dnes
Neděle - mlha
2°C
zítra
Pondělí - polojasno
3°C
pozítří
Úterý - mlha
-1°C
Nová pražská koalice zveřejnila své plány na následující roky
Novým pražským primátorem se stane Pirát Zdeněk Hřib (vlevo), Jiří Pospíšil (uprostřed) a Jan Čižinský (vpravo) nebudou radními. Foto: Facebook

Nová pražská koalice zveřejnila své plány na následující roky

Nové vedení Prahy dnes představilo své programové prohlášení. V něm tři koaliční subjekty – Piráti, občanské kandidátky PRAHA SOBĚ a Spojené síly pro Prahu (TOP 09 a Starostové a nezávislí ve spolupráci s KDU-ČSL) – představily své společné plány při správě metropole. Koalice bude mít v 65členném zastupitelstvu většinu 39 hlasů. Vedení města zastupitelé zvolí za týden ve čtvrtek.

Prim hrají důležité dopravní stavby, ale program nezapomíná ani na sociální služby či kulturu. „Program odráží všechny naše priority, na kterých jsme se s našimi koaličními partnery shodli, a považuji ten dokument za slušný odrazový můstek pro naši práci. Bude jí evidentně dost a Praha by se měla za čtyři roky posunout o pořádný kus dopředu,“ říká kandidát na post pražského primátora Zdeněk Hřib (Piráti).

V dokumentu koaliční strany uvádí například jasný cíl lépe se starat o majetek města s cílem výrazně zvýšit výnosy z městského majetku. Koalice chce vypovědět nevýhodné nájemní smlouvy na nebytové prostory v majetku města.

V prohlášení se také počítá s co nejrychlejším projednáním Metropolitního plánu, radní se chtějí zaměřit i na to, za jakých podmínek by mohl vzniknout odbor územního rozhodování pro nesloučená územní řízení na úrovni hl. m. Prahy.

„Jsme velmi rádi, že většina věcí z našeho programu se do programového prohlášení promítla – ať už jde o investice do dopravy, o ukotvení instituce antikorupčního ombudsmana, nebo přijetí metropolitního plánu,“ řekl předseda TOP 09 Jiří Pospíšil, který Spojené síly pro Prahu vedl do voleb.

Programové prohlášení slibuje vytvořit dopravní koncepci města odpovídající 21. století, tedy především dokončení městského okruhu a návazných důležitých dopravních staveb včetně zahájení výstavby metra D a urychlené renovace pražských mostů.

Program také počítá s výrazným zrychlením byrokracie a mašinérie povolování staveb a co nejrychlejší projednání Metropolitního plánu, který je nutnou podmínkou dalšího rozvoje města. Velký prostor dostala i problematika dostupného bydlení.

„Chceme změnit atmosféru – ukončit blbou náladu ve městě, ukázat Pražanům, že věci se dají měnit společně a bez neustálého hádání. To znamená, že budeme otevření, věci budeme v klidu projednávat jak v rámci koalice, tak s městskými částmi, s opozicí a s Pražany,“ vysvětluje lídr uskupení Praha Sobě Jan Čižinský. Komunikaci podle něj zlepší i nová funkce městského ombudsmana pro otevřenou radnici. 

Program nové koalice zahrnuje všechny další oblasti fungování Prahy od životního prostředí po kulturu, kde slibuje vytvořit nový transparentní systém pro přidělování grantů a dotací. Silné zastoupení má i sociální politika a školství, kde vznikající koalice plánuje zvýšit platy učitelům a dalším zaměstnancům škol.

Celé programové prohlášení si můžete přečíst zde.


Kandidáti na předsedu KDU-ČSL se utkají v debatě

15. ledna 2020 v 05:59

Kandidáti na post předsedy KDU-ČSL, kterými jsou poslanci Jan Bartošek a Marian Jurečka a europoslanec Tomáš Zdechovský, se utkají v debatě v pátek 17. ledna od 14 hodin v Obecním domě v Praze. Debata bude rozdělena do tří bloků a bude přenášena živě na webu a facebooku KDU-ČSL a také na...

Gesce nových radních Prahy 1

14. ledna 2020 ve 23:41

Na mimořádném zasedání Zastupitelstva Městské části Praha 1, konaném v úterý 14. ledna, odvolali zastupitelé dosavadní Radu MČ Praha 1 i předsedy Výborů ZMČ Praha 1 a zvolili nové vedení.

Zastupitelstvo Prahy 12 projedná petici proti zahušťování sídlišť

14. ledna 2020 ve 14:19

Na dnešním jednání zastupitelstva Prahy 12 (od 16 hodin v budově bývalého PRIORu, 2. patro, Sofijské náměstí, Praha 4 – Modřany) bude projednána petice Spolku náš Kamýk proti dalšímu nadměrnému a nekoncepčnímu zahušťování sídlišť, které představují návrhy jednotlivých developerských projektů....

Praha 1 schválila pravidla pro označování provozoven a manuál pro veřejná prostranství

14. ledna 2020 v 10:19

Rada Prahy 1 včera jednomyslně schválila Pravidla pro označování provozoven v centru, která v prosinci přijala rada hlavního města. Stalo se tak ve stejný den, kdy v centru začala demontáž telefonních budek, o kterou zástupci Prahy 1 dlouhodobě usilovali. Z Pražské památkové zóny by měly být...

Další články
Nahoru