Nové budovy na Barrandovských terasách se otevřou letos na podzim
22. června 2023 09:24
Podle starších úvah Jaromíra Hrdličky, někdejšího spolupracovníka investora a majitele Barrandovských teras Michalise Dzikosova, měla výstavba s rekonstrukcí v roce 2016 stát 200 až 500 milionů korun.
„Naší snahou bylo navázat na architektonickou, společenskou a estetickou kvalitu místa. Stěžejním problémem přitom byla hmotová návaznost nových objektů na stavbu původní restaurace architekta Urbana, která je v těžišti areálu a její vyhlídková věž tvoří jeho dominantu. V rámci našeho architektonického návrhu jsme na tuto skutečnost zareagovali vytvořením dvou budov, které jsou záměrně odlišně tvarově pojednány jako lichoběžník a vlnovka, oba objekty ovšem respektují úroveň římsy stávající budovy restaurace,“ vysvětlil Ladislav Kuba, jeden ze dvou architektů, který projekt dvou nových staveb vypracoval.
Na jižní straně areálu nad venkovními terasami je umístěna esovitá dvoupodlažní budova s apartmány, která tvarem i výškou kopíruje původní okraj venkovních teras. Bude v ní 16 apartmánů o dispozicích 2+kk, 4+kk a 6+kk. Tmavě stříbrná moderní stavba ve tvaru lichoběžníku v severní části bude obdobně jako esovitá stavba sloužit k ubytování. Celkem bude mít 45 apartmánů o dispozicích od 1+kk až po 4+kk.
Zároveň s výstavbou nových budov v roce 2018 začaly také práce na záchraně budovy původního architekta Maxe Urbana. V současné době je téměř dokončena rekonstrukce exteriéru.
„Hlavní práce proběhly na fasádách historické budovy, kde byly provedeny nové omítky. Před stanovením konečné vrstvy fasády proběhla celá řada kroků v hledání nejvhodnějšího materiálu, který by odpovídal původnímu vzhledu stavby a přitom byl v dnešní době proveditelný," řekl Ondřej Kukral, architekt zodpovědný za rekonstrukci historických budov.
Tu stavbaři při rekonstrukci zvýšili o další podlaží, po dostavbě by zde měla být restaurace. Vlnitá stavba zasahuje také do umístění bývalého baru Trilobit. Ten byl v roce 1982 uzavřen a v roce 2001 od základů vyhořel.
Funkcionalistická budova Barrandovských teras zahájila provoz v roce 1929 a ve třicátých letech se stala centrem pražské smetánky. Komplex nechal vystavět podnikatel Václav Maria Havel, otec bývalého prezidenta Václava Havla.
Inspirovat ho měl Cliff House v americkém Maine, který navštívil za svých cest do zámoří. Nákresy Barrandovských teras vypracoval funkcionalistický architekt a bývalý filmař Max Urban.
Součástí projektu byla restaurace, kavárna, moderní plovárna se skokanskou věží a v blízkém okolí bylo deset tenisových kurtů, volejbalové hřiště a písečná pláž.
Za druhé světové války se z místa stal protiletecký kryt a objekt setkávání nacistických špiček a německých důstojníků. V roce 1952 byl podnik znárodněn a sloužil převážně k rekreaci komunistických funkcionářů. Tři roky po znárodnění se musel uzavřít bazén z důvodu sesunu skalního masivu.
V roce 1988 byl celý komplex prohlášen za kulturní památku. Po revoluci se Barrandovské terasy vrátily rodině Havlů, ale prostor už pouze dále chátral. Od roku 2001 ho vlastní podnikatel Michalis Dzikos, který začal s novou výstavbou a rekonstrukcí areálu v roce 2016.