dnes
Neděle - polojasno
3°C
zítra
Pondělí - skorojasno
1°C
pozítří
Úterý - polojasno
0°C
Nové poslankyně čekalo na prvním zasedání překvapení. Všechny dostaly růži
Růže. Ilustrační foto: Jebulon / Wikimedia Commons

Nové poslankyně čekalo na prvním zasedání překvapení. Všechny dostaly růži

Na pondělní první schůzi Poslanecké sněmovny čekalo na všechny nově zvolené poslankyně překvapení – gratulace a růže od Fóra 50 %. Organizace, která prosazuje vyvážené zastoupení žen a mužů v politice a v rozhodovacích pozicích, chtěla tímto symbolickým gestem političky podpořit a poukázat na současnou nerovnováhu. V dvousetčlenné Sněmovně nově zasedne 39 žen a 161 mužů.

„Zastoupení žen v české politice je dlouhodobě nízké. Ačkoli v populaci žije přes 50 % žen a mezi absolventy vysokých škol je 60 % žen, v politice jich najdeme průměrně jen 20 %. Letošní volby opět potvrdily, že pokud politické strany nepřistoupí k systémovým krokům, jako jsou transparentní nominační procesy a závazná pravidla pro zastoupení žen a mužů na kandidátních listinách, vyváženého zastoupení se nedočkáme. Akcí chceme poblahopřát novým poslankyním a vyjádřit jim podporu v další práci“, vysvětluje ředitelka Fóra 50 %, Jana Smiggels Kavková.

„Růže od Fóra 50 % mne mile překvapila a potěšila. Souhlasím, že žen je v politice málo, obzvláště v té vrcholové. Ženy se nesmí bát vstoupit do politické strany a následně do politiky, mají stejné předpoklady jako muži. Pokud má žena vizi a zdravé osobní přesvědčení, je dobré se angažovat. Ženské myšlení v politice je jiné než mužské a vše by mělo být v rovnováze, takže i poměr žen a mužů,“ okomentovala akci Zuzana Kailová, nová poslankyně za ČSSD.

Anketa

Měl by se v politice zvýšit počet žen?

36.6%
(36.6%)
63.4%
(63.4%)
Zastoupení žen ve Sněmovně se po letošních volbách snížilo na 19,5 %. Nejvíce poslankyň má KSČM (11), která uplatňuje závazné pravidlo pro zastoupení žen na kandidátních listinách, a nová strana ANO 2011 (10). Čistě pánským klubem je výsledek KDU-ČSL (0). ČSSD bude zastupovat 6 poslankyň, TOP 09 o jednu více, tedy 7, ODS pouze 3 a Úsvit přímé demokracie 2.


Další články
Nahoru