Dnes Středa - zatazeno 17°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 17°C
Středa 24. 7. 2024
Svátek má Kristýna
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Nové pojištění drobných vozidel se nejčastěji sjednává na elektrokoloběžky
Elektrické koloběžky v Praze. Ilustrační foto: archiv

Nové pojištění drobných vozidel se nejčastěji sjednává na elektrokoloběžky

Povinné ručení musí mít od začátku letošního dubna vozidla s elektromotorem či spalovacím motorem, u nichž je maximální konstrukční rychlost vyšší než 25 km/h. týká se to především oblíbených elektrokoloběžek. Pro pojišťovny to znamená možnost nabízet nový typ produktu. Jaké dosavadní zkušenosti má Kooperativa, v rozhovoru odpovídal Václav Geletič, vedoucí Odboru vývoje produktů.

Kolik klientů si u Kooperativy již sjednalo pojištění drobných vozidel, které je v Česku novinkou? 

Od 1. dubna 2024, kdy byl prodej spuštěný evidujeme k polovině května přes 16 tisíc smluv, na kterých si klienti sjednali povinné ručení a speciální balíček asistenčních služeb.  

Na jaký počet pojištěnců byste se chtěli dostat? 

Odhadovali jsme, že celý trh představuje zhruba 200 tisíc drobných vozidel. Ale je to druh vozidel, kde nebyla žádná evidence, může tedy ještě velmi dynamicky růst. A stále platí, že chceme být důležitým tržním hráčem. 

Jaký zájem o toto pojištění zatím evidujete v Praze?

Z dat nám jednoznačně vede hlavní město Praha. Z celkového počtu u nás pojištěných jich v Praze jezdí 1 380. S počty kolem 400 smluv jsou další v pořadí okresy Olomouc, dále pokračuje okres Ostrava, Brno, Karviná, České Budějovice a další. Počty jsou už pak velmi vyrovnané.

Majitelé, jakých typů vozidel si u Kooperativy toto pojištění sjednávají nejčastěji? 

Nejčastěji jsou to městské a terénní elektrokoloběžky určené na kratší ale i na delší vzdálenost, elektroskútrky, elektrické jednokolky, elektrické nákladní tříkolky, zahradní traktůrky a malotraktory.  

Je toto pojištění platné i v zahraničí? 

Ano, povinné ručení pro drobná vozidla platní i v zahraničí. Klientovi zaplatíme škody, které pojistník způsobí ve státech uvedených na zelené kartě. K povinnému ručení nabízíme i specifický balíček asistenčních služeb, který klient uplatní v případě jakékoliv nenadálé situace v České republice.   

Jste spokojeni s tím, jak nový zákon o povinném ručení definuje prostředky, které je nutné pojistit? Třeba na hojně rozšířená elektrokola nebo invalidní vozíky se tato povinnost nevztahuje. 

V Kooperativě plně respektujeme zákony a snažíme se v rámci nich poskytovat našim klientům co nejlepší služby, naopak jsme v novém zákoně o povinném ručení č. 30/2024 Sb. uvítali zavedení nové kategorii vozidel, protože statistiky nehod a škod na zdraví mluví za vše. Chápeme, že někteří naši klienti mohou být překvapeni, že elektrokola nejsou zahrnuta do povinného ručení, a sdílíme jejich názor, že by bylo vhodné zvážit rozšíření pojistné ochrany i na tato vozidla. Elektrokola jsou stále populární a mnoho našich klientů je vlastní. Budeme bedlivě sledovat situaci na trhu a pokud se rozhodnutí legislativy změní, jsme plně připraveni klientům poskytnout i pojištění na elektrokola.

A je možné se nějak proti škodě způsobené elektrokoly pojistit? 

I když elektrokola nejsou povinně pojištěna, klienti si mohou sjednat pojištění občanské odpovědnosti. To pokryje škody, které by mohli způsobit na životě, zdraví nebo majetku jiných osob na elektrokolech. 

Je nutné pojistit i drobná vozidla, která se pohybují jen na soukromých cestách a pozemcích. U traktůrků je to běžné. 

Zákon č. 30/2024 Sb. nově definuje i provoz vozidla a obecné doporučení je takové, že pokud se na svém pozemku pohybujete na drobném vozidle (např. zahradní traktůrek), doporučuje se povinné ručení sjednat. To platí zejména, pokud se na něm pohybují i třetí osoby, kterým by mohla provozem vzniknout újma. Pokud se jedná skutečně o ohraničený a soukromý pozemek, kde nikdo jiný nemá přístup, tak si klient povinné ručení nemusí sjednat.  


Autor: Jan Puci

Parkovat v Nových Butovicích můžete za 50 korun

22. července 2024 v 18:49

Parkovací dům v Petržílkově ulici v Praze 13 nabízí 380 parkovacích míst. Za padesát korun na den zde může zaparkovat kdokoli a kdykoli.

Mezi Prahou a severní Moravou pojede více Pendolin

21. července 2024 ve 21:09

Kvůli instalaci a zkušebnímu provozu bude do schválení moderního vlakového zabezpečovacího systému ETCS na elektrických jednotkách 680 Pendolino dočasné omezen provoz těchto souprav na spojích SC Pendolino Košičan. Naopak více Pendolin pojede mezi Prahou a severní Moravou, kde obslouží dva páry...

Na trati Čelákovice–Neratovice vymění most

19. července 2024 v 08:15

Na železniční trati Čelákovice–Neratovice bude za výluky provozu na trati vyměněn most. Již nyní začínají přípravné práce, které zasáhnou do režimu jízdy na D10 u Brandýsa nad Labem. Odstranění stávajícího mostu se plánuje na víkendovou noc z 10. na 11. srpna. Následně proběhne výstavba nového...

Ulice Jenečská, Libocká a U Silnice budou uzavřeny

18. července 2024 v 06:21

Z důvodu rekonstrukce plynovodu budou od čtvrtka 18. července do neděle 25. srpna uzavřeny ulice Jenečská, Libocká a U Silnice v Praze 6.

Omezení dopravy v křižovatce Patočkova x Pod Královkou

17. července 2024 v 16:12

Od pondělí 15. července došlo v souvislosti s opravami inženýrských sítí v křižovatce Patočkova x Pod Královkou v Praze 6 k dočasné změně trasy a zastávek autobusů. Zároveň došlo v místě i k omezení pro osobní automobily.

Radnice chtějí u špatného parkování přitvrdit

17. července 2024 v 11:49

Praha 4 se připojila k iniciativě městských částí, která chce nedisciplinovaným řidičům více znepříjemnit špatné parkování. Půjde o změny v systému „nasazování botiček“, který v současné podobě již nepůsobí příliš preventivně.

Nová školní linka v Letňanech

16. července 2024 v 08:46

S novým školním rokem přichází i nová školní linka pro Letňany a od 2. září vyjede autobus č. 278, který zajistí pohodlnou dopravu pro školáky. Díky novým zastávkám a časovému rozvrhu se zvýší bezpečnost dětí.

Další články
Nahoru