Dnes Sobota - polojasno 24°C
Zítra Neděle - oblacno 23°C
Sobota 13. 4. 2024
Svátek má Aleš
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
DivadloPražská kultura

Nová komedie. Mezinárodní festival o identitě a revoluci

5. 4. 2024 - 12. 4. 2024
Městská divadla pražská zvou na mezinárodní festival mladých tvůrců Nová komedie, který se bude konat ve dnech 5. – 12. dubna. V rámci letošního třetího ročníku budou v divadle Komedie uvedeny inscenace z německého, polského, rumunsko-maďarského a slovenského divadla. Nebudou chybět koncerty, debaty či večer slam-poetry. 

IDENTITA-REVOLUCE-IDENTITA-REVOLUCE-IDENTI-
„To je motto letošního ročníku mezinárodního festivalu mladých tvůrců Nová komedie. Zároveň vyjadřuje rozpoložení dnešního člověka, jenž se ve světě válečných konfliktů, environmentální krize, osobních vyhoření a sílící chudoby cítí ohrožen, či dokonce ztracen. Jenže musí tvořit a být aktivní. Chce-li si udržet identitu, nesmí se bát revoluce. Ve střední Evropě ještě stále máme demokracii a svobodu, i když se ji mnozí politici a političky snaží ‚regulovat‘, přesto umělci, které jsme pozvali na festival, stále mohou svobodně vyprávět o světě a vy se v dubnu na jejich tvorbu můžete přijít podívat do Komedie,“ říká Lenka Dombrovská, programová kurátorka divadla Komedie.

Revoluce a Den opričníka vypráví o Rusku včera a dnes, o tom, že se nemění, jak ostatně ukázala i nedávná smrt opozičního politika Alexeje Navalného v sibiřské trestanecké kolonii. Zlo a teror zkrátka v Rusku zůstávají. Inscenace z Německa a Slovenska vznikly podle próz běloruského spisovatele Viktora Martinoviče a ruského autora Vladimira Sorokina a režiséři Philipp Arnold a David Vyhnánek v nich vystihují mefistofelské mocenské aparáty, které znásilňují mocí – sledují, manipulují, vydírají, ponižují a zabíjejí.

Élektra je maďarsko-rumunská inscenace, která vznikla podle hry starořeckého politika a dramatika Sofokla. Je to jevištní báseň Botonda Nagyho se silnou vizuální a hudební složkou zobrazující rodinu s patologickými vztahy. Což se od zrození lidstva také příliš nemění, ale někdy přichází revoluce – či rebelie – osobní.

S večerem přichází tíseň vypráví o tomtéž, o členech jedné rodiny, kteří žijí vedle sebe, ale ne spolu, o depresi a cizotě. Opět se ale povedlo polské režisérce Małgorzatě Wdowik na základě románu nebinárního spisovatelstva Marieke Lucas Rijneveld vytvořit inscenaci s něžnou poetikou, jež činí temný příběh snesitelnějším. Jeviště je zahaleno mrazivě třpytivým i heboučkým popraškem sněhu, ze kterého ční socha výtvarníka Jana Bazsaka, a valí se přes něj rozličná světelná záře. Právě tato scénografie Bazsaka a Aleksandra Prowalińského byla nedávno oceněna na prestižním polském festivalu Božská komedie.

Texty k inscenacím Převozníci a Amatéři napsala slovenská dramatička Lenka Garajová a vypovídají především o pocitech a touhách mladé generace, vyprávějí o konci, který není absolutní, a o „bezstarostné“ budoucnosti, kdy se lidé stanou domácími mazlíčky umělé inteligence. Budou se odehrávat v komorních prostorech – v netypicky upraveném divadelním foyer a druhá v intimním uspořádání, kde budou herci i diváci usazeni na jevišti. Obě slovenské inscenace režiséra Šimona Ferstla jsou s živou hudbou Martina ISO Krajčíra, jehož tvorba osciluje na pomezí elektronické a kytarové muziky.

Samozřejmě ani letos nezapomněli na děti. Hned první festivalový den se mohou v divadelním lexikonu Jakuba Maksymova A jako Antarktida stát průvodci a najít touhu poznávat svět a uvědomit si křehkost rovnováhy mezi člověkem a přírodou. Nebudou chybět tučňáci a iglú.

Opět se chystají debaty s inscenátory. Divadelní pole tradičně rozšíříme koncertem písničkářů Kvietah a Člověka krve a výstavou Scénické krajiny malířky Jitky Mikoláškové a sochařky Sáry Svobodové. V letošním ročníku také přinášíme programovou novinku, a to večer slam poetry, kde vystoupí Karin Bílíková, Dr. Filipitch a Anatol Svahilec.


Autor: TZ, red

Kašpárek v pekle

Včera ve 12:30

V sobotu 13. dubna se to bude v Městské knihovně na Mariánském náměstí  hemžit čerty.

Adéla Parmová a její Shakti: Výstava odhalí temná údolí a jasné vrcholky lidské duše

Včera ve 03:15

Pražská umělecká scéna se připravuje na zážitek, který propojí minulost, přítomnost a budoucnost skrze vizi umělkyně Adély Parmové. Umělecká výstava „Shakti [Power of Creation & Destruction]“ zvěstuje hlubokou a osvěžující cestu do temných údolí i jasných vrcholků lidské duše. Výstava Shakti...

Dubnové Varhanní nešpory maltézských rytířů

11. dubna 2024 ve 12:21

Varhanní nešpory maltézských rytířů uslyšíte v pondělí 15. dubna od 17 hodin.

Mladí ladí jazz v Praze 2

11. dubna 2024 v 07:01 | Aktualizováno 30. listopadu -0001, 00:00

Letos už posedmé oživí Karlovo náměstí festival Mladí ladí jazz.Začíná se v 15:30 hodin.

Dagmar Filípková vystavuje v galerii Art brut

10. dubna 2024 ve 14:01

V galerii Art brut Praha v Ditrichově ulici v Praze 2 můžete navštívit výstavu Dagmar Filípkové.

Hudba bez hranic: Krása Quartet

10. dubna 2024 ve 12:57

V letošním XVI. ročníku cyklu Hudba bez hranic vystoupí 16. dubna Krása Quartet. Mladý soubor během 12 let své existence již dokázal přesvědčit pořadatele i publikum nejen špičkovou interpretací, ale i promyšlenou a pečlivě připravovanou dramaturgií a ryzím přístupem o tom, že česká kvartetní...

Běla Janoštíková zve na autorský večer

9. dubna 2024 v 05:56

Další z autorských večerů Běly Janoštíkové se koná ve středu 10. dubna od 19 hodin. Tentokrát bude program věnovaný Japonsku. Přednáška „Země vycházejícího slunce“ se koná v nově otevřené pobočce Městské knihovny v Praze na Petřinách. Vstupné je 60 korun.

Irena Durmanová: Rýhy do nitra

8. dubna 2024 v 09:17

Výstava Rýhy do nitra Ireny Durmanové je ohlédnutím za posledními deseti lety autorčiny tvorby. Irena Durmanová se v mládí věnovala ve volném čase fotografii a tapiserii a vždy inklinovala k uměleckému vyjádření. Kresbu se ale začala učit až ve svých 60 letech v ateliéru...

Symfonická Salome: Koncert k výročí narození Karla Kryla

7. dubna 2024 v 08:46

Praha 6 zve v pátek 12. dubna na mimořádnou koncertní událost, která je připomínkou nedožitých osmdesátin výjimečného básníka a písničkáře.

Mimořádná projekce filmu Pasáž

7. dubna 2024 v 07:37

V pondělí 8. dubna se v 19 hodin koná mimořádná projekce filmu Pasáž režiséra Juraje Herze. Děj filmu se odehrává v magickém prostředí pražské pasáže, kde se realita mísí s fantazií. Přímo v té samé pasáži bude film promítán.

Doba plastová v galerii Dejvická Bubec

6. dubna 2024 v 10:07

Výstava Doba plastová v galerii Dejvická Bubec ve vestibulu metra představuje tvorbu Ivany Hanzlíkové zaměřenou na její práci s plastovými obaly.

Praha 1: Film o Zdeňku Jiřičkovi

6. dubna 2024 v 08:44

Ve čtvrtek 11. dubna můžete vidět krátký dokumentární film o Zdeňku Jiřičkovi.

České sonatiny pro housle a klavír v Galerii 14

6. dubna 2024 v 07:22

České sonatiny pro housle a klavír v podání Lucie Sedlákové Hůlové (housle) a Barbory K. Sejákové (klavír) uslyšíte ve středu 10. dubna. Zazní skladby od Fibicha, Dvořáka, Martinů a Ebena.

Začala výstava Svět jinýma očima

5. dubna 2024 v 07:47

Ve středu 3. dubna byla v galerii na radnici Prahy 2 zahájena výstava s názvem „Svět jinýma očima“, která představuje obrazy umělců na spektru autismu.

Další články
Nahoru