Dnes Čtvrtek - polojasno 2°C
Zítra Pátek - oblacno 0°C
Čtvrtek 7. 12. 2023
Svátek má Ambrož, Benjamín
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Nová mapa zobrazuje majetek ve vlastnictví Prahy
Faustův dům na Karlově náměstí je ve vlastnictví Prahy, i když ta by ho ráda v rámci chystané směny převedla na stát. Foto: archiv

Nová mapa zobrazuje majetek ve vlastnictví Prahy

Praha má díky spolupráci s Institutem plánování a rozvoje (IPR) novou mapovou aplikaci. Z ní může veřejnost snadno vyčíst, jaké konkrétní majetky hlavní město vlastní a kdo je spravuje. Tyto informace doposud nikde nebyly uceleně zveřejněny. Informoval o tom mluvčí magistrátu Vít Hofman.  

„Nová  mapová aplikace, kterou nám pomohl naprogramovat IPR, považuji za první výkop směrem k veřejnosti. Pro běžného občana je v současné době poměrně těžké vyznat se ve složitých majetkoprávních vztazích u majetku hlavního města. V současné podobě nová mapa zobrazuje všechny nemovitosti ve vlastnictví Prahy a při rozkliknutí dané karty získá čtenář informaci, kdo má daný objekt svěřen ve správě, či se dozví, která z externích správcovských společností ji má na starosti,“ řekl pražský radní pro majetek, transparentnost a legislativu Adam Zábranský (Piráti).  

V současné době mohla veřejnost část informací získat pouze z katastru nemovitostí, ale informace o správcích jsou nyní zveřejněny úplně poprvé. Z mapové aplikace lze vyčíst, že danou nemovitost spravuje třeba některá z městských společností jako Technická správa komunikací hl. m. Prahy či Technologie hl. m. Prahy.  

„Jsme zatím opravdu na začátku cesty. Ač mi přijde zajímavé, jak majetková mapa ‚svítí', když se v ní zobrazují nemovitosti vlastněné Prahou, a považuji za přínosné, že občané nově vidí, kdo jednotlivé nemovitosti spravuje, moje vize je mnohem ambicióznější. V dohledné době do majetkové mapy doplníme informace o hospodaření s jednotlivými nemovitostmi, aby občané věděli, komu, za kolik a na jak dlouho pronajímáme pozemky či třeba jednotlivé nebytové prostory –⁠ nebo které jsou aktuálně prázdné. Tím z majetkové mapy uděláme i nástroj veřejné kontroly ze strany novinářů, datových vědců i běžné veřejnosti, což považuji za potřebné a žádoucí,“ doplnil Zábranský. 

Systém zatím disponuje daty platnými k závěru června letošního roku, ale do budoucna je cílem zajistit, aby se majetkové změny do mapy propisovaly okamžitě, aby informace byly platné k momentu jejich zobrazení ve webové aplikaci. Tomuto kroku však musí předcházet připravovaná integrace magistrátních evidenčních systému, k čemuž by mělo dojít v závěru letošního roku.


Autor: Cen

Tržní místa v Praze zpřehlední aplikace

Dnes v 07:31

Radní Prahy na pondělním jednání schválili nový tržní řád upravující podmínky pro tržní místa, trasy pro pojízdný prodej zboží nebo poskytování služeb, předsunutá prodejní místa či noční provoz restauračních zahrádek. Lepší přehled v oblasti tržního řádu přinese mapová aplikace pro veřejnost,...

Ze střechy OC Šestka spadl muž

Včera ve 22:14

Muže po pádu ze střechy obchodního centra Šestka nedaleko ruzyňského letiště museli v úterý večer resuscitovat záchranáři, kteří ho následně převezli do nemocnice. Policisté zjišťují, co se na střeše odehrálo. Střecha slouží jako parkoviště.

Praha oslaví 70. výročí získání Nobelovy ceny pořádáním chemického kongresu

Včera v 11:14

V roce 2029 uplyne přesně 70 let od doby, kdy do tehdejšího Československa zamířila první Nobelova cena. Profesor Jaroslav Heyrovský ji obdržel v roce 1959 za objev polarografie, chemické metody užívané k analýze roztoků. Praha toto významné výročí symbolicky oslaví pořádáním Světového chemického...

Praha dokončila 57 projektů pro adaptaci na změnu klimatu, další chystá

5. prosince 2023 v 17:07

Pražské městské části, odbory Magistrátu hl. m. Prahy a městské organizace v letech 2022–2023 úspěšně ukončily 57 projektů v celkové hodnotě 377 milionů korun, které pomohou Praze s adaptací na změnu klimatu. Do Zásobníku bylo nově zařazeno 75 projektů a...

Lokální fórum Prahy 14 na Plechárně

5. prosince 2023 v 11:13

Lokální fórum, kterého se zúčastní političtí zástupci radnice Prahy 14 a zaměstnanci úřadu, se uskuteční ve středu 13. prosince od 17:30 hodin ve volnočasovém centru Plechárna.

Další články
Nahoru