dnes
Středa - zatazeno
10°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
12°C
pozítří
Pátek - prehanky-dest
9°C
Nová pobočka knihovny i rodinné centrum vzniknou v Malešicích
Bytový dům Malešice. Foto: VitVit / Wikimedia Commons

Nová pobočka knihovny i rodinné centrum vzniknou v Malešicích

Bytový dům Malešice, jehož rekonstrukci dokončila Praha 10 loni na podzim, bude nabízet další využití svých nebytových prostor. Radní městské části totiž na svém jednání ve středu 30. listopadu podpořili záměr na vznik rodinného centra a pobočky Městské knihovny v Praze.

Bytový dům Malešice

Budova byla uvedena do provozu na začátku sedmdesátých let se sídlištěm Malešice. Má jedno podzemní a deset nadzemních podlaží. Do 90. let 20. století sloužila jako domov pro svobodné. Do roku 2013 zde fungovala ubytovna pro zahraniční dělníky. Následně zajistila radnice Prahy 10 rozsáhlou rekonstrukci a přeměnu na Bytový dům Malešice. Převážně malometrážní byty slouží jako startovací bydlení pro mladé lidi, ale zároveň jako ústupové bydlení pro seniory. V domě je několik prodejen, veřejná jídelna, dětská herna, seniorský klub i další sociální služby. V blízkosti objektu je Poliklinika Malešice, obchody, banka, Česká pošta, kavárna a další služby. Podrobnější informace na www.bdmalesice.cz.

Rodinné centrum i knihovna by měly vzniknout v prvním patře bytového domu. Prostor pro klub pro rodiče s dětmi byl už zkoulaudován a mohl by se tak otevřít už v první polovině příštího roku.

„Takové využití nebytových prostor považujeme za velmi smysluplné. V objektu jsou také startovací byty pro mladé rodiny, takže jsme přesvědčení, že rodinné centrum má své opodstatnění. Roli knihoven potom nepovažujeme ani zdaleka za překonanou. Zatímco pobočky z metropole dlouhodobě ubývají, jsem rád, že Praha 10 se snaží o opak,“ říká radní Ondřej Počarovský (TOP 09).

V Bytovém domě Malešice tak do konce příštího roku vznikne významný komplex veřejných služeb, který bude nabízet široké možnosti společenského využití. Kromě plánované knihovny a rodinného centra zde už funguje například klub seniorů nebo veřejná jídelna a dětská herna.

„Podobná centra mají obrovský společenský význam. Nabízí vyžití pro ty, kteří by ho sami hledali jen těžko a propojuje lidi v podobných životních situacích,“ vysvětluje Ondřej Počarovský.

Rada městské části ve středu schválila záměr na rozšíření služeb v Bytovém domě Malešice, nyní se začne pracovat na přípravě jejich fungování. Provozovatel rodinného centra bude vybrán na základě veřejné nabídky, s vítězem bude podepsána smlouva na dobu neurčitou s půlroční výpovědní lhůtou.

„Není efektivní, aby všechny služby pro rodinu poskytovala městská část prostřednictvím svých zřízených organizací. Existují zkušení provozovatelé těchto služeb, a to s velkým zapojením veřejnosti,“ doplnil uvolněný člen rady Ondřej Počarovský (TOP 09), který má na starosti i sociální a rodinnou politiku.

Prostor, ve kterém by mohla vzniknout veřejná knihovna, čeká na dokončení a kolaudaci. Městská knihovna v Praze, která na území desáté městské části provozuje čtyři pobočky (Dům čtení Ruská, Korunní, Skalka a Zahradní Město), projevila už dříve o prostory zájem.


Praha 2 pomáhá dávat odpovědi na řešení životních situací

Včera v 09:19

Sociální, právní i výchovnou pomoc při překonávání obtížných životních situací nabízí všem zájemcům diskusní semináře, které už osm let hostí radnice Prahy 2. Pořádá je zde bezplatně občanská poradna Společnou cestou ve spolupráci s humanitním odborem ÚMČ...

Další články
Nahoru