Dnes Středa - zatazeno -1°C
Zítra Čtvrtek - snih 0°C
Čtvrtek 3. 12. 2020
Svátek má Svatoslav
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Nové dva kameny zmizelých připomínají osudy manželů Beckových
Foto: Praha 1 /2X/

Nové dva kameny zmizelých připomínají osudy manželů Beckových

V Klimentské ulici v Praze 1 před domem číslo 3 byly usazeny dva nové stolpersteiny – kameny zmizelých, které připomínají osudy Margit a Jiřího Beckových, spolupracovníků „ českého Wintona“ Přemysla Pittra, kteří se podíleli na hudební výchově dětí v Milíčově domě.

Setkání se zúčastnili zástupci institucí, které tuto akci iniciovaly společně s velvyslancem Státu Izrael v ČR Danielem Meronem a starostou Prahy 1 Petrem Hejmou.

Na setkání na oba manžele zavzpomínala pamětnice Blanka Sedláčková. „Narodila jsem se v roce 1928 a při seznámení s manželi Beckovými mi bylo deset let. Kamarádila jsem hodně s jejich neteří Doris. Zažila jsem je a vzpomínám na ně s velkou láskou. V Milíčově jsme měli krásné podmínky, jaké neměly ani děti zámožných rodičů. Vždyť které židovské děti se v době války mohly zúčastňovat rytmiky, tělovýchovných zařízení, čítárny, knihovny nebo sportovních her. Měla jsem je opravdu v lásce a vzpomínám nejen na ně, ale na všechny jejich spolupracovníky.“

Iniciativa vzešla ze strany Národního pedagogického muzea a knihovny J. A. Komenského za finanční podpory Nadačního fondu Přemysla Pittra a Olgy Fierzové a ve spolupráci s Veřejně prospěšným spolkem na podporu osob dotčených holocaustem.

beckovy-hejma

„Je mi velkou ctí, že mohu být přítomen na této pietní akci a vzdát čest manželům Beckovým, spolupracovníkům Přemysla Pittra, a připomenout tak jejich osud spojený s Milíčovým domem. Jsem velice rád za tuto iniciativu a mohu jen doufat, že se v tomto případě historie nebude opakovat,“ uvedl starosta Prahy 1 Petr Hejma.




Trhy na Malostranském náměstí budou ve čtvrtek

Včera ve 12:20

Ve čtvrtek 3. prosince si od 9 do 16 hodin můžete přijít nakoupit na Malostranské náměstí čerstvé potraviny.

Pražské vodovody a kanalizace: Ochrana vodoměrů před mrazy

1. prosince 2020 ve 12:17

Pražské vodovody a kanalizace před nadcházející zimní sezónou doporučují svým zákazníkům řádné zabezpečení vodoměrů.

V Praze 11 chystají hotely pro hmyz

1. prosince 2020 v 10:51

Na různých místech městské části nechá Praha 11 v nejbližších dnech instalovat sedm hmyzích hotelů.

Místa sběru použitého oleje z domácností v Praze 9

29. listopadu 2020 ve 21:33

Speciálně upravené zelené 120 litrové nádoby na jedlý olej najdou obyvatelé Prahy 9 na deseti místech. Olej se do sběrných nádob ukládá v PET lahvích, skleněné se nesmí používat. Do nádob v žádném případě nepatří minerální oleje, barvy a rozpouštědla.

Praha 15 poslala energii zdravotníkům

28. listopadu 2020 v 09:01

Úředníci a zástupci radnice poslali v úterý 24. listopadu energii zdravotníkům z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

Praha 4 vaří online

26. listopadu 2020 ve 20:21

Praha 4 a InBáze pořádají 27. listopadu od 17 hodin workshop přípravy „vareniků“ sladkých i slaných. Vzhledem k aktuální epidemické situaci se organizátoři rozhodli uspořádat akci on-line přes aplikace ZOOM.

Začátkem prosince nepoteče voda v těchto ulicích

26. listopadu 2020 v 19:56

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na další týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Veletrh vzdělávání Schola Pragensis začíná ve čtvrtek, startuje i nový web Praha Školská

25. listopadu 2020 ve 21:24

Rozhovory, debaty s odborníky i poradnu pro diváky nabídnou tři dny živého vysílání 25. ročníku veletrhu vzdělávání Schola Pragensis. Jubilejní přehlídka pražských středních a vyšších odborných škol začne již tento čtvrtek 26. listopadu v 10 hodin a poprvé v historii se uskuteční pouze na...

Praha 8 zve na první z Adventních koncertů

24. listopadu 2020 v 11:58

Adventní koncerty připravila Praha 8 letos celkem čtyři. Poslechnou si je můžete online.

Praha 11 pořádá Netradiční mikulášské tvoření

24. listopadu 2020 v 08:48

Netradiční mikulášské tvoření je on-line alternativa Mikulášského průvodu Jižním Městem, která se bude konat v sobotu 5. prosince v 18 hodin.

Další články
Nahoru