Dnes Pátek - zatazeno 8°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 7°C
Pátek 19. 4. 2024
Svátek má Rostislav
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Zpravodajství

Nové Kameny zmizelých v Libušině a Gorazdově ulici

Položením nových Stolpersteinů aneb Kamenů zmizelých si Praha 2 připomněla oběti holocaustu a nacistického režimu. Jejich památce se poklonili radní Prahy 2 Jan Kolář, Jaroslav Šolc a Tomáš Halva nebo zastupitel Jaroslav Němec. Nové Kameny zmizelých přibyly v ulicích Libušina a Gorazdova.

Kostky s mosazným povrchem jsou vsazovány již tradičně do chodníků před domy, které byly posledním útočištěm obětí holokaustu a nacistického režimu. Každá taková kostka je tak připomínkou konkrétního pohnutého lidského osudu.

2022-11-kameny

Foto: Praha 2

Praha 2 projekt podporuje již dlouhodobě, a to jak formou grantů, tak i konkrétním finančním příspěvkem. V loňském roce radnice uhradila náklady na výrobu šesti kamenů, v letošním roce pak dalších pěti.

„Málokdo ví, že v Praze 2 žila před druhou světovou válkou největší židovská komunita tehdejšího Československa a na Vinohradech, v Sázavské ulici, také stála největší pražská synagoga. Každoročním pokládáním nových tzv. Kamenů zmizelých si tak připomínáme oběti holocaustu a nacistického režimu a uctíváme památku našich občanů, kteří se do svých domovů už nikdy nevrátili. Projekt, který nás má přimět ke krátkému zastavení a zamyšlení, tady na Dvojce rozhodně plní svůj účel, a pokládání Stolpersteinů se stalo již tradicí,“ uvedl u této příležitost Jaroslav Šolc, radní pro oblast kultury.

Zapojení do projektu Kamenů zmizelých je součástí komplexní péče o odkaz židovské komunity v Praze 2. Městská část v této souvislosti také pořádá různé akce, kterými připomíná historický význam bývalé vinohradské synagogy a osobností, které s ní byly spjaty.

Praha 2 v minulosti hostila například venkovní výstavu Záhadné pouto o historii vztahů mezi Izraelem a Českou republikou, uspořádala i výstavu vlastní s názvem Stopy židovské přítomnosti v Praze 2 a vydala stejnojmennou publikaci. Finančně se také podílela na revitalizaci Masarykova lesa v Izraeli. A tématu se obsáhle věnuje i v rámci portálu Encyklopedie Prahy 2 https://encyklopedie.praha2.cz/.

Autor projektu je kolínský umělec Gunter Demnig. K prvnímu položení kamene došlo 16. prosince 1992 před radnicí v Kolíně nad Rýnem a záhy se projekt rozletěl do celého světa. Nápad na uvedení projektu v České republice vzešel z prostředí České unie židovské mládeže, první kameny pak byly umístěny do pražských chodníků v říjnu 2008. V roce 2018 byl projekt po dvouleté nečinnosti oživen předsedou Židovské obce v Praze Františkem Bányaiem.


Autor: Alo

Tragická nehoda na železnici

Včera ve 13:22

Mezi Stodůlkami a Jinonicemi ve čtvrtek ráno po deváté hodině srazil vlak člověka, který zraněním na místě podlehl. Provoz v uvedeném úseku trati zhruba dvě hodiny stál, cestující museli místo vlaku použít MHD či jiný způsob dopravy.

Do kolejiště ve stanici metra Flora spadl muž

Včera ve 13:17

Zhruba pětapadesátiletý cestující spadl ve čtvrtek dopoledne kolem půl desáté do kolejiště ve stanici metra Flora na lince A. Utrpěl zranění hlavy, byl převezen do nemocnice. Provoz metra mezi stanicemi Želivského a Náměstí Míru byl obnoven v 10:43 hodin.  

Provoz Škodova paláce bude v pátek omezen

17. dubna 2024 ve 13:34

V pátek 19. dubna odpoledne se v budově Magistrátu hl. m. Prahy, ve Škodově paláci v Praze 1, uskuteční evakuační cvičení, které bude trvat zhruba půl hodiny. Provoz Škodova paláce bude v tento den výrazně omezen a po dobu cvičení bude objekt zcela uzavřen.

Tragédie v Kyjích: Vlak srazil dva muže, přebíhali přes koleje

16. dubna 2024 v 09:41

Kolem půl desáté v pondělí večer došlo k tragédii u železniční zastávky Praha – Kyje. Dva muže, které přebíhali přes koleje v místech, kde to je zakázáno, srazil vlak mířící do centra Prahy. Oba na místě zemřeli. Železniční doprava byla odkloněna.

Další články
Nahoru