Dnes Úterý - jasno 15°C
Zítra Středa - polojasno 18°C
Úterý 25. 6. 2024
Svátek má Ivan
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Nová škola Elektra prošla kolaudací
ZŠ a MŠ Elektra. Foto: P9

Nová škola Elektra prošla kolaudací

Od 4. září se žákům otevře nová Základní a Mateřská škola Elektra v Praze 9, zkolaudovanou budovu v úterý novinářům představili zástupci města a radnice. Škola, která stojí v Sousedíkově ulici, nabídne 800 míst žákům a 78 míst pro děti ve školce. Její stavba radnici stála zhruba 570 milionů korun. Praha 9 plánuje s hlavním městem postavit ještě další školu na vedlejším pozemku, který radnice získala.

„Školu jsme začali připravovat už v roce 2011. Museli jsme se vypořádat s řadou potíží, mimo jiné s odvoláváním a připomínkami sousedů, které výstavbu zdržely. Samotná stavba pak trvala jen dva roky. Dnes ale máme krásnou moderní školu 21. století, která vychází v přepočtu zhruba na 700 tisíc korun na jednoho žáka, což je unikát. Školu jsme více než z poloviny dokázali financovat z vlastních prostředků, takže můžeme říct, že si Praha 9 postavila školu, a jsme na to pyšní. Vzhledem k rozvoji, kterým Praha 9 a zejména Vysočany procházejí, už na vedlejším pozemku připravujeme další etapu školy Elektra,“ řekl starosta Prahy 9 Tomáš Portlík (ODS).

Škola pro 21. století

Základní škola se plánovala na malém pozemku (3300 metrů čtverečních), protože v té době Praha 9 jinou parcelu vhodnou ke stavbě školy nevlastnila. Projektanti museli efektivně využít každý metr. Výsledkem je škola, která má velkorysé třídy, dostatečně široká schodiště, venkovní hřiště, velkou vnitřní tělocvičnu, jídelnu, nejmodernější kuchyň, a dokonce i atrium a venkovní relaxační prostor. V průběhu výstavby Praha 9 získala i okolní pozemky, na kterých plánuje stavět další školská zařízení.

„Školu jsme postavili za zhruba 570 milionů korun, při efektivním nakládání s penězi vznikla kvalitní, funkční a podle mě i architektonicky povedená škola. Obdobné školy, které jsou teď v přípravě, vycházejí na dvakrát tolik. Už se mi ozývají starostové z dalších městských částí, že se chtějí přijít podívat a poradit. Rádi je u nás přivítáme. Nových škol potřebuje Praha víc než deset a peněz nebude nikdy dost. Jestli budou v tomhle ostatní od Devítky opisovat, vůbec se zlobit nebudeme,“ řekl starosta Portlík.

Hlavní budovu školy tvoří dvojice navzájem kolmých objektů: čtyřpodlažní – rovnoběžný se Sousedíkovou ulicí a třípodlažní. Ke čtyřpodlažní budově pak z druhé strany přiléhá stavba s tělocvičnou a jídelnou. Projekt využívá přirozené svažitosti území a celé vstupní podlaží částečně zapouští do terénu.

V tomto polosuterénu se nachází hlavní vstup v podobě proskleného atria, dále šatny, vstup do tělocvičen, zázemí a gastroprovoz, kryté parkování. Zelená střecha nad suterénem vytváří vnitřní atrium školy a navazuje na zahradu mateřské školy.

Ve čtyřpodlažní budově žáci ze svých tříd uvidí převážně do zahrady školního areálu, naopak speciální učebny jsou orientovány na sever. Dále zde bude sídlit administrativa školy, místo je tu plánováno pro část jídelny s varnou a výdejem jídla a byt školníka.

Třídy mateřské školy, přípravná třída a třídy ročníků prvního stupně jsou projektovány ve třípodlažní budově. Z heren pro předškolní děti v přízemí je navíc přímý přístup na zahradu a na oplocené hřiště mateřské školy. Na zelenou střechu budovy navazuje terasa pro venkovní výuku.

Jako venkovní hřiště bude sloužit střecha tělocvičny ve třetím objektu, který je částečně zapuštěný v terénu. A pro případ, že by tělocvičny využívala ve večerních hodinách veřejnost, je navržen samostatný vstup z východní strany.

Elektra má celkem 33 tříd: 3 v mateřské škole, 1 pro přípravnou třídu, 15 kmenových pro první stupeň základní školy, 8 kmenových pro druhý stupeň základní školy a 6 odborných učeben – pro informatiku, výtvarnou výchovu, hudební výchovu, multimediální/přednáškovou a dvě jazykové učebny.

Škola se může pochlubit sportovním zázemím – velkou tělocvičnou, gymnastickým sálem/posilovnou a venkovním hřištěm na střeše s tartanovým povrchem. Další venkovní hřiště vzniklo z boku hlavní budovy.

První děti přijdou v září

Kromě toho, že při stavbě nové moderní školy odvedli skvělou práci architekti, projektanti i stavební firmy, se radnici podařilo také dodržet harmonogram a plánovaný rozpočet! Během výstavby školy došlo ke skokovým nárůstům cen stavebních materiálů, začala válka na Ukrajině a energetická krize.

Na řadu změn muselo investiční oddělení reagovat za pochodu, například projekt počítal s vybavením kuchyně na plyn, které bylo zaměněno na vybavení elektro se systémem řízení spotřeby elektrické energie.

I když kolaudační řízení v polovině června dopadlo dobře, může být Základní a mateřská škola Elektra v plném provozu až po zápisu do školského rejstříku, tedy od září roku 2024. Závazná legislativa totiž nedovoluje splnit veškeré náležitosti, které by umožnily zahájit provoz nové školy jako samostatného subjektu už od letošního září. První školáci se tu však přesto objeví po letošních letních prázdninách.

„Otevřít Elektru jako samostatný školský subjekt od letošního září nám legislativa a administrativa úplně neumožňuje, hledali jsme jiný způsob, jak vyhovět zájmu rodičů a část prostor nové školy zprovoznit už letos. Vytvořili jsme proto z Elektry detašované pracoviště ZŠ Novoborská. Velké poděkování patří kolegyni Tereze Štaubrové, která se toho ujala. Toto provizorní řešení pro první rok provozu nové školy bude znamenat náročnější administrativu, ale školu chceme otevřít co nejdříve a jiná cesta není možná,“ vysvětluje předsedkyně školské komise Rady MČ Praha 9 Renata Portlíková.

„V září 2023 otevřeme v nové škole tři první třídy a po jedné druhou, třetí a čtvrtou třídu základní školy. Budova i učebny budou materiálně i didakticky plně vybaveny, pedagogy máme zajištěny. Děti budou moci využít školní stravování i odpolední pobyt ve školní družině,“ upřesňuje radní MČ Praha 9 a zároveň ředitelka ZŠ Novoborská Tereza Štaubrová.

Praha 9 je nejrychleji se rozvíjející městskou částí 

„Devítka už dávno není periferie, právě naopak, pomalu se stává centrem –⁠ přinejmenším tím lokálním a byznysovým. Má to ale i svá rizika, protože chceme zachovat naši městskou část především jako příjemné místo k životu. To znamená, že musíme držet krok s investory a dbát na to, aby za developmentem nekulhala občanská vybavenost, tedy především školy, školky, sportovní vyžití a parky. Jsem rád, že se nám to daří. Do školství investujeme kontinuálně, a i tento rok tvoří největší položku rozpočtu,“ řekl starosta Tomáš Portlík.

Za posledních 5 let realizovala Praha 9 celou řadu přístaveb (ZŠ a MŠ Na Balabence, ZŠ Novoborská,ZŠ Špitálská, a ZŠ Litvínovská), čímž navýšila kapacity základních škol o 723 dětí. Vnitřními úpravami vznikla místa pro dalších 455 dětí. Když připočteme Elektru pro 800 dětí, kapacity základních škol v Praze 9 jsme zvýšili za pět let o téměř 2000 míst ve školách.

Ale ani to nestačí. „V loňském roce se Praze 9 podařilo získat více než hektarový pozemek České pošty, který sousedí s Elektrou. Začali jsme tu připravovat rozšíření základní školy Elektra a intenzivně jednáme s Hlavním městem Prahou o výstavbě střední školy, kterých je také nedostatek. Pro Prahu 9 je vzdělávání priorita a jedním z našich cílů je vybudovat zde unikátní školní kampus,“ dodal starosta.  

Základní údaje:

Investor: MČ Praha 9

Počet tříd: 33

Počet dětí: 800 žáků + 78 dětí v MŠ

Cena: 570 milionů  

Projektant a architekt: konsorcium Bomart a ateliér ADR

Cena projektu: 22 milionů korun

Stavební firma: konsorcium PP53 a SMP

Zdroj: MČ Praha 9


Autor: puc

Projekt Sportovní údolí Krč vzniká za účasti veřejnosti

Dnes ve 13:22

Budoucí podoba, a hlavně možnosti využití údolí Kunratického potoka byly hlavním tématem veřejného setkání, které k budoucím proměnám údolí zorganizovala městská část Praha 4. V atraktivní lokalitě v současné době působí několik sportovních oddílů s řádově tisíci členy. Údolím rovněž prochází...

Kameny zmizelých jsou nově na Janáčkově nábřeží

Včera v 11:15

Starostka Prahy 5 Radka Šimková uctila památku obětí holocaustu společně s vrchním pražským rabínem Davidem Peterem.

Zastupitelstvo schválilo strategii cestovní ruchu na léta 2024–2027

Včera v 09:26

Nová strategie cestovního ruchu, kterou schválilo Zastupitelstvo hl. m. Prahy, navazuje na předchozí koncepci příjezdového cestovního ruchu, která změnila směr a podobu cestovního ruchu v metropoli. Vyhodnocení na základě datové analýzy potvrdilo, že Praha nastolila dobrý směr a je schopna...

V Česku vznikne národní centrum pro polovodiče a čipy

23. června 2024 v 11:10

Už příští rok by v Česku mělo vzniknout Národní kompetenční centrum pro polovodiče, které bude podporovat cíle „Chips for Europe“, prvního pilíře evropského zákona o čipech (ChipsAct). Centrum zapojí ČR do vznikající evropské sítě kompetenčních center. V souladu s návrhem Národní polovodičové...

Změna územního plánu umožní výstavbu bytového komplexu

23. června 2024 v 10:51

Do cíle doputovala dlouholetá kauza týkající se pozemků, na nichž stojí bývalá sportovní hala Tatry Smíchov a fotbalové hřiště SK Smíchov. Zastupitelé Prahy ve čtvrtek schválili změnu územního plánu, které celý téměř tříhektarový sportovní areál u železničního mostu převádí do smíšené funkce....

Další články
Nahoru