dnes
Neděle - polojasno
22°C
zítra
Pondělí - skorojasno
23°C
pozítří
Úterý - oblacno
24°C
Nové pavilony IKEM by se měly otevřít v roce 2023
Plánovaná podoba nového pavilonu (vlevo). Vizualizacce: IKEM

Nové pavilony IKEM by se měly otevřít v roce 2023

Nové pavilony pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) by se měly otevřít v roce 2023. Stavbu za miliardu korun podpoří 600 miliony korun stát. Novinářům to dnes řekl ředitel nemocnice Milan Stiborek při návštěvě premiéra Andreje Babiše (ANO) a ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO). IKEM je největší transplantační centrum v Česku, loni jeho lékaři pacientům vyměnili přes 500 orgánů. Spolu s Vídní a Berlínem patří mezi největší v Evropě.

Plány na rozšíření IKEM jsou podle Stiborka dlouhodobé. Stavět se mělo už v roce 2017. „Původně si IKEM na stavbu odkládal peníze stranou. Domnívali jsme se, že ji budeme realizovat z vlastních prostředků," řekl ředitel. Nemocnice i tak uhradí 42 procent z celkové ceny.

„V lednu 2020 bude vypsaná soutěž na dodavatele, smlouva se podepíše v červnu," nastínil další harmonogram premiér Babiš. Samotná stavba pak bude trvat 2,5 roku.

V budově dvou propojených pavilonů bude umístěn nový centrální urgentní příjem, přesune se do ní oddělení ARO, kardiologická, metabolická, a angiologická jednotka intenzivní péče. Vznikne tak 56 nových lůžek, které umožní zvýšit počty transplantací.

„Pacientů stále přibývá. V roce 2008 bylo transplantováno 333 orgánů, loni 508," uvedl ministr Vojtěch. Operovaní pacienti navíc podle předsedkyně sněmovního zdravotního výboru Věry Adámkové (ANO), která v IKEM působí jako přednostka pracoviště preventivní kardiologie, potřebují dál ambulantní péči a někdy i další lůžkovou péči v IKEM.

V současné době se zařízení stará zhruba o 5000 takových pacientů, v ambulancích je celkem ošetřeno 162 500 pacientů za rok, hospitalizováno je 11 500 lidí.

Premiér s ministrem před IKEM navštívili v posledním měsíci další čtyři pražské nemocnice, které jim představily své chystané investiční projekty. Fakultní nemocnice Královské Vinohrady chystá nový objekt, kam by se přesunula téměř polovina lůžek, za zhruba sedm miliard korun. Vzniknout by tam měl také urgentní příjem a heliport pro přistávání záchranářských vrtulníků.

Stavbu urgentního příjmu za miliardu přestavila premiérovi rovněž Thomayerova nemocnice v Krči. Chystá také zateplení budov a opravu plicní kliniky. Při návštěvě Všeobecné fakultní nemocnice na Karlově náměstí se mluvilo o odprodeji některých budov mimo hlavní areál a stavbě nových. Hlavním tématem návštěvy Nemocnice Na Bulovce byly problémy s pozemky a budovami, které patří hlavnímu městu a státu. Zařízení je kvůli tomu podfinancované.


Provoz zákaznického centra PVK bude v srpnu bez omezení

9. července 2020 v 10:05

Od 1. srpna obnoví Pražské vodovody a kanalizace provoz zákaznického centra v Dykově ulici. Zákaznické centrum se uzavřelo v druhé polovině března kvůli rozhodnutí vlády související s pandemií způsobené koronavirem. V omezeném režimu bylo znovu otevřeno 4. května.

Praha 2 pro podnikatele: Inzerovat v Novinách Prahy 2 mohou se slevou

9. července 2020 v 07:11

Radní Prahy 2 přijali v dubnu opatření ke zmírnění dopadů epidemie koronaviru na podnikatelské a další subjekty.

Do budovy úřadu Prahy 2 s roušku

8. července 2020 v 11:43

Povinná ochrana úst a nosu plošně zůstala už jen ve zdravotnických a sociálních zařízeních, na větších akcích uvnitř a v metru.

Pocitová mapa Prahy 9: Označte místo, které chcete změnit

8. července 2020 v 07:58

Na základě sběru názorů a pocitů obyvatel deváté městské části, které se týkají kvality životního prostředí v jejich bezprostředním okolí, a klimatických změn, které ho ovlivňují, vznikla Pocitová mapa.

Další články
Nahoru