Dnes Čtvrtek - skorojasno 6°C
Zítra Pátek - oblacno 3°C
Čtvrtek 22. 4. 2021
Svátek má Evženie
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Nová radnice Prahy 12 se prodraží, náklady jsou oproti původním odhadům vyšší o více než 100 milionů korun
Plánovaná podoba radnice Prahy 12. Vizualizace: LOXIA

Nová radnice Prahy 12 se prodraží, náklady jsou oproti původním odhadům vyšší o více než 100 milionů korun

Nová radnice v Praze 12 bude stát asi 575 milionů korun. Navýšení ceny o 21,5 milionu korun ve čtvrtek večer schválilo zastupitelstvo městské části. Stavební úpravy objednalo minulé vedení radnice. Zhotovitel stavby, společnost Geosan group, si nyní nárokoval jejich úhradu, jinak by stavbu zastavil. Na zasedání zastupitelů to řekl místostarosta Prahy 12 Petr Šula (TOP 09).

Úřady městské části nyní fungují v sedmi budovách, které jsou ve špatném technickém stavu. Architektonický projekt nové radnice vychází z historie Modřan, budova dostane podobu tří kostek cukru. Cukrovar stál v této části hlavního města od roku 1861 do roku 2005.

Náklady na stavbu nové modřanské radnice byly původně odhadovány přibližně na 470 milionů korun. Částka ale stále narůstá. Praha 12 dostala od hlavního města na stavbu nové radnice bezúročnou půjčku 250 milionů korun. Musí ji splatit do roku 2036.

Podle schváleného usnesení zastupitelstva byla v minulých letech mimo jiné navýšena hmota části budovy, přibyly samočinné hasicí systémy a výkonnější transformáty. Prvky už jsou součástí stavby a zkvalitňují ji, uvedl Šula.

Minulá koalice, složená v letech 2014 až 2018 z ANO, Změny pro Prahu 12 a ČSSD, podle místostarosty v roce 2018 nezahájila takzvané změnové řízení a uvedené úpravy neprojednala se zastupiteli. K objednávce tak nejsou potřebné dokumenty.

Změnové řízení začalo až v únoru 2019, poté, co stavbu převzala nynější koalice, kterou tvoří zástupci Pirátů, ODS, TOP 09 a Zelených. Stavitel se o úhradu víceprací přihlásil letos. Pokud by se částka firmě neuhradila, tak by zastavila stavební práce. To by s sebou pravděpodobně neslo další výdaje pro městskou část, dodal místostarosta pro investice a majetek Jiří Fremr (ODS).

Podle bývalého starosty městské části Milana Maruštíka (ANO) tehdejší vedení města nepochybilo. „Věc jsme řešili v mezidobí, kdy byl zhotovitel vysoutěžen, a přicházeli jsme na změny nebo na úpravy, které je potřeba udělat. To znamená, že si stojíme za tím, že to bylo v tu chvíli a v danou situaci správně," řekl. Změny byly podle něj dojednány v době, kdy koalice v Praze 12 končila, změnové řízení se proto už nestihlo.

To, zda předchozí vedení postupovalo v souladu s uzavřenou smlouvou, zákonem o hlavním městě Praze a dalšími právními předpisy, teď prověří kontrolní výbor městské části. Radním Prahy 12 dali zastupitelé za úkol prošetřit, zda nevznikla škoda kvůli jednání minulého vedení radnice.

Opoziční zastupitel Zbyněk Boublík (Změna pro Prahu 12) označil stavbu za nedůvěryhodnou. Stejně jako všichni přítomní zastupitelé z opozičních stran ANO, Změna pro Prahu 12 a Občané dvanáctky se zdržel hlasování.


Earth Day Talk: Představitelé Tchaj-wanu, odborných institucí a Prahy se sešli u kulatého stolu

Dnes v 09:29

Hlavní město ve spolupráci s Tchaj-pejskou hospodářskou a kulturní kanceláří a tchaj-wanským ministerstvem zahraničí uspořádalo kulatý stůl na téma cirkulární ekonomiky a překonávání klimatických výzev. Praha i Tchaj-wan právě v těchto oblastech uskutečňují řadu inovativních i ambiciózních...

Zastupitelé drželi minutu ticha za oběti ruské agrese

Dnes v 08:52

Již 26. jednání pražského zastupitelstva v tomto volebním bylo dnes ráno zahájeno minutou ticha za oběti ruské agrese.

Praha 13 umístila kontejner na uhynulé ptactvo

Dnes v 07:53

Na základě Nařízení Státní veterinární správy ČR k preventivnímu zamezení šíření nebezpečné nákazy ptačí chřipky radnice pro případnou potřebu umístila u hasičské zbrojnice v Tlumačovské ulici 2747/28 na Velké Ohradě kontejner na uhynulé ptactvo.

Praha 15 schválila pomoc spolkům

Dnes v 07:06

Rada městské části minulý týden na svém jednání schválila návrh Výboru volnočasových aktivit a vnějších vztahů na vyhlášení dotačního programu na úhradu neinvestičních nákladů spolků, které působí v MČ Praha 15.

Centrem Prahy prošel pochod na podporu vězněného Navalného

Včera ve 23:03

Historickým centrem Prahy dnes prošel protestní pochod nazvaný Společně proti diktaturám.

Florenc 21. Mezinárodní soutěž, do které se může zapojit veřejnost

Včera v 18:15

Okolí autobusového nádraží na Florenci projde v budoucnu zásadní proměnou. Na konci března vyhlásili většinoví majitelé pozemků, ČSAD Praha holding a Masaryk Station Development, společně s hlavním městem Prahou mezinárodní urbanistickou soutěž, která přinese návrh na možnou podobu lokality již...

Praha spustila webovou aplikaci s daty o veřejných zakázkách

Včera v 18:10

Praha začátkem dubna udělala krok v oblasti průhlednějšího nakládání s veřejnými prostředky. Stala se prvním městem v Česku, které uživatelsky přívětivou a interaktivní formou zveřejňuje podrobné informace o zadávaných veřejných zakázek.

Praha žádá ministra Arenbergera o otevření dětských skupin

20. dubna 2021 ve 21:42

Jménem hlavního města Prahy byl včera ministru zdravotnictví Petrovi Arenbergerovi odeslán dopis s žádostí o co nejdřívější otevření dětských skupin. Současná situace, kdy jsou dětské skupiny uzavřeny, představuje podle vedení metropole významnou zátěž nejen pro děti, které opatřeními bránícími...

Další články
Nahoru