dnes
Pondělí - obcasny-dest
5°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
11°C
pozítří
Středa - zatazeno
11°C
Pražská kultura

Nová kulturní památka: pohřební oděv Tychona de Brahe

Ošacení, ve kterém byl pohřben dánský astronom Tycho de Brahe (1546 až 1601), se stalo kulturní památkou. Kromě toho, že pozůstatky pohřebního oděvu nyní požívají ochrany českého státu, by měl jejich zápis na seznam movitých památek pomoci tomu, aby mohly brzy začít práce na jejich restaurování. Oděv patří církvi a uložen je v Muzeu hlavního města Prahy.

„Rozhodnutí o prohlášení za kulturní památku již nabylo právní moci,“ řekla ČTK mluvčí ministerstva Anna Ješátková. Předpokladem pro restaurování oděvu je uzavření smlouvy mezi muzeem a církví. Restaurování si vyžádá statisíce korun. Pokud se roucho podaří restaurovat a prozkoumat, získají odborníci ojedinělý renesanční soubor textilií, který je navíc spjat s významnou osobností.

Pozůstatky pohřební výbavy slavného astronoma původně tvořily sametový střevíc, pletená punčocha, sametový klobouk, rukáv z kabátce a kus hedvábného damašku trojúhelníkového tvaru, které se našly při otevření hrobu v roce 1901. Tehdy se malé kousky oděvů rozdávaly lidem, kteří přihlíželi otevírání hrobu.

Roku 2010, při následném otevření hrobu, se našel zbytek druhého sametového střevíce, zbytek druhé pletené punčochy, rouška z hedvábného plátna a téměř celý pohřební plášť z damašku.


České fetiše pomohou pražským bezdomovcům

1. listopadu 2017 v 16:30 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Lidé bez domova, kteří prodávají časopis Nový prostor, letos na Vánoce nabídnou svým čtenářům a příznivcům krom časopisu i knihu. Půjde o druhý výběr fejetonů Jana Sterna nazvaný Česko je hezko. Prodejci Nového Prostoru začnou knihu prodávat 1. listopadu. Jsou jejím výhradním distributorem, jinde...

Další články
Nahoru