Dnes Pondělí - jasno 7°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 8°C
Pondělí 22. 4. 2024
Svátek má Evženie
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Zpravodajství

Nové Kameny zmizelých v Libušině a Gorazdově ulici

Položením nových Stolpersteinů aneb Kamenů zmizelých si Praha 2 připomněla oběti holocaustu a nacistického režimu. Jejich památce se poklonili radní Prahy 2 Jan Kolář, Jaroslav Šolc a Tomáš Halva nebo zastupitel Jaroslav Němec. Nové Kameny zmizelých přibyly v ulicích Libušina a Gorazdova.

Kostky s mosazným povrchem jsou vsazovány již tradičně do chodníků před domy, které byly posledním útočištěm obětí holokaustu a nacistického režimu. Každá taková kostka je tak připomínkou konkrétního pohnutého lidského osudu.

2022-11-kameny

Foto: Praha 2

Praha 2 projekt podporuje již dlouhodobě, a to jak formou grantů, tak i konkrétním finančním příspěvkem. V loňském roce radnice uhradila náklady na výrobu šesti kamenů, v letošním roce pak dalších pěti.

„Málokdo ví, že v Praze 2 žila před druhou světovou válkou největší židovská komunita tehdejšího Československa a na Vinohradech, v Sázavské ulici, také stála největší pražská synagoga. Každoročním pokládáním nových tzv. Kamenů zmizelých si tak připomínáme oběti holocaustu a nacistického režimu a uctíváme památku našich občanů, kteří se do svých domovů už nikdy nevrátili. Projekt, který nás má přimět ke krátkému zastavení a zamyšlení, tady na Dvojce rozhodně plní svůj účel, a pokládání Stolpersteinů se stalo již tradicí,“ uvedl u této příležitost Jaroslav Šolc, radní pro oblast kultury.

Zapojení do projektu Kamenů zmizelých je součástí komplexní péče o odkaz židovské komunity v Praze 2. Městská část v této souvislosti také pořádá různé akce, kterými připomíná historický význam bývalé vinohradské synagogy a osobností, které s ní byly spjaty.

Praha 2 v minulosti hostila například venkovní výstavu Záhadné pouto o historii vztahů mezi Izraelem a Českou republikou, uspořádala i výstavu vlastní s názvem Stopy židovské přítomnosti v Praze 2 a vydala stejnojmennou publikaci. Finančně se také podílela na revitalizaci Masarykova lesa v Izraeli. A tématu se obsáhle věnuje i v rámci portálu Encyklopedie Prahy 2 https://encyklopedie.praha2.cz/.

Autor projektu je kolínský umělec Gunter Demnig. K prvnímu položení kamene došlo 16. prosince 1992 před radnicí v Kolíně nad Rýnem a záhy se projekt rozletěl do celého světa. Nápad na uvedení projektu v České republice vzešel z prostředí České unie židovské mládeže, první kameny pak byly umístěny do pražských chodníků v říjnu 2008. V roce 2018 byl projekt po dvouleté nečinnosti oživen předsedou Židovské obce v Praze Františkem Bányaiem.


Autor: Alo

Škola a školka hledají školníka

Včera v 10:05

ZŠ a MŠ Praha 4, Sdružení 1080 přijme do svého kolektivu od 1. srpna na hlavní pracovní poměr školníka. Jeho úkoly budou zahrnovat běžné údržbářské a provozní práce ve škole a na školním pozemku.

Praha 14 uspořádala deváté setkání koordinátorů environmentální výchovy

Včera v 10:03

Praha 14 byla letos již podeváté hostitelem setkání koordinátorů environmentální výchovy v pražských mateřských, základních a středních školách. Na organizaci dubnové akce se vedle městské části i tentokrát podílely dvě stálice: „Ekoškola“ ZŠ Generála Janouška, vedená ředitelkou Jaroslavou...

Při výročí tísňové linky 112 se oceňovalo

Včera v 09:44

Před dvaceti lety, 20. dubna 2004, byl v Praze spuštěn provoz linky 112 v současné moderní podobě. Jedním z důvodů byl i světový šampionát v ledním hokeji, který se tehdy konal v Praze. Moderní technologie tísňové komunikace tak byly uvedeny do ostrého provozu.

Kvůli nehodě se na Pražském okruhu u Slivence zastavil provoz

20. dubna 2024 v 18:26

V sobotu kolem třinácté hodiny došlo k nehodě dodávky a osobního auta na Pražském okruhu u Slivence. Frekventovaná silnice byla kompletně uzavřena dvě a půl hodiny.

Další články
Nahoru