Dnes Středa - oblacno 18°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 22°C
Středa 22. 5. 2024
Svátek má Emil
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Nová pravidla: Kapacita předzahrádky v Praze nebude vyšší než v restauraci
Běžný popis obrázku Předzahrádky na Malém náměstí. Foto: JP

Nová pravidla: Kapacita předzahrádky v Praze nebude vyšší než v restauraci

Kapacita restauračních zahrádek v centru Prahy nově nebude moct překročit počet míst v restauraci a nejzazší kout zahrádky bude muset být maximálně 50 metrů od vstupu do restaurace. Přednost při povolení pro zahrádku dostanou majitelé podniků s vchodem přímo na chodník. Smlouvy se žadateli budou platné po dobu tří let. Pravidla pro umisťování restauračních předzahrádek v památkové rezervaci dnes schválili městští radní. Podle pravidel se mají řídit městské firmy Technická správa komunikací (TSK) a Trade centre Praha (TCP). Radní v pondělí rovněž zamítli odpustit dluh restauratérům, kteří využívali neoprávněně veřejný prostor pro zahrádky.

Pravidla obsahují několik základních zásad. Kapacita restaurační zahrádky například nebude moci mít vyšší kapacitu, než je zkolaudovaná vnitřní kapacita provozovny. Pokud provozovna nemá hygienické zázemí, nebude moci mít restaurační zahrádku s výjimkou tzv. denní zahrádky, což jsou dva stolky, každý se dvěma židlemi.

Tyto zásady reflektují snahu, aby restaurační zahrádky byly doplněním vnitřních provozoven, a nikoliv jejich náhradou. Restaurační zahrádky také bude možné umístit do maximální vzdálenosti 50 metrů od vchodu do provozovny.

„Restaurační zahrádka by ideálně měla být hned před fasádou domu, v němž se nachází provozovna. Jsou ale situace, kdy tomu tak není, případně kdy existuje více provozoven, které by se o pronájem veřejného prostranství mohly ucházet. Dosud nebylo zjevné, jak město rozhoduje, komu bude za účelem provozování restaurační zahrádky pronajata plocha například uprostřed náměstí, což mohlo vyvolávat určité pochybnosti o preferenčním přístupu k některým provozovatelům. Věřím, že podnikatelé v pohostinství uvítají, že rozhodování města v této věci bude nyní průhlednější a předvídatelné,“ sdělil radní pro majetek, transparentnost a legislativu Adam Zábranský (Piráti).

V případě, že přednostní právo na umístění zahrádky na jedné ploše bude mít více provozovatelů, bude jim plocha pronajata dle jejich vzájemné domluvy, případně rozdělena rovným dílem nebo pronajata dle výsledku výběrového řízení na nejvyšší cenu na dobu tří let.  

Vedle dříve schváleného Manuálu pro kultivovanou Prahu, který řeší podobu zahrádek, a Koncepce umístění restauračních zahrádek na Královské cestě, Hradebním korzu a Václavskému náměstí, která vymezuje místa, kde zahrádky mohou být, tak nyní existuje i dokument, který dává řád rozhodování o žádostech konkrétních podniků o umístění restaurační zahrádky.

Radní v pondělí odmítli odpustit dluhy některých restauratérů, kteří využívali prostranství pro zahrádky neoprávněně. Město jim dalo v minulosti výpověď z nájmu poté, co odmítli podepsat dodatky nájemních smluv o úpravě výměry zahrádky.

Začátkem loňského září jim magistrát zaslal výzvy k úhradě faktického užívání pozemků a smluvní pokuty za jejich nevyklizení. Restauratéři se s městem neúspěšně soudili. Některé firmy dluží městu částky blížící se deseti milionům korun, jedna z nich více než 13 milionů.


Autor: puc

Praha 15 získala dotaci z Operačního programu Jan Amos Komenský

Včera v 07:13

Praha 15 získala dotaci z Operačního programu Jan Amos Komenský na realizaci projektu Místní akční plán rozvoje vzdělávání na území správního obvodu Praha 15 – MAP IV.

10. mimořádné zasedání zastupitelstva Prahy 4 bude v pátek 24. května

20. května 2024 v 07:44

10. zasedání Zastupitelstva městské části Praha 4 se uskuteční v pátek 24. května od 9 hodin v zasedacím sále č. 301 v budově historické Nuselské radnice v Táborské ulici č.p. 500.

Nový cirkulární spot Sto•re v Holešovické tržnici představuje disrupci v nakupování

16. května 2024 ve 12:34

V nově otevřeném cirkulárním obchodě Sto•re je normální STOkrát REcyklovat. Podle jeho tří hlavních zakladatelek je přirozené nenakupovat pořád nové. Pražané tak mají možnost pořídit si kurátorovaný nábytek, opravenou elektroniku, nádobí, předměty běžné denní potřeby i zachráněné pokojové...

Projekt Biometan získal ocenění Sustainability Star

13. května 2024 v 10:43

Projekt „Biometan – Využití kalového plynu na ÚČOV Praha“, který realizovala společnost Česká voda – MEMSEP ze skupiny Veolia pro Pražskou vodohospodářskou společnost v roce 2023 sbírá ocenění za oceněním. V březnu byl projekt jmenován Vodohospodářskou stavbou roku v kategorii do 50 mil. Kč za...

Další články
Nahoru