Dnes Sobota - oblacno 22°C
Zítra Neděle - polojasno 23°C
Sobota 25. 9. 2021
Svátek má Zlata
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Nová koalice v Praze 14 je už bez STAN a lidovců, starostou se stal Zajac
Nový starosta Prahy 14 Jiří Zajac. Foto: P14

Nová koalice v Praze 14 je už bez STAN a lidovců, starostou se stal Zajac

Praha 14 má nové vedení. Starostou zastupitelé včera zvolili Jiřího Zajace (ODS), který nahradil Radka Vondru (TOP 09). Ten ve středu rezignoval na svou funkci kvůli sporům v dosavadní koalici a nespokojeností s rozvojem školství, kultury či postupům při hledání dotací. Spolu s Vondrou byli včera odvolán i zbylí členové vedení městské části. Vondra byl starostou od podzimu 2018, a to ve třetím volebním období za sebou.

Od včerejšího rána pokračovalo jednání zastupitelstva přerušené z důvodu Vondrovy rezignace. Novým starostou zastupitelé zvolili dosavadního 1. místostarostu Jiřího Zajace. 

„O vlastních agendách uvolněných radních, starosty a místostarostů budeme rozhodovat až na prvním jednání Rady městské části, a to v souladu s novou koaliční smlouvou. Osobně bych se rád věnoval stejné oblasti jako dosud – tedy bytové politice a správě majetku Prahy 14. Mezi mé hlavní cíle spadající do této oblasti patří pokračování v privatizaci bytů a výstavba nových bytů v rámci dvou připravovaných projektů – družstevní výstavby v Kyjích a polyfunkčního domu na Černém Mostě,“ uvedl Zajac. 

Zároveň zastupitelé zvolili také další členy Rady městské části – místostarosty a uvolněné i neuvolněné radní. Prvním místostarostou se stal dosavadní starosta Radek Vondra (TOP 09). „K rezignaci na post starosty, která následnou obměnu ve vedení městské části odstartovala, jsem se rozhodl po zralé úvaze. S částí zastupitelů máme natolik rozdílný pohled na některé klíčové oblasti, že v původním modelu již nebylo možné spolupracovat,“ řekl. 

„Epidemiologická opatření se rozvolnila a je potřeba se plně soustředit i na ty oblasti, které patří mezi pandemií nejpostiženější – kulturu a školství. A to se v minulém složení koalice nedařilo. Samozřejmě mě to mrzí, protože se řada věcí povedla, ale program, ke kterému jsem se upsal, je pro mě důležitější než křeslo starosty,“ pokračoval Vondra.  

„Udělejte si sami představu o tom, zda může mít nějaké opodstatnění například kritika nedostatečného vývoje v oblasti kultury v této covidové době. Navíc v posledních týdnech, jakmile to situace umožnila, proběhla na Praze 14 řada atraktivních kulturních akcí, kterých se zúčastnily tisíce spokojených návštěvníků,“ uvedl Jan Liška, člen zastupitelského klubu Spojené síly pro Prahu.

„Z našeho pohledu je skutečným důvodem odstranění radních za STAN a KDU-ČSL to, že opakovaně upozorňovali na problematičnost některých procesů, za které spolunesli odpovědnost,“ uvedl klub v tiskovém prohlášení.

Dalšími nově zvolenými členy Rady městské části Praha 14 jsou

Irena Kolmanová (TOP 09) – místostarostka

Petr Hukal (Piráti) – místostarosta

Jaromír Krátký (ODS) – místostarosta

Michal Prager (Piráti) – uvolněný radní

Pavel Mašek (TOP 09) – uvolněný radní

Jiří Klíma (TOP 09) – neuvolněný radní

Josef Kutmon (ODS) – neuvolněný radní


Autor: red

Zastupitelé Prahy 4 se sejdou na 17. zasedání

20. září 2021 v 09:04

V probíhajícím volebním období se zastupitelé Prahy 4 sejdou ve středu 22. září od 13 hodin v zasedacím sále historické Nuselské radnice (Táborská 500) na svém 17. zasedání.

Zastupitelstvo Prahy 4 zasedne mimořádně

16. září 2021 ve 23:20

Mimořádné zasedání Zastupitelstva městské části Praha 4 se uskuteční v pátek 17. září od 13 hodin v zasedacím sále historické Nuselské radnice (Táborská 500).

Další články
Nahoru