dnes
Úterý - zatazeno
6°C
zítra
Středa - oblacno
4°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
5°C
Nová zábava řidičů v Praze: jízda na červenou
Zahnout? Ne, přímo vpřed! Ilustrační foto: archiv autora

Nová zábava řidičů v Praze: jízda na červenou

Především mladí řidiči kolem dvaceti let mají v metropoli novou adrenalinovou zábavu. Před semaforem s červeným signálem šlápnou na plyn a křižovatku projedou. Logicky tím ohrožují nejen sebe, ale i ostatní řidiče. Jen loni bylo kvůli ignorování červené na semaforu, ať už úmyslnému či z důvodu nepozornosti, zraněno přes dvacet řidičů.

Proč se hazardéři do takového risku pouští, když je navíc Praha „prošpikována“ kamerovým systémem? „Těžko říct, na co takový řidič v tu chvíli sází. Týdně minimálně dva tyto přestupky řešíme. Ignorace červeného signálu se děje většinou v okrajových částech města, kde síť kamerového systému není tak hustá,“ uvedl oslovený příslušník motorizované policejní hlídky.

„Zkušená“ mládež

Konkrétní místa podle policie určit nelze, dnes je to třeba křižovatka na Pankráci, zítra to hazardéři zkusí na Lužinách. „Prostě si nevybírají. Což ale nebezpečí těžké dopravní nehody nijak nezmenšuje,“ vysvětloval policista s tím, že tato nepochopitelná zábava se zřejmě těší jisté oblibě.

Mnohý řidič nad nezodpovědností hazardérů může jen mávnout rukou. Když se chtějí zabít, nechť se tak stane. Omyl. Zabít může hazardér nejen sebe. „Právě mládež za volantem je nejnebezpečnější,“ varoval příslušník policejní hlídky s tím, že tito řidiči vědí, že je sledují kamery.

Proto se i příležitostně maskují. Vozidlo s dočasně nečitelnou espézetkou se z jejich pohledu zřejmě lustruje mnohem hůře. Další omyl. Dispečer za provokatérem vyšle nejbližší policejní motorizovanou hlídku a honička je na světě.

Otázka úspěšnosti dopadení je už jiná kapitola. Až pětitisícová pokuta a ztráta pěti bodů jsou pro dostiženého provokatéra, který ignoruje červenou na semaforu, nevyhnutelnou samozřejmostí.

Naštěstí zatím bez obětí

Tedy vlastní-li řidičák. A když ne, má téměř stoprocentní jistotu, že ho nikdy vlastnit nebude. Body pochopitelně nepřiděluje policista či strážník, ale správní úřad, jemuž byl případ předán.

„Nebezpečí fatálních následků hrozí i řidiči, který projede na červenou byť jen z momentální nepozornosti,“ upozorňoval Jiří Dušek, zástupce šéfa dopravní policie. Právě z těchto příčin vloni na pražských komunikacích došlo k více jak stovce kolizí. V nemocnicích skončilo na třiadvacet lidí s těžkými či lehčími zraněními. Nehody se naštěstí obešly bez obětí na životech. Zatím.


Autor: Petr Štrompf

Zavolal je manžel, byla v příšerném stavu! Její „míry“ šokovaly, ani se je nesnažte tipnout

7. prosince 2017 v 17:09

S žádostí o pomoc se na tísňovou linku 156 obrátil v pondělí večer muž s tím, že jeho žena je silně pod vlivem alkoholu, který navíc zkombinovala s léky.

Další články
Nahoru