dnes
Čtvrtek - zatazeno
8°C
zítra
Pátek - skorojasno
4°C
pozítří
Sobota - oblacno
1°C
Nová nájemní smlouva: Nemocnice Na Bulovce bude platit Praze roční nájem 28 milionů
Podpis smlouvy v rezidenci primátorky. Zleva sedí ředitelka Nemocnice Na Bulovce Andrea Vrbovská, ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík, primátorka Adriana Krnáčová a radní pro oblast zdravotnictví Radek Lacko. Foto: MHMP

Nová nájemní smlouva: Nemocnice Na Bulovce bude platit Praze roční nájem 28 milionů

Hlavní město se po dlouhém vyjednávání dohodlo na úpravě nájemní smlouvy s Nemocnicí Na Bulovce a dnes byla podepsána nová nájemní smlouva na dvacet let s desetiletou opcí. Nemocnice bude ročně městu hradit 28 milionů korun nájemného místo dosavadních sedmi milionů. Jednání za Prahu vedl radní pro oblast zdravotnictví Radek Lacko.

„Jednání, která finální dohodě předcházela, byla dlouhá a náročná, ale vždy je důležitá vůle všech stran dojít ke zdárnému konci,“ řekla k podpisu smlouvy primátorka Adriana Krnáčová. 

Nemocnice Na Bulovce je specifická v tom, že jejím provozovatelem je Ministerstvo zdravotnictví a zhruba tři čtvrtiny areálu vlastní město. Město vlastní i jeden z pavilonů, jehož přestavba vyšla na více než 400 milionů.

„Pro město je dohoda samozřejmě velmi důležitá, protože Nemocnice Na Bulovce má v pražském zdravotnictví nezastupitelnou úlohu. V posledních letech Praha do nemocnice investovala více jak 600 milionů a je zřejmé, že pro udržení a zlepšení poskytovaných služeb je třeba s investicemi pokračovat,“ uvedla primátorka.

„Jsem rád, že se nakonec se podařilo dojednat maximální kompromis. Snažili jsme se co nejvíc zohlednit, že Bulovka pracuje vlastně pro Prahu, provozuje onkologii, oddělení infekčních nemocí, ortopedii, lékařskou službu první pomoci. Také jsme uznali, že nemocnice investovala zhruba 157 milionů do nemovitostí, které patří nám. A tak jsme snížili nájemné na 28 milionů, až o 23 % z částky určené znalcem. Takové nájemné už nemocnice mohla akceptovat. Kdybychom to neudělali, neměla by nemocnice na léky, zdravotnický materiál ani na platy zaměstnanců,“ popsal složitost celého vyjednávání radní Lacko.

Nájemní smlouva je podepsána na dvacet let s automatickým prodlužováním vždy o dalších deset let. „To už může otevřít a zajistit rozvoj každé instituce jako je Bulovka. Základní síť pražského zdravotnictví se nám na poslední chvíli podařilo zachovat. Pražané a celé české zdravotnictví tak nepřijdou o v mnoha oborech excelentní zdravotnické zařízení s obrovskou tradicí a velkým potenciálem do budoucna,“ dodal Lacko.


Na střeše Kliniky chce skupina pěti aktivistů zůstat i další dny

15. ledna 2019 v 11:15

Na střeše bývalé plicní kliniky v Jeseniově ulici na pražském Žižkově nadále zůstává skupina pěti aktivistů, pro které bylo Autonomní sociální centrum Klinika domovem. Obávají se, že budova vlastněná Správou železniční dopravní cesty (SŽDC) zůstane po vyklizení prázdná, proto plánují na střeše...

Další články
Nahoru