobu, když na ně vybraní tvůrci namalují velkoplošné malby. Praha ve svém projektu Umění pro město vybrala autory, kteří takzvané muraly vytvoří a přidají se k šesti, které vznikly v loňském roce. Včera novinářům zástupci města a Galerie hlavního města Prahy představili malbu Péráka, legendárního pražského superhrdiny z doby protektorátu. Autorka vystupující pod jménem Toy Box ho namalovala na dva pilíře mostu, po kterém dříve jezdil vlak a dnes slouží jako cyklostezka spojující centrum Prahy se Žižkovem.

Sezóna uměleckých intervencí vznikajících v rámci programu Umění pro město je v plném proudu. V různých městských částech metropole už druhým rokem ožívají dříve zanedbané stěny či podchody nebo se objevují nové muraly, které vybrala porota v uměleckých soutěžích projektu MuralArt UM. V rámci tohoto projektu letos vznikne celkem 12 nových intervencí.

„Projektem MuralArt UM jsme v době pandemie a zavřených galerií chtěli lidem zpřístupnit umění a současně podpořit umělce, kteří přišli o příjmy. Tyto umělecké intervence ve veřejném prostoru mají skvělý ohlas, lidé dříve nevlídnými místy už nemusí jen rychle procházet. V oživování zanedbaných zdí a zákoutí v centru Prahy i na sídlištích budeme určitě pokračovat,“ uvedla pražská radní pro kulturu a cestovní ruch Hana Třeštíková (Praha Sobě).

V těchto dnech dokončuje na Žižkově svou realizaci streetartová umělkyně Toy Box, jejíž návrh s uměleckým ztvárněním motivu Péráka zaujal porotu nejvíce. Výjevy ze života mytického hrdiny z dob protektorátu, který byl se Žižkovem spojován, budou k vidění na pilířích mostu pro pěší přes Husitskou ulici a v jeho okolí.

„Péráka na Žižkov jsem se rozhodla namalovat po konzultaci s etnografem Petrem Janečkem, který připravuje knížku o tomto původním českém superhrdinovi. Podle Janečka byly právě dříve industriální čtvrtě jako Žižkov místem, kde legendy o něm vznikly. Lidé si o něm nejdříve začali povídat možná právě tady, proto z mého pohledu vracíme tohoto legendárního bojovníka proti nacistům na místo, kam patří. Jedná se o dvě velkoplošné malby, jednu desetimetrovou a druhou osmimetrovou, provedené černými, bílými a šedými spreji,“ sdělila umělkyně.

Další realizace z projektu MuralArt UM vznikají v centru Prahy i jiných částech města. Od začátku roku se podařilo dokončit podchody u Thomayerovy nemocnice či v Řepích nebo velkoplošný mural na tramvajovém obratišti Nádraží Hostivař.

To proměnil David Mazanec v jednu velkou plovárnu, kde plavkyně krouží dokola v nekonečné denní a noční smyčce, podobně jako tramvaje, jejichž „život“ autora inspiroval. Vedle Péráka od Toy Box vzniká v těchto dnes i mural na trafostanici na Jižním Městě. Celkem letos vznikne na území hlavního města 12 nových intervencí, z nichž čtyři budou ve spolupráci s galeriemi v rámci festivalu Wall street.


Autor: Jan Puci

Zákaznické centrum innogy se přestěhovalo

Včera v 07:01

Z Chodova na Pankrác se přestěhovalo zákaznické centrum innogy.

Výstava: Andělíčci, Andělé …a Andělky

6. prosince 2022 v 08:08

Až do Nového roku najdete v Praze 3, ve vinotéce a galerii U Posledního soudu výstavu obrazů, kreseb, šperků, keramiky a skla.

Výstava nožů na Novoměstské radnici

2. prosince 2022 v 09:44

Na podzimní prodejní výstavě na Novoměstské radnici v Praze 2 bude 4. prosince k vidění nejlepší produkce nožířského umění v Evropě a v ČR.

Obyvatelé Prahy 14 budou mít možnost žádat o dotace

1. prosince 2022 ve 21:33

Obyvatelé Prahy 14, kteří plánují ve svých domech či jejich okolí sázet zeleň nebo zavést opatření, která pomáhají zadržovat vodu v krajině – například zachytávat dešťovou vodu na zalévání zahrad, či obyvatelé, kteří plánují vzdělávací či zážitkový projekt v oblasti ekologie, mohou získat dotaci...

Praha 6: Kampus Dejvice zve na Advent

30. listopadu 2022 v 07:21

Tradiční Advent na kampusu před budovou VŠCHT se koná 7. prosince v 17 až 21 hodin. Čeká vás program v režii studentských spolků, tvůrčí dílny, pečené kaštany a hodně svařáku.  

Další články
Nahoru