Dnes Neděle - jasno 22°C
Zítra Pondělí - skorojasno 23°C
Neděle 28. 5. 2023
Svátek má Vilém
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Zpravodajství

Nové Kameny zmizelých v Libušině a Gorazdově ulici

Položením nových Stolpersteinů aneb Kamenů zmizelých si Praha 2 připomněla oběti holocaustu a nacistického režimu. Jejich památce se poklonili radní Prahy 2 Jan Kolář, Jaroslav Šolc a Tomáš Halva nebo zastupitel Jaroslav Němec. Nové Kameny zmizelých přibyly v ulicích Libušina a Gorazdova.

Kostky s mosazným povrchem jsou vsazovány již tradičně do chodníků před domy, které byly posledním útočištěm obětí holokaustu a nacistického režimu. Každá taková kostka je tak připomínkou konkrétního pohnutého lidského osudu.

2022-11-kameny

Foto: Praha 2

Praha 2 projekt podporuje již dlouhodobě, a to jak formou grantů, tak i konkrétním finančním příspěvkem. V loňském roce radnice uhradila náklady na výrobu šesti kamenů, v letošním roce pak dalších pěti.

„Málokdo ví, že v Praze 2 žila před druhou světovou válkou největší židovská komunita tehdejšího Československa a na Vinohradech, v Sázavské ulici, také stála největší pražská synagoga. Každoročním pokládáním nových tzv. Kamenů zmizelých si tak připomínáme oběti holocaustu a nacistického režimu a uctíváme památku našich občanů, kteří se do svých domovů už nikdy nevrátili. Projekt, který nás má přimět ke krátkému zastavení a zamyšlení, tady na Dvojce rozhodně plní svůj účel, a pokládání Stolpersteinů se stalo již tradicí,“ uvedl u této příležitost Jaroslav Šolc, radní pro oblast kultury.

Zapojení do projektu Kamenů zmizelých je součástí komplexní péče o odkaz židovské komunity v Praze 2. Městská část v této souvislosti také pořádá různé akce, kterými připomíná historický význam bývalé vinohradské synagogy a osobností, které s ní byly spjaty.

Praha 2 v minulosti hostila například venkovní výstavu Záhadné pouto o historii vztahů mezi Izraelem a Českou republikou, uspořádala i výstavu vlastní s názvem Stopy židovské přítomnosti v Praze 2 a vydala stejnojmennou publikaci. Finančně se také podílela na revitalizaci Masarykova lesa v Izraeli. A tématu se obsáhle věnuje i v rámci portálu Encyklopedie Prahy 2 https://encyklopedie.praha2.cz/.

Autor projektu je kolínský umělec Gunter Demnig. K prvnímu položení kamene došlo 16. prosince 1992 před radnicí v Kolíně nad Rýnem a záhy se projekt rozletěl do celého světa. Nápad na uvedení projektu v České republice vzešel z prostředí České unie židovské mládeže, první kameny pak byly umístěny do pražských chodníků v říjnu 2008. V roce 2018 byl projekt po dvouleté nečinnosti oživen předsedou Židovské obce v Praze Františkem Bányaiem.


Autor: Alo

V Praze 11 zasedne kontrolní výbor, radnice zveřejnila program

25. května 2023 v 10:44 | Aktualizováno 24. května 2023, 10:44

Jednání kontrolního výboru jedenácté městské části je veřejné, koná se ve středu dne 31. května od 17 hodin v zasedací místnosti Vidimova v budově Úřadu MČ Praha 11.

Na protidrogové programy ve školách dá Praha 18 letos 75 tisíc korun

25. května 2023 v 08:37

V rámci primární protidrogové prevence osmnáctá městská část podporuje jednotlivé školy příspěvky na protidrogové programy podle individuálního výběru základními nebo mateřskými školami. Pro letošní rok je v rozpočtu počítáno s částkou 75 tisíc korun. Informovala o tom místostarostka Prahy...

Jednání Komise pro kulturu a spolky RMČ Praha 11

24. května 2023 v 07:01

Komise pro kulturu a spolky v Praze 11 se bude mimo jiné věnovat nabídce Letního putovního kina, akcím a výstavám na radnici nebo literární soutěži O zlatý klíč. Jednání komise pro kulturu a spolky je veřejné. Koná se ve čtvrtek dne 25. května od 17:30 hodin v kanceláři vedoucího odboru školství a...

Další články
Nahoru