dnes
Pátek - jasno
14°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
9°C
pozítří
Neděle - zatazeno
5°C
Nová výstava v muzeu hudby představuje vzácné Sukovy housle i virtuosovu sbírku „angličáků
James Bond, Aston Martin DB5. Autíčko ze sbírky Josefa Suka. Foto: archiv NM

Nová výstava v muzeu hudby představuje vzácné Sukovy housle i virtuosovu sbírku „angličáků

V Českém muzeu hudby byla vytvořena výstava Josef Suk. Housle – můj osud, která představuje životní dráhu jednoho z nejvýznamnějších houslistů 2. poloviny 20. století. Návštěvníci se mohou těšit na cenné památky rodiny Sukových, mezi které se řadí například historické fotografie, plakáty, hudební programy nebo ukázky korespondence. K vidění budou i hudební nástroje ze sbírky Českého muzea hudby, na které Josef Suk hrál. Návštěvníci také uvidí výsledky Sukovy sběratelské vášně – autíčka.

České muzeum hudby získalo do svých sbírek v uplynulých letech řadu unikátních předmětů týkajících se životního osudu Josefa Suka – originální archiv hudebnin, programy, plakáty, historické fotografie, korespondenci, ale i osobní předměty – například zlaté hodinky s věnováním nebo cenné barokní hodiny s kalendáriem a zvonkohrou.

Vystaveny budou i nástroje ze sbírky Českého muzea hudby, na které Josef Suk hrál – housle Stradivari, zvané Libon, a Guarneri, zvané Princ Oranžský. Ty dnes patří k nejvzácnějším hudebním nástrojům na světě. Dobové fotografie přiblíží atmosféru, v níž Josef Suk žil, od poúnorového Československa až po začátek 21. století.

Koho přiláká do muzea hudba, uslyší nádherný zvuk Sukových houslí z remasterovaných nahrávek a jeho umělecké výkony spatří na původních filmových záběrech. O tom, že i virtuos může mít obyčejné lidské zájmy, přesvědčí Sukova rozsáhlá sbírka autíček, takzvaných angličáků.

V průběhu trvání výstavy je připraven také bohatý doprovodný program. Návštěvníci se mohou těšit na koncerty, komentované prohlídky nebo si vyzkoušet hru na housle.

Ve výstavě zazní unikátní zvukové nahrávky a k vidění budou dokumentární filmy i vzácné historické snímky. U poslechových míst si tak mohou návštěvníci v klidu vychutnat nahrávky v podání Josefa Suka a nakonec projet hudební autodráhu ve tvaru houslového klíče.

České muzeum hudby je otevřeno denně kromě úterý od středy do pondělí od 10 do 18 hodin. Plné vstupné je 120 korun, snížené 80 a rodinné 200 korun.
 


Další články
Nahoru