dnes
Čtvrtek - zatazeno
5°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Sobota - prehanky-snih
3°C
Pražská kultura

Nová nahrávka J. D. Zelenky ve světové premiéře bude představena na koncertě Collegia 1704

Ve dnech 17. a 18. února bude Pražská křižovatka patřit Janovým pašijím, tentokrát ovšem ve zpracování mistra neapolské opery Alessandra Scarlattiho. Na koncertě bude zároveň představena nejnovější nahrávka Collegia 1704 s Missa Divi Xaverii Jana Dismase Zelenky, která vychází ve světové premiéře a je velmi očekávanou událostí na poli staré hudby.

Jako jakýsi předvoj velikonočního času můžeme vnímat v pořadí už druhý únorový koncert Collegia 1704, který se bude konat v Pražské křižovatce 17. a 18. února. Zazní na něm zhudebněný příběh utrpení a ukřižování Ježíše Krista v podobě pašijového oratoria La Passione secondo Giovanni Alessandra Scarlattiho.

„Janovy pašije“ jsou publiku známy především ve zpracování J. S. Bacha, avšak tradice provozování pašijí je hluboce zakotvena i v katolické Itálii, jejímž představitelem je zakladatel neapolské operní školy Alessandro Scarlatti. Na rozdíl od pašijí, jak je publikum zná z tvorby J. S. Bacha, Scarlatti navazuje na formu italského oratoria 17. století s oficiálním liturgickým jazykem latinou. Scarlattiho pašije tvoří jednolitý oblouk hudby, který není dělen na jednotlivá čísla (árie, sbory, chorály), jak jsme zvyklí u Bachových pašijí.

„Za pozornost ovšem stojí i druhý autor zastoupený v programu, Tommaso Traetta z pozdější generace neapolských skladatelů. Ve Stabat mater, které na koncertě zazní, evokuje svým emocionálním a nesmírně melodickým stylem styl G. P. Pergolesiho, aniž by však byl jeho pouhým napodobitelem. Traetta obdobně jako Scarlatti ve svojí hudební řeči předjímá svět hudebního klasicismu,“ dodává k programu druhého únorového koncertu Václav Luks.

Jako sólisté v tomto programu vystoupí altistka Julia Böhme (za původně avizovaného kontratenoristu Damiena Guillona) a barytonista Hugo Oliveira v roli Evangelisty, v sólových partech dále uslyšíme Isabel Jantschek, Anetu Petrasovou, Václava Čížka a Jaromíra Noska. Koncert bude dále uveden 19. února v drážďanském Annenkirche. Koncert 17. února je natáčen Českým rozhlasem.

Na koncertě Collegium 1704 publiku poprvé představí dlouho očekávanou nahrávku Missa Divi Xaverii ZWV 12 Jana Dismase Zelenky ve světové premiéře. Na CD tento titul doplňují Litanie de Sancto Xaverio ZWV 156. Missa Divi Xaverii je zelenkovskými badateli považována za jedno z jeho nejvýznamnějších děl: proč na sebe světová premiéra její nahrávky nechala tedy čekat tak dlouho?

„Slavnostní svatoxaverská mše z roku 1729 náleží, co se notového zápisu týká, k nejproblematičtějším Zelenkovým dílům. Energické a chvatné tahy pera jsou typickým rysem Zelenkova rukopisu, avšak v případě Missa Divi Xaverii je jeho zápis ještě skicovitější a hůře čitelný než obvykle. Rekonstrukce partitury byla velice náročná, nejen kvůli Zelenkovu rukopisu, ale také kvůli rozsahu poškození: autografu se bohužel nevyhnula plíseň, neodborné zásahy, ba ani požár a červi,“ osvětluje peripetie příprav Václav Luks, který partituru rekonstruoval podle pramenů v německých archivech.

„Navzdory očividnému spěchu zde však Zelenka experimentuje s instrumentací na svou dobu spektakulárního obsazení orchestru, ve kterém lze najít mnoho paralel i s tak velkolepým dílem, jakým je Bachova Mše h moll.“ dodává Luks.

Pražští posluchači měli možnost tuto skladbu již slyšet živě, a to v české premiéře na Vánočním koncertě Collegia 1704 v Rudolfinu v roce 2014. Nahrávku vydává německé vydavatelství Accent a vydavatelství Bärenreiter k této příležitosti vydalo notový materiál právě v ediční úpravě Václava Lukse.

Po únorových koncertech čeká Collegium 1704 vyvrcholení jarní části sezóny, kterým je Velikonoční koncert v Rudolfinu s Händlovým Mesiášem na programu (22. března 2016). Koncert je už několik měsíců dopředu zcela vyprodán. Sezónu 2015/16 uzavře program sestavený Händelových dramatických kantát s názvem „Il delirio amoroso“ a sopranistkou Raffaellou Milanesi opět v Pražské křižovatce.

Vstupenky v cenách 200–1100 Kč jsou k dispozici na www.collegium1704.com, v síti Colosseum Ticket, v pokladně České filharmonie v Rudolfinu a v Radioservisu Českého rozhlasu.

Děti do 15 let, studenti, senioři (60 let a více), držitelé průkazu ZTP a ZTP/P platí o 30 % snížené vstupné. I na jinak vyprodané koncerty je možnost zakoupení vstupenek z uvolněných rezervaci na poslední chvíli, doporučujeme proto sledovat www.collegium1704.com, či Facebook stránku Collegia 1704.
Vstupenky na koncerty v Drážďanech lze zakoupit na Reservix.de, či na místě před koncertem.


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru