dnes
Úterý - zatazeno
6°C
zítra
Středa - oblacno
4°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
5°C
Pražský život

Nové lavičky, zastávky či koše by v Praze mohly být za dva roky

Nové lavičky, zastávky či koše v jednotném designu by v Praze mohly být natrvalo nejdříve v roce 2018. Pražští radní dnes schválili vypsání soutěže na jejich vzhled. Vítězný návrh košů či laviček bude znám podle harmonogramu soutěže příští rok v listopadu, zastávek za dva roky v únoru. Praha má nyní uzavřenu smlouvu s francouzskou firmou JCDecaux.

„Neexistuje tu jednotná správa, neexistují standardy a neexistují ani pravidla pro umisťování mobiliáře. A proto jen v památkové rezervaci máme například 44 typů odpadkových košů, což je obludné číslo, které chci změnit, tak aby Praha získala tvář,“ říká primátorka Adriana Krnáčová.

„Současný mobiliář je často zanedbaný, nekvalitní, nedostatečně udržovaný a jeho design neodpovídá významu hlavního města. Chceme proto vytvořit katalog pražského mobiliáře, ze kterého bude možné při běžné obnově vybírat. Zároveň uspořádáme designerskou soutěž o návrh na lavičku, koš, stojan na kola a na zastávku veřejné dopravy," vysvětluje Petr Hlaváček, ředitel Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy.

Jako nejvhodnější způsob výběru nových typů pražského mobiliáře byla zvolena designérská soutěž o návrh. Podle uvedené analýzy vykazují největší nedostatky standardní lavička pro uliční prostranství, odpadkový koš pro hlavní ulice a náměstí, stojan na kola, zastávkový přístřešek a zábradlí pro zastávky MHD. Proto budou postupně nahrazeny novými. Konat se budou dvě designérské soutěže, jedna na uliční vybavení – lavička, koš a stojan na kola, druhá na zastávku MHD – přístřešek a zábradlí.

„Soutěžit budeme dvoukolově. Z prvního kola vybere odborná porota několik postupujících, jejichž prototypy pak na půl roku umístíme do města. Nový mobiliář totiž nejlépe otestují sami Pražané a z jejich názoru v kombinaci s odborným posudkem pak vzejde vítězný návrh,“ dodává pražská primátorka.


Další články
Nahoru