dnes
Pondělí - obcasny-dest
18°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
18°C
pozítří
Středa - jasno
23°C
Nové lávky propojily univerzitní budovy nad Studentskou ulicí
Foto: Praha 6

Nové lávky propojily univerzitní budovy nad Studentskou ulicí

Nové spojovací lávky v kampusu dnes slavnostně otevřeli starosta Prahy 6 Ondřej Kolář, zástupci ministerstva školství a vedení VŠCHT Praha.

lavky-kampus-2 Lávky propojují univerzitní budovy VŠCHT. K odvážnému projektu se škola inspirovala u architekta Engela z 30. let minulého století. Důvodem bylo zvýšení komfortu pro studenty i zaměstnance a odstranění zbytečných bariér.

Dva téměř 25metrové můstky opláštěné skleněnými tabulemi jsou osazené nad Studentskou ulicí. Škola kromě pohodlného propojení získala i další únikové východy.

Mostní konstrukce obou lávek tvoří nosník uložený na dva železobetonové pilíře, které jsou přisazeny k fasádám stávajících budov. Ty jsou obloženy soklovým kamenem a opticky sjednoceny s fasádou budovy.

Prostorová mřížka ocelových trubek působí jako napnutá mezi budovami a spojuje obdélník se šestiúhelníkem, který odkazuje ke světu organické chemie – benzenovému jádru.

Na konstrukci obou můstků bylo použito téměř 80 tun oceli, celková hmotnost jednou můstku je přibližně 40 tun.

lavky-kampus-3 Návrh pochází z dílny ateliéru ov-a, který zvítězil v architektonické soutěži, samotnou stavbu realizoval Metrostav.

Na lávky, které vyšly univerzitu na 60 milionů korun, bude škola čerpat prostředky z ministerského dotačního fondu.

S propojením budov počítal s ním již architekt Antonín Engel v urbanistickém návrhu dejvického kampusu z třicátých let 20. století. Tento návrh však nebylo možné následovat, neboť byl založen na masivních zděných konstrukcích na pilířích a klenbách, které by v současnosti významně zasahovaly do pěší komunikace a omezovaly dopravu.

lavky-kampus-4

Lávky slavnostně otevřeli starosta Prahy 6 Ondřej Kolář, zástupci ministerstva školství a vedení VŠCHT Praha. Foto: P6

Volnofest v Parku U Čeňku

Dnes ve 12:12

Hravé odpoledne pro celou rodinu v parku U Čeňku v sobotu 2. září 2020. Pro děti bude připrava nabídka na trávení volného času.

Bouřka zkomplikovala v Praze provoz na čtyřech nádražích

Včera ve 21:38

Bouřka, která dnes vpodvečer zasáhla hlavní město, zkomplikovala provoz na celkem čtyřech velkých pražských nádražích. Kvůli výpadku dodávek elektřiny byl zastaven na půl hodiny provoz některých vlaků.

Zákaz rozdělávání ohňů na rizikových místech v Praze končí

Včera ve 21:11

Na základě informace vydané dnes Českým hydrometeorologickým ústavem končí platnost nařízení týkajícího se zákazu rozdělávání ohňů na místech zvýšeného nebezpečí vzniku požáru na území Prahy v pondělí 3. srpna 2020 v 02:00 hodin. 

Praha 6 připomene Den romského holocaustu

1. srpna 2020 v 16:51

Městská část se připojuje 2. srpna k uctění památky obětí romského holocaustu vyvěšením romské vlajky na budově úřadu Prahy 6. 

Na radnici Prahy 10 bude vyvěšena romská vlajka k uctění obětí holokaustu

31. července 2020 ve 12:48

Městská část Praha 10 se tuto neděli připojí ke vzpomínce na tragédii více než půl milionu Romů a Sintů zavražděných v nacistických koncentračních táborech. Na zdejší radnici bude vyvěšena romská vlajka, aby připomněla systematickou likvidaci tohoto etnika během druhé...

Další články
Nahoru