dnes
Pátek - polojasno
5°C
zítra
Sobota - zatazeno
3°C
pozítří
Neděle - polojasno
3°C
Nová zeď u Malostranského hřbitova budí vášně. Přitom tam podobná v minulosti stála
Železný plot nahradila u severní strany Malostranského hřbitova zeď. Foto: Jan Puci

Nová zeď u Malostranského hřbitova budí vášně. Přitom tam podobná v minulosti stála

Probíhající oprava Malostranského hřbitova u části veřejnosti vzbudila negativní emoce. Zatímco loni se někteří lidé z okolí bouřili proti kácení desítek nemocných stromů, později se našlo dost kritiků nové, více než dvoumetrové zdi, která odděluje hřbitov od Plzeňské ulice. Dlouho byli zvyklí na železný plot. Z okolí je tak nyní vidět na hřbitov jen skrz vchody u tramvajové zastávky Bertramka. A to někomu vadí.

Když jsme minulý týden zveřejnili aktuální fotografie ze hřbitova, na kterém se nepohřbívá od konce 19. století, přišlo do redakce dost emailů, ve kterých zazněla kritika zdi, která nahradila železný plot. Čtenáři se proti novostavbě vyhraňovali i na facebookovém profilu serveru Pražský patriot. Zeptali jsme se také chodců, kteří šli kolem zdi nebo stáli na přiléhající tramvajové zastávce,  jejich reakce byly také veskrze negativní.

malostransky-hrbitov-zed-retro-nahled

Až do poloviny 20. století stála u hřbitova zeď. Dokonce o trochu vyšší, než je ta současná. Foto archiv paní Oplatkové / www.malostranskyhrbitov.cz

Ředitel Správy pražských hřbitovů Martin Červený zeď obhajuje. „Je to kopie zdi, která na místě stále do roku 1951, kdy byla zbourána kvůli rozšíření Plzeňské,“ uvedl. Hřbitov později oddělil od okolí železný plot.

malostransky-hrbtiov-plot-ivo-rehak-nahled

Foto: Ivo Řehák

„S ním jsme neměli dobrou zkušenost. Lidé skrz plot házeli odpadky,“ sdělil. Jelikož se v bezprostředním okolí hřbitova bohužel často pohybují dealeři drog i jejich zákazníci, což je především doména rohu ulice Plzeňská a Erbenova, správa hřbitova musela opakovaně uklízet u plotu použité stříkačky.

„Snad se to nyní zlepší, přeci jen házet odpadky přes zeď je složitější. Díky zdi je navíc na ploše hřbitova větší klid, není tu už takový hluk z Plzeňské,“ pokračoval Červený, který věří, že lidé časem zeď vezmou na milost a ocení ji. Stejně jako další úpravy, o kterých jsme informovali zde.

Zatím nepřístupný Malostranský hřbitov na Smíchově - leden 2016


Další články
Nahoru