Dnes Čtvrtek - jasno 18°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 20°C
Čtvrtek 13. 6. 2024
Svátek má Antonín
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Nová ministryně obrany Černochová odešla z funkce starostky Prahy 2, vystřídala ji Udženija
Alexandra Udženija (na snímku vlevo) a Jana Černochová. Foto: P2

Nová ministryně obrany Černochová odešla z funkce starostky Prahy 2, vystřídala ji Udženija

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) už není starostkou Prahy 2. Důvodem odchodu je její vstup do vlády, skloubit funkci starostky a ministryně podle ní není možné. Své rozhodnutí sdělila na dnešním jednání zastupitelů druhé městské části. Černochová zůstane neplacenou radní Prahy 2 pro školství. Novou starostkou byla zastupiteli zvolena dosavadní místostarostka a pražská zastupitelka Alexandra Udženija (ODS).  

Černochová byla starostkou Prahy 2 v letech 2006 až 2010. Do funkce se vrátila v roce 2012 a v čele městské části byla dodnes. Od roku 2010 je rovněž poslankyní. Minulý pátek se stala ministryní obrany.

„Jako starostka jsem vždy usilovala o hledání konsensu nejen v rámci koalice, ale i s opozicí. Základem řízení města je podle mě co největší stabilita. Je vidět, že i občané Prahy 2 mají většinově stejný názor a já jim za dlouhodobou důvěru moc děkuji. Věřím, že Alexandra Udženija naváže na naši společnou práci ve prospěch občanů. Na radnici působí jako místostarostka od roku 2015, takže dobře ví, jak radnici a městskou část řídit. I v této nelehké době jsou za ní vidět skvělé výsledky. Dokázala s velkým náskokem zprostředkovat očkování našim seniorům, pečovatelům Centra sociálních služeb a pedagogům. Dlouhodobě organizuje podporu a pomoc potřebným spoluobčanům, ale i podnikatelům a živnostníkům,“ uvedla Jana Černochová.  

Jako důvod svého odstoupení uvedla neslučitelnost funkce ministryně obrany a starostky. Práce na ministerstvu bude podle ní velmi časově náročná s řadou zahraničních cest. „Neumím si dost dobře představit, že bych mohla každý den na této radnici podepisovat dokumenty," podotkla.

Zastupitelé následně zvolili novou starostkou Alexandru Udženiji. Ta doposud byla místostarostkou. „Svoji novou pozici starostky přijímám s velkou pokorou a odpovědností. Jana Černochová je mou dlouholetou přítelkyní, kolegyní i učitelkou. Věřím, že radnice pod mým vedením bude fungovat stejně tak dobře, jako v posledních letech. Neplánuji žádné revoluce a v podstatě budu i nadále pokračovat v naší společné práci a snažit se zlepšovat kvalitu každodenního života obyvatel naší,“ uvedla Alexandra Udženija.

„Radnice musí být otevřená pro všechny občany, kteří potřebují pomoc. Máme nastavenou dlouhodobou koncepci rozvoje, nadále budu klást důraz na důležitost životního prostředí, čeká nás dostavba volnočasového areálu pod Nuselským mostem a také zahájení výstavby unikátního centra pro seniory Nový domov,“ dodala nová starostka.

Pokračovat chce v započatých projektech, jako je například stavba Nového domova pro seniory Alzheimerem nebo se zaměřit na pomoc lidem postižených energetickou krizí.

Udženija působí také v pražském zastupitelstvu, kde je letošního února předsedkyní kontrolního výboru, když v této funkci nahradila Jaroslavu Janderovou.

Ta zemřela v lednu na komplikace spojené se zápalem plic covidem-19. Po dnešním zvolení Udženija oznámila, že se postu předsedkyně výboru vzdá.

Jana Černochová z vedení Prahy 2 neodchází, zastupitelé ji totiž zvolili neuvolněnou radní pro školství. Za tuto funkci nebude pobírat plat.

Vizitka nové starostky Prahy 2

Ing. Alexandra Udženija (46 let) vystudovala bakalářský obor marketing a management na Anglo-American College v Praze, inženýrský titul získala na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Od roku 2003 je členkou ODS, je předsedkyní oblastního sdružení ODS v Praze 2. Od roku 2006 je zastupitelkou městské části Praha 2 a od roku 2010 je také zastupitelkou hl. města Prahy, kde zastávala funkci radní pro oblast majetku a podpory podnikání.

Od roku 2015 je zástupkyní starostky Prahy 2. V lednu 2016 byla zvolena 1. místopředsedkyní ODS. Je vdaná, s manželem vychovává dvě dcery.


Autor: red

O více než 70 procent snížila Praha počet reklamních zařízení v ulicích

Dnes v 17:33

Hlavní město pokračuje v procesu kompletní výměny zastávkových přístřešků a postupné redukce samostatně stojících nepřístřeškových reklamních prvků rozmístěných na území metropole. Z původního počtu přibližně 650 kusů těchto zařízení, která byla primárně tvořena reklamními vitrínami nebo sloupy...

Vedení Prahy 4 nepodpořilo projekt Rezidence Herálecká

Včera ve 22:43

Praha 4 neuzavře smlouvu o spolupráci se společností Rezidence Herálecká, a neposkytne tak investorovi nezbytnou součinnost ze strany městské části při povolení a realizaci novostavby bytového domu na rohu ulic Pacovská a Herálecká I. Rada městské části Praha 4 na svém aktuálním jednání předložený...

Úplný zákaz sdílení motorových koloběžek na svém území chce Praha 1

Včera ve 22:20

Vedení hlavního města se chce nyní pokusit řešit novou smlouvou s provozovateli sdílených koloběžek s motorovým pohonem, která by obsahovala udělení úplatného souhlasu se zvláštním užíváním veřejného prostoru. Tedy jakousi regulací. Praha 1 ale dál trvá na úplném vyloučení nabízení motorových...

Další články
Nahoru