dnes
Sobota - zatazeno
17°C
zítra
Neděle - oblacno
15°C
pozítří
Pondělí - zatazeno
13°C
Nové lávky propojily univerzitní budovy nad Studentskou ulicí
Foto: Praha 6

Nové lávky propojily univerzitní budovy nad Studentskou ulicí

Nové spojovací lávky v kampusu dnes slavnostně otevřeli starosta Prahy 6 Ondřej Kolář, zástupci ministerstva školství a vedení VŠCHT Praha.

lavky-kampus-2 Lávky propojují univerzitní budovy VŠCHT. K odvážnému projektu se škola inspirovala u architekta Engela z 30. let minulého století. Důvodem bylo zvýšení komfortu pro studenty i zaměstnance a odstranění zbytečných bariér.

Dva téměř 25metrové můstky opláštěné skleněnými tabulemi jsou osazené nad Studentskou ulicí. Škola kromě pohodlného propojení získala i další únikové východy.

Mostní konstrukce obou lávek tvoří nosník uložený na dva železobetonové pilíře, které jsou přisazeny k fasádám stávajících budov. Ty jsou obloženy soklovým kamenem a opticky sjednoceny s fasádou budovy.

Prostorová mřížka ocelových trubek působí jako napnutá mezi budovami a spojuje obdélník se šestiúhelníkem, který odkazuje ke světu organické chemie – benzenovému jádru.

Na konstrukci obou můstků bylo použito téměř 80 tun oceli, celková hmotnost jednou můstku je přibližně 40 tun.

lavky-kampus-3 Návrh pochází z dílny ateliéru ov-a, který zvítězil v architektonické soutěži, samotnou stavbu realizoval Metrostav.

Na lávky, které vyšly univerzitu na 60 milionů korun, bude škola čerpat prostředky z ministerského dotačního fondu.

S propojením budov počítal s ním již architekt Antonín Engel v urbanistickém návrhu dejvického kampusu z třicátých let 20. století. Tento návrh však nebylo možné následovat, neboť byl založen na masivních zděných konstrukcích na pilířích a klenbách, které by v současnosti významně zasahovaly do pěší komunikace a omezovaly dopravu.

lavky-kampus-4

Lávky slavnostně otevřeli starosta Prahy 6 Ondřej Kolář, zástupci ministerstva školství a vedení VŠCHT Praha. Foto: P6

Dotační programy na rok 2021 vyhlásila Praha 5

Včera ve 20:45

Rada městské části Praha 5 schválila vyhlášení dotačních programů pro rok 2021. Stejně jako v letech minulých podpoří účelovou dotací projekty v oblasti kultury, životního prostředí, sportu, školství a rozvoje občanské společnosti. Na dotační programy plánuje Praha 5 v příštím roce věnovat částku...

Trhy v Praze 13 i v listopadu

Včera v 15:30

Trhy, které probíhají každé pondělí od 8 do 18 hodin na Slunečním náměstí v Nových Butovicích, se blíží k zimní přestávce.

Praha 10 od pondělí přijímá žádosti o dotace

Včera v 10:35

Občané městské části Praha 10 mohou žádat od pondělí 26. října do 9. listopadu do 12 hodin o dotace. V rámci programu vyčlení radnice ze svého rozpočtu 30 milionů korun na prospěšné aktivity v kultuře, sportu, ochraně životního prostředí a udržitelného rozvoje a sociální a zdravotní...

Praha 8 letos rozsvítí pět vánočních stromů

Včera v 09:04

Na slavnostní rozsvěcení vánočních stromů zve Praha 8 koncem listopadu. První ze stromků se rozsvítí na Karlínském náměstí 23. listopadu.

Praha 2 pokračuje v bezpečnostních opatřeních. Dočasně mění úřední hodiny

Včera v 08:23

Praha 2 upravila provoz i návštěvní hodiny úřadu pro veřejnost a zároveň zohlednila skutečnost, že na středu 28. října připadá státní svátek. Občanům tento den nově úředníci vynahradí o den později – ve čtvrtek 29. října, kdy budou jednotlivé agendy vyřizovat v celodenním režimu od 07:30 do...

Praha 5 prodloužila projekt Splněná přání do školních lavic

22. října 2020 v 16:39

Odrostly vám děti a máte doma oblečení, které můžete darovat? Zapojte se do charitativní akce, která pomůže druhým – Splněná přání do školních lavic.

Praha nabídne městům zdarma zdrojové kódy k IT systému V Praze jako doma

22. října 2020 v 16:17

Hlavní město Praha nabídne prostřednictvím městských společností Prague City Tourism a Operátor ICT (OICT) zdrojový kód k IT systému V Praze jako doma. Zájemci z řad měst a obcí mohou tento systém snadno využít pro přípravu vlastních projektů na podporu ohrožených segmentů tuzemské...

Další články
Nahoru