Dnes Pátek - obcasny-dest 10°C
Zítra Sobota - skorojasno 11°C
Sobota 24. 2. 2024
Svátek má Matěj
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Nová knihovna na Petřinách se otevře příští rok na podzim, stát by měla 226 milionů korun
Takto bude vypadat nová knihovna na Petřinách. Vizualizace: ateliér Monom

Nová knihovna na Petřinách se otevře příští rok na podzim, stát by měla 226 milionů korun

Nová pobočka Městské knihovny Praha (MKP) na Petřinách by se měla začít stavět na jaře, stavba by měla stát 226 milionů korun včetně DPH. Stavební práce by měly trvat 13 měsíců, knihovna by se čtenářům měla otevřít na podzim roku 2023. Novinářům to řekla pražská radní pro oblast kultury a cestovního ruchu Hana Třeštíková (Praha Sobě) a ředitel MKP Tomáš Řehák.

„Knihovna 21. století už není jen půjčovnou knížek a časopisů, ale spíš multifunkčním a kulturním prostorem, který nabízí řadu nových funkcí a přístupů. Příprava takového centra se vleče už více jak deset let. Dofinancováním projektu jeho realizaci odblokujeme,“ uvedla Třeštíková. 

Budoucí stavba v Praze 6 nahradí stávající objekt knihovny z 50. let, který již svému účelu nevyhovoval. Pobočka Petřiny byla proto loni v říjnu uzavřena. Nová budova je navržena tak, aby splňovala nároky, které jsou na služby knihovny kladeny nejen zaměstnanci, ale zejména veřejností. 

„Praha má jen několik staveb, které byly postaveny přímo pro účely knihovny. Poslední z nich, Národní technická knihovna v Dejvicích, byla otevřena v roce 2009. Jsem rád, že do dvou let bude po letech papírování na Petřinách stát knihovna, která bude dobře sloužit veřejnosti a reprezentovat to nejlepší, co knihovny mohou nabídnout,“ sdělil Řehák. 

Projekt podle něj přinese také řadu nových možností, funkcí a inovací. Vzniknou zde menší studovny, využitelné pro setkávání místních spolků či výuku v menších kolektivech a bude zde i prostor pro multifukční sál. 

Další novinkou bude možnost půjčit si knihy nebo je vrátit mimo otevírací dobu pobočky prostřednictvím samoobslužných zařízení bez asistence knihovníka.  

Přízemí nové knihovny je pojato jako prostor, který vítá návštěvníky a informuje je o službách a dění v knihovně. Multifunkční sál pro kulturní a vzdělávací akce až pro 60 diváků bude ukryt v suterénu, aby byl uchráněn před okolními ruchy, a stejně tak aby filmové projekce nebo hudební vystoupení nerušily své okolí. 

První a druhé patro knihovny bude věnováno knihám a setkávání, protože součástí vybavení objektu budou i místnosti pro společnou práci nebo učení. Další prostory knihovna využije pro interní provozy spojené s prací Odboru knihovních fondů. Celý dům bude také bezbariérový. 

Finální návrh exteriéru je dílem architektů z ateliéru Monom Works, kteří stojí také za návrhem interiérového vybavení knihovny. Na prvních návrzích knihovny se podílel také architektonický Atelier Zavadil. 

Projektovou dokumentaci stavby zpracovalo studio Siebert + Talaš. Budova knihovny bude obklopena zahradou, která nabídne příjemné letní posezení s knihou, na terase volně propojené s interiérem. 

Pobočka Petřiny je umístěna v původní zástavbě z 50. let, vedle Gymnázia Nad Alejí a v blízkosti ZŠ a MŠ Věry Čáslavské.  

Stavební povolení bylo vydáno v polovině roku 2021, dvoukolová veřejná zakázka na dodavatele stavby byla uzavřena letos 26. ledna. Výběrová komise po vyhodnocení nabídek vybrala pro realizaci konsorcium firem Subterra – Chládek & Tintěra. 

Staveniště by mělo být předáno stavební firmě v březnu 2022. Práce budou zahájeny demolicí stávající budovy knihovny. Samotná stavba bude trvat třináct měsíců a nová knihovna by měla být otevřena na podzim roku 2023.


Autor: puc

Pidirevue v Praze 15

Včera v 09:29

Představení ochotnického divadla seniorů Poslední vlastenecké divadelní je plné známých a oblíbených skladeb od skladatelů Hašlera a Ježka a také z divadla Semafor.

Praha 6: StaroMatějská pouť 2024

Včera v 09:29

První jarní pouť v historickém termínu, svátku sv. Matěje, 24. února.

V březnu začínají trhy na Kulaťáku

Včera v 09:20

Patnáctá sezóna trhů na Kulaťáku v Praze 6 startuje v sobotu 2. března. Od 8 do 14 hodin se můžete těšit na oblíbené prodejce a na nový sortiment.

Park Rajská zahrada je opět otevřen

Včera v 08:14

V parku Rajská zahrada v Praze 3 začala v konci loňského roku rozsáhlá oprava mlatových cest. Z toho důvodu byl park pro veřejnost do minulého týdne uzavřený.

Hloubětínská pobočka DDM Praha 9 nabízí řadu aktivit

22. února 2024 v 15:15

Od loňského podzimu na místě bývalého komunitního centra v ulici Kardašovská na Lehovci funguje nová, hloubětínská pobočka Domu dětí a mládeže Praha 9 (DDM), která stejně jako dříve centrum nabízí širokou škálu aktivit pro různé věkové skupiny.

Neděle: Procházka Ďáblickým hřbitovem

22. února 2024 ve 12:24

Komentované procházky hřbitovy přinášejí historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu a umělecká díla, která jim dodávají jedinečný charakter. V neděli 25. února ve 13:30 hodin se projdete Ďáblickým hřbitovem.

PVK: Do konce února nepoteče voda v těchto ulicích

22. února 2024 v 11:47

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 5: Den pro Život dětem

22. února 2024 v 09:41

Připojte se k Charitativnímu zážitkovému dnu pro Život dětem v sobotu 24. února. Akce se koná v Praze 5 v Aréně sportu, na Hořejším nábřeží. Začíná se v 10 hodin, program potrvá do 19 hodin.

Přednáška: Příběh Táborky

22. února 2024 v 08:35

Petr Kučera, ředitel NKP Vyšehrad, představí výsledky stavebně-historického průzkumu Táborské brány, který výrazně změnil pohled na její historii a význam v rámci vyšehradského opevnění. 

Zemědílna O vodní kapce

22. února 2024 v 07:49

Nechte se vtáhnout v sobotu 24. února od 10 hodin do koloběhu vody v přírodě. 

Radnice Prahy 13 vypsala výběrová řízení na další pracovní pozice

21. února 2024 v 15:18

Úřad MČ Praha 13 vypsal výběrová řízení na několik pozic. Informoval o tom na sociálních sítích.  

Praha 2 pomáhá s bydlením mladým rodinám, samoživitelům i sociálně potřebným

21. února 2024 v 10:58

Nová Pravidla sociální bytové politiky radnice Praha 2 reagují jak na vývoj situace na trhu s bydlením, tak i na změny v sociální politice. Cílí zejména na případy, kde selhává či nedostačuje státní podpora. Adresná a sociálně citlivá podpora se tak dostane těm, kteří ji opravdu potřebují,...

Další články
Nahoru