Dnes Úterý - zatazeno 4°C
Zítra Středa - oblacno 3°C
Úterý 25. 1. 2022
Svátek má Miloš
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Změní se pojmenování ulice Zemanova, radnice se chce vyhnout záměně s jinými nositeli tohoto příjmení
Karel Zeman s dcerou Ludmilou. Foto: archiv Muzea Karla Zemana

Změní se pojmenování ulice Zemanova, radnice se chce vyhnout záměně s jinými nositeli tohoto příjmení

Vedení Prahy změní název nově vzniklé a nedávno pojmenované ulice Zemanova v Kolodějích na Karla Zemana. Změnu provede na základě žádosti tamní radnice, aby nedocházelo k záměně filmaře, loutkáře a grafika s jinými nositeli tohoto jména, například jiným filmařem Bořivojem Zemanem.

Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí projednají pražští radní. Návrh pojmenování schvalují radní na návrh magistrátní místopisné komise. Ulice a veřejná prostranství nesmí být pojmenovány po žijících osobnostech.

Ulice vychází jihovýchodním směrem z Václava Chocholy mezi ulicemi Hermíny Týrlové a K Běchovicům. Magistrátní místopisná komise navrhla pojmenovat ji Zemanova a připomenout tak osobnost jednoho ze zakladatelů československého animovaného filmu, loutkáře, animátora a grafika Karla Zemana. Oficiálně pak byla pojmenována loni v listopadu.

Na vedení města se následně obrátila kolodějská starostka Angela Morávková (Naděje pro Koloděje) se žádostí o změnu názvu ze Zemanova na Karla Zemana. Stejný požadavek vzneslo také Muzeum Karla Zemana. Komise to odmítla s odůvodněním, mj. že název musí být co nejkratší. Vedení Prahy se nakonec rozhodlo verdikt komise změnit a Kolodějím a muzeu vyhovět.

Pojmenování či přejmenování veřejných prostranství v Praze schvaluje městská rada. Podněty může podávat kdokoliv. Návrhy nejprve projednává radnice příslušné městské části.

Po schválení jejím zastupitelstvem je postoupen magistrátní místopisné komisi. Pokud s ním souhlasí, následně jej projednají pražští radní. Prostranství nesmí být podle zákona pojmenováno po nikom žijícím.


Autor: ČTK

Praha má Strategii pro přechod na cirkulární ekonomiku

19. ledna 2022 v 07:53

Rada hl. m. Prahy dnes schválila klíčovou strategii, která má za cíl v hlavním městě výrazně snížit spotřebu primárních surovin, produkci odpadů a emisí skleníkových plynů. Strategie cirkulární ekonomiky neboli oběhového hospodářství navazuje na Klimatický plán Prahy do roku 2030. Principy...

Další články
Nahoru