Dnes Neděle - oblacno -3°C
Zítra Pondělí - snih 0°C
Neděle 17. 1. 2021
Svátek má Drahoslav
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Nové lávky propojily univerzitní budovy nad Studentskou ulicí
Foto: Praha 6

Nové lávky propojily univerzitní budovy nad Studentskou ulicí

Nové spojovací lávky v kampusu dnes slavnostně otevřeli starosta Prahy 6 Ondřej Kolář, zástupci ministerstva školství a vedení VŠCHT Praha.

lavky-kampus-2 Lávky propojují univerzitní budovy VŠCHT. K odvážnému projektu se škola inspirovala u architekta Engela z 30. let minulého století. Důvodem bylo zvýšení komfortu pro studenty i zaměstnance a odstranění zbytečných bariér.

Dva téměř 25metrové můstky opláštěné skleněnými tabulemi jsou osazené nad Studentskou ulicí. Škola kromě pohodlného propojení získala i další únikové východy.

Mostní konstrukce obou lávek tvoří nosník uložený na dva železobetonové pilíře, které jsou přisazeny k fasádám stávajících budov. Ty jsou obloženy soklovým kamenem a opticky sjednoceny s fasádou budovy.

Prostorová mřížka ocelových trubek působí jako napnutá mezi budovami a spojuje obdélník se šestiúhelníkem, který odkazuje ke světu organické chemie – benzenovému jádru.

Na konstrukci obou můstků bylo použito téměř 80 tun oceli, celková hmotnost jednou můstku je přibližně 40 tun.

lavky-kampus-3 Návrh pochází z dílny ateliéru ov-a, který zvítězil v architektonické soutěži, samotnou stavbu realizoval Metrostav.

Na lávky, které vyšly univerzitu na 60 milionů korun, bude škola čerpat prostředky z ministerského dotačního fondu.

S propojením budov počítal s ním již architekt Antonín Engel v urbanistickém návrhu dejvického kampusu z třicátých let 20. století. Tento návrh však nebylo možné následovat, neboť byl založen na masivních zděných konstrukcích na pilířích a klenbách, které by v současnosti významně zasahovaly do pěší komunikace a omezovaly dopravu.

lavky-kampus-4

Lávky slavnostně otevřeli starosta Prahy 6 Ondřej Kolář, zástupci ministerstva školství a vedení VŠCHT Praha. Foto: P6

Praha 11: Vyfoťte to a pošlete na radnici

15. ledna 2021 ve 12:05

Nepořádek, uhynulí holubi, nelegální skládka, poničené lavičky, díry v chodníku. Občané městské části mohou prostřednictvím MMS zpráv a e-mailem zasílat na adresu mms@praha11.cz fotografie s upozorněním na nedostatky, které se na území městské části Praha...

Další články
Nahoru