dnes
Úterý - zatazeno
33°C
zítra
Středa - skorojasno
35°C
pozítří
Čtvrtek - jasno
26°C
Nová pražská koalice zveřejnila své plány na následující roky
Novým pražským primátorem se stane Pirát Zdeněk Hřib (vlevo), Jiří Pospíšil (uprostřed) a Jan Čižinský (vpravo) nebudou radními. Foto: Facebook

Nová pražská koalice zveřejnila své plány na následující roky

Nové vedení Prahy dnes představilo své programové prohlášení. V něm tři koaliční subjekty – Piráti, občanské kandidátky PRAHA SOBĚ a Spojené síly pro Prahu (TOP 09 a Starostové a nezávislí ve spolupráci s KDU-ČSL) – představily své společné plány při správě metropole. Koalice bude mít v 65členném zastupitelstvu většinu 39 hlasů. Vedení města zastupitelé zvolí za týden ve čtvrtek.

Prim hrají důležité dopravní stavby, ale program nezapomíná ani na sociální služby či kulturu. „Program odráží všechny naše priority, na kterých jsme se s našimi koaličními partnery shodli, a považuji ten dokument za slušný odrazový můstek pro naši práci. Bude jí evidentně dost a Praha by se měla za čtyři roky posunout o pořádný kus dopředu,“ říká kandidát na post pražského primátora Zdeněk Hřib (Piráti).

V dokumentu koaliční strany uvádí například jasný cíl lépe se starat o majetek města s cílem výrazně zvýšit výnosy z městského majetku. Koalice chce vypovědět nevýhodné nájemní smlouvy na nebytové prostory v majetku města.

V prohlášení se také počítá s co nejrychlejším projednáním Metropolitního plánu, radní se chtějí zaměřit i na to, za jakých podmínek by mohl vzniknout odbor územního rozhodování pro nesloučená územní řízení na úrovni hl. m. Prahy.

„Jsme velmi rádi, že většina věcí z našeho programu se do programového prohlášení promítla – ať už jde o investice do dopravy, o ukotvení instituce antikorupčního ombudsmana, nebo přijetí metropolitního plánu,“ řekl předseda TOP 09 Jiří Pospíšil, který Spojené síly pro Prahu vedl do voleb.

Programové prohlášení slibuje vytvořit dopravní koncepci města odpovídající 21. století, tedy především dokončení městského okruhu a návazných důležitých dopravních staveb včetně zahájení výstavby metra D a urychlené renovace pražských mostů.

Program také počítá s výrazným zrychlením byrokracie a mašinérie povolování staveb a co nejrychlejší projednání Metropolitního plánu, který je nutnou podmínkou dalšího rozvoje města. Velký prostor dostala i problematika dostupného bydlení.

„Chceme změnit atmosféru – ukončit blbou náladu ve městě, ukázat Pražanům, že věci se dají měnit společně a bez neustálého hádání. To znamená, že budeme otevření, věci budeme v klidu projednávat jak v rámci koalice, tak s městskými částmi, s opozicí a s Pražany,“ vysvětluje lídr uskupení Praha Sobě Jan Čižinský. Komunikaci podle něj zlepší i nová funkce městského ombudsmana pro otevřenou radnici. 

Program nové koalice zahrnuje všechny další oblasti fungování Prahy od životního prostředí po kulturu, kde slibuje vytvořit nový transparentní systém pro přidělování grantů a dotací. Silné zastoupení má i sociální politika a školství, kde vznikající koalice plánuje zvýšit platy učitelům a dalším zaměstnancům škol.

Celé programové prohlášení si můžete přečíst zde.


Praha 7 začne nakupovat energie z obnovitelných zdrojů

18. června 2019 v 11:33

V návaznosti na vyhlášení stavu klimatické nouze schválili včera zastupitelé Prahy 7 záměr uplatnit u nákupu energií záruky původu z obnovitelných zdrojů. Sedmá městská část nakupuje od roku 2016 plyn a elektřinu za výhodnější ceny v aukcích na komoditní burze.

Další články
Nahoru