dnes
Neděle - jasno
31°C
zítra
Pondělí - bourky
30°C
pozítří
Úterý - prehanky-dest
27°C
Nová Palmovka bude po dostavbě bez obchodů a služeb. Ostuda, zlobí se opoziční ODS
Kde udělali soudruzi (z NDR) chybu? Nová Palmovka není dobrou vizitkou Prahy 8. Foto: archiv

Nová Palmovka bude po dostavbě bez obchodů a služeb. Ostuda, zlobí se opoziční ODS

Od jara letošního roku je připravována dostavba Nové Palmovky v Libni. V rozestavěném objektu nyní probíhají kontrolní práce, které zjišťují technický stav několik let rozestavěného objektu.  Následovat by měla samotná dostavba, přičemž zatím není jasno, do kdy se práce stihnou. Oproti původním plánům nebudou v objektu žádné komerční prostory a služby občanské vybavenosti, což kritizuje opoziční ODS, za které projekt Nová Palmovka vzniknul.

nova-palmovka-clanek-2-1-nahled Objekt byl předmětem sporů mezi Prahou 8, magistrátem a stavební firmou Metrostav. Nakonec se letos na jaře podařilo vyjednat dohodu, podle které budovu dostaví osmá městská část. Součástí této dohody bylo mimo jiné také rozhodnutí, že v části budoucího objektu, kde měla být původně obchodní galerie, budou sídlit pracovníci Záchranné služby hl. města Prahy.

Sídlo záchranářů bude zabírat polovinu plochy, která bude upravena pro jejich potřeby. Ve zbytku se usídlí úřad Prahy 8. Do budovy se po jejím dokončení nastěhují například úředníci z takzvaného „Bílého domu“ v ulici U Meteoru nebo z KD Krakov. Úřad nyní sídlí celkem na sedmi místech.

Po schválení výše zmíněné dohody o narovnání se společností Metrostav se na jejím základě začaly připravovat kroky ke znovuzahájení výstavby objektu.

„V tuto chvíli se již fyzicky pracuje na kontrole oken a výměně těsnících prvků. Dále například probíhají revize instalovaných elektrozařízení a připravuje se dokončení střešního pláště a současně i fasády. Souběžně se také připravuje projektová dokumentace na dostavbu části objektu, kde bude sídlit Zdravotnická záchranná služba hl. města Prahy,“ sdělila serveru Pražský patriot mluvčí Prahy 8 Marcela Konrádová.

Na dostavbu budovy dostane Praha 8 od hlavního města celkem 600 milionů korun. Původní projekt byl schválen v roce 2010 a počítal s investicí asi 1,1 miliardy korun.

nova-palmovka-2-nahled Současnou podobu projektu a zrušení chystaných služeb pro obyvatele kritizuje předseda opozičního zastupitelského klubu ODS Ondřej Gros. „Zhruba 550 milionů korun určených na dostavbu Nové Palmovky koalice ANO, ČSSD, Zelených s podporou KSČM rozpustila v rozpočtu a utratila za různé studie, projekty, právní služby a poradenství. Proto musela proběhnout dohoda s magistrátem, protože Praha 8 již nyní nemá na dostavbu peníze. To je ostuda. Navíc, budování sídla záchranné služby přináší další náklady na nový projekt. A nejen to, všechny revize a znovunastartování stavby bude taky něco stát,“ uvedl Gros.

„Všemi těmito kroky byla popřena návratnost celé investice. Komerční prostory měly Praze 8 vynášet více než padesát miliónů korun ročně. Nejhorší je, že se tak zcela rezignovalo na rozvoj Palmovky jako přirozeného centra Prahy 8. Palmovka se stane pouze mrtvým místem pro úředníky bez jakýchkoli služeb pro občany,“ dodal Ondřej Gros, dvojka kandidátky ODS v říjnových volbách do zastupitelstva Prahy 8. Podle něj bylo ke konci minulého volebního období pronajato 99 procent komerčních prostor Nové Palmovky budoucím nájemcům.

Otázka, na co bylo použito oněch 550 milionů, dostala prostřednictvím tiskové mluvčí radnice Prahy 8. „Prozatím nemám vyjádřením,“ sdělila mluvčí Konrádová.


V Počernicích praskl přivaděč vody, do jámy se propadla dvě auta

Včera v 19:43

Více než sto let starý přivaděč z káranské vodárny do Prahy dnes ráno prasknul v Dolních Počernicích. Vytvořila se kaverna, do které se propadly dvě zaparkovaná auta. Dodávky do Prahy nebyly omezeny, z Káraného vedou do metropole další dva přivaděče. Oprava potrvá do 18. srpna. Auta vytáhnula...

Odměna za práci v okrskových volebních komisích Prahy 5

7. srpna 2020 ve 22:53

Volby do Senátu Parlamentu ČR se konají 2. a 3. října 2020. Úřad městské části Praha 5 zajišťuje volby do Senátu za volební obvod č. 21.

Český USAR tým odletěl z Prahy do Bejrútu

5. srpna 2020 ve 23:29

Dnes po 16. hodině odstartovalo z pražského Letiště Václava Havla do Bejrútu letadlo s USAR týmem, který má 36 členů.

Další články
Nahoru