Dnes Sobota - oblacno 14°C
Zítra Neděle - skorojasno 23°C
Sobota 8. 5. 2021
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Nové dva kameny zmizelých připomínají osudy manželů Beckových
Foto: Praha 1 /2X/

Nové dva kameny zmizelých připomínají osudy manželů Beckových

V Klimentské ulici v Praze 1 před domem číslo 3 byly usazeny dva nové stolpersteiny – kameny zmizelých, které připomínají osudy Margit a Jiřího Beckových, spolupracovníků „ českého Wintona“ Přemysla Pittra, kteří se podíleli na hudební výchově dětí v Milíčově domě.

Setkání se zúčastnili zástupci institucí, které tuto akci iniciovaly společně s velvyslancem Státu Izrael v ČR Danielem Meronem a starostou Prahy 1 Petrem Hejmou.

Na setkání na oba manžele zavzpomínala pamětnice Blanka Sedláčková. „Narodila jsem se v roce 1928 a při seznámení s manželi Beckovými mi bylo deset let. Kamarádila jsem hodně s jejich neteří Doris. Zažila jsem je a vzpomínám na ně s velkou láskou. V Milíčově jsme měli krásné podmínky, jaké neměly ani děti zámožných rodičů. Vždyť které židovské děti se v době války mohly zúčastňovat rytmiky, tělovýchovných zařízení, čítárny, knihovny nebo sportovních her. Měla jsem je opravdu v lásce a vzpomínám nejen na ně, ale na všechny jejich spolupracovníky.“

Iniciativa vzešla ze strany Národního pedagogického muzea a knihovny J. A. Komenského za finanční podpory Nadačního fondu Přemysla Pittra a Olgy Fierzové a ve spolupráci s Veřejně prospěšným spolkem na podporu osob dotčených holocaustem.

beckovy-hejma

„Je mi velkou ctí, že mohu být přítomen na této pietní akci a vzdát čest manželům Beckovým, spolupracovníkům Přemysla Pittra, a připomenout tak jejich osud spojený s Milíčovým domem. Jsem velice rád za tuto iniciativu a mohu jen doufat, že se v tomto případě historie nebude opakovat,“ uvedl starosta Prahy 1 Petr Hejma.
Výročí Pražského povstání 1945 v Praze 4

Včera ve 12:39

Praha 4 si tradičně připomíná hrdiny i oběti boje proti nacistické okupaci z května roku 1945 položením věnců u památníků na Spořilově, v parku Jezerka a na náměstí Generála Kutlvašra.

Chcisevkliduvyspat. Praha 1 spustila nový web

Včera v 09:09

Praha 1 vytvořila ve spolupráci se svým Výborem proti vylidňování centra a pro podporu komunitního života nový web zaměřený na krátkodobé ubytování v bytech a na problémy, které jsou s tím spojené.   

Soutěž: Voda Prahy 15 ve všech skupenstvích

6. května 2021 ve 14:23

Praha 15 vyhlásila amatérskou fotografickou soutěž pro všechny věkové kategorie. V termínu od 4. května do 27. srpna budou přijímány fotografie do této soutěže, která je pořádaná v rámci „Dnů Prahy 15“ od 11. do 19. září.

V Karlíně a ve Vysočanech nepoteče příští týden voda

6. května 2021 v 10:59

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Máma, co bych podpořil. Palmovka podporuje matky samoživitelky společně s Norou Fridrichovou

6. května 2021 v 10:20

U příležitosti Dne matek dnešním dnem startuje v Divadle pod Palmovkou nový projekt s názvem Máma, co bych podpořil. Patronkou projektu je herečka divadla Tereza Dočkalová. Pod záštitou Nory Fridrichové a zakoupením dárkového voucheru budou podpořeny matky samoživitelky, které si návštěvu...

Praha 1 podpoří komunitní zahrádky

5. května 2021 v 16:21

Pěstování vlastní zeleniny a bylinek není jen výsadou venkovských zahrádek, ale zabydlelo se i v centru. Radnice Prahy 1 proto podporuje zakládání komunitních zahrádek a financuje jejich provoz.

Studenti z Prahy 9 v projektu Příběhy našich sousedů uspěli

5. května 2021 v 07:08

Praha 9 již potřetí podpořila projekt Příběhy našich sousedů, díky kterému se žáci a studenti místních škol setkávali s pamětníky ze své městské části.

Novoměstská radnice se dnes otevřela

4. května 2021 v 10:18

Vyhlídku z ochozu věže a stálou expozici o historii Nového Města pražského si opět můžete užít od úterý 4. května. Otevřeno je denně od 10 do 18 hodin, v pondělí je zavírací den.

Praha 11 zakládá další louky

3. května 2021 ve 13:23

Na Jižním Městě zakládá radnice dalších sedm květnatých luk. Od podzimu 2019 jich v různých koutech městské části založili už deset.

Další články
Nahoru