Dnes Neděle - zatazeno 9°C
Zítra Pondělí - polojasno 4°C
Neděle 2. 4. 2023
Svátek má Erika
Velikonoce
Tipy na pražské velikonoční akce pro děti i dospělé
Nová knihovna na Petřinách se otevře příští rok na podzim, stát by měla 226 milionů korun
Takto bude vypadat nová knihovna na Petřinách. Vizualizace: ateliér Monom

Nová knihovna na Petřinách se otevře příští rok na podzim, stát by měla 226 milionů korun

Nová pobočka Městské knihovny Praha (MKP) na Petřinách by se měla začít stavět na jaře, stavba by měla stát 226 milionů korun včetně DPH. Stavební práce by měly trvat 13 měsíců, knihovna by se čtenářům měla otevřít na podzim roku 2023. Novinářům to řekla pražská radní pro oblast kultury a cestovního ruchu Hana Třeštíková (Praha Sobě) a ředitel MKP Tomáš Řehák.

„Knihovna 21. století už není jen půjčovnou knížek a časopisů, ale spíš multifunkčním a kulturním prostorem, který nabízí řadu nových funkcí a přístupů. Příprava takového centra se vleče už více jak deset let. Dofinancováním projektu jeho realizaci odblokujeme,“ uvedla Třeštíková. 

Budoucí stavba v Praze 6 nahradí stávající objekt knihovny z 50. let, který již svému účelu nevyhovoval. Pobočka Petřiny byla proto loni v říjnu uzavřena. Nová budova je navržena tak, aby splňovala nároky, které jsou na služby knihovny kladeny nejen zaměstnanci, ale zejména veřejností. 

„Praha má jen několik staveb, které byly postaveny přímo pro účely knihovny. Poslední z nich, Národní technická knihovna v Dejvicích, byla otevřena v roce 2009. Jsem rád, že do dvou let bude po letech papírování na Petřinách stát knihovna, která bude dobře sloužit veřejnosti a reprezentovat to nejlepší, co knihovny mohou nabídnout,“ sdělil Řehák. 

Projekt podle něj přinese také řadu nových možností, funkcí a inovací. Vzniknou zde menší studovny, využitelné pro setkávání místních spolků či výuku v menších kolektivech a bude zde i prostor pro multifukční sál. 

Další novinkou bude možnost půjčit si knihy nebo je vrátit mimo otevírací dobu pobočky prostřednictvím samoobslužných zařízení bez asistence knihovníka.  

Přízemí nové knihovny je pojato jako prostor, který vítá návštěvníky a informuje je o službách a dění v knihovně. Multifunkční sál pro kulturní a vzdělávací akce až pro 60 diváků bude ukryt v suterénu, aby byl uchráněn před okolními ruchy, a stejně tak aby filmové projekce nebo hudební vystoupení nerušily své okolí. 

První a druhé patro knihovny bude věnováno knihám a setkávání, protože součástí vybavení objektu budou i místnosti pro společnou práci nebo učení. Další prostory knihovna využije pro interní provozy spojené s prací Odboru knihovních fondů. Celý dům bude také bezbariérový. 

Finální návrh exteriéru je dílem architektů z ateliéru Monom Works, kteří stojí také za návrhem interiérového vybavení knihovny. Na prvních návrzích knihovny se podílel také architektonický Atelier Zavadil. 

Projektovou dokumentaci stavby zpracovalo studio Siebert + Talaš. Budova knihovny bude obklopena zahradou, která nabídne příjemné letní posezení s knihou, na terase volně propojené s interiérem. 

Pobočka Petřiny je umístěna v původní zástavbě z 50. let, vedle Gymnázia Nad Alejí a v blízkosti ZŠ a MŠ Věry Čáslavské.  

Stavební povolení bylo vydáno v polovině roku 2021, dvoukolová veřejná zakázka na dodavatele stavby byla uzavřena letos 26. ledna. Výběrová komise po vyhodnocení nabídek vybrala pro realizaci konsorcium firem Subterra – Chládek & Tintěra. 

Staveniště by mělo být předáno stavební firmě v březnu 2022. Práce budou zahájeny demolicí stávající budovy knihovny. Samotná stavba bude trvat třináct měsíců a nová knihovna by měla být otevřena na podzim roku 2023.


Autor: puc

Duben, ještě v Modré Vopici budem

Dnes ve 12:26

MusicClub Modrá Vopice (ul. K Žižkovu) zveřejnil svůj dubnový program. Návštěvníci se mohou těšit na řadu koncertů punkových i metalových kapel. V pátek 14. dubna se v klubu uskuteční Pražský psychedelický festival.

Farmářské trhy v Praze 11 začnou v pondělí

Včera v 11:13

Farmářské trhy Prahy 11 začínají v pondělí 3. dubna. Konat se budou každé pondělí a středu od 8 do 18 hodin na tradičním místě, u Komunitního centra Matky Terezy, až do středy 29. listopadu.

V šest U Kalicha

31. března 2023 v 09:07

Praha 2 připomíná narození spisovatele, novináře, autora Osudů dobrého vojáka Švejka Jaroslava Haška, od jehož narození uplyne 30. dubna 140 let. Zábavný večer věnovaný Haškovi se koná v Hostinci U Kalicha 26. dubna.

Grill fest na náplavce

30. března 2023 ve 13:40

Ze Smíchovské náplavky se v sobotu 15.dubna stane grilovací zóna. Ochutnáte grilované selátko na rožni, steaky, burgery, žebra. Na své si však přijdou i ti, kteří masu dvakrát neholdují. Na ně čeká výběr grilovaných sýrů, zeleniny nebo vegetariánských burgerů.

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 14. týden

30. března 2023 v 10:00

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Na Slunečním náměstí začnou v dubnu trhy

30. března 2023 ve 04:23

V pondělí 3. dubna začnou na Slunečním náměstí v Nových Butovicích tradiční farmářské trhy. Po zimní přestávce budou mít návštěvníci možnost trhy navštívit každé pondělí od 8 do 18 hodin.

Soutěž v angličtině pro žáky základních škol

29. března 2023 ve 13:27

Včera se v Základní škole s rozšířenou výukou jazyků Bronzová v Praze 13 konala soutěž Go ahead with english. Soutěž pro žáky základních škol se koná již od roku 2000 pod záštitou třinácté městské části. Letošního ročníku se zúčastnilo 109 žákyň a žáků ze 30 základních škol z Prahy...

Trio Bohémo zakončí jarní část festivalu Věčná naděje

29. března 2023 v 10:57

Šestý ročník festivalu Věčná naděje zakončí svou jarní část 30. března koncertem Tria Bohémo v kostele sv. Vavřince na Malé Straně.

Další články
Nahoru