dnes
Čtvrtek - zatazeno
11°C
zítra
Pátek - polojasno
13°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
8°C
Pražský život

Nová kniha: Hubnutí pro ty, co si všechno moc berou

Také se snažíte zhubnout a nedaří se to? Zázračné diety a cvičení nezabraly – a navíc nemáte dojem, že byste se přejídali? Příčina může být úplně jinde, než byste čekali. Kanadská autorka a psycholožka Colette Baron-Reid ve své knize Hubnutí pro ty, co si všechno moc berou, přichází s velmi pravdivým postřehem: nabírání na váze bývá úzce spojeno s tím, nakolik si připouštíme nejen svoje, ale i cizí starosti. 

Lidem, kteří jsou zvyklí přebírat za ostatní jejich problémy a trápení, totiž okamžitě naskakují i zbytečná kila… Kniha vydaná v nakladatelství Synergie Publishing nabízí jednoduchý a praktický program: jak setřást škodlivé emoce, které za takovou nadváhou stojí, a jak získat kontrolu nad svým tělem i duševní pohodou.

Skrytý nepřítel

Podle autorky Colette Baron-Reid  problém není v tom, že bychom nevěděli, co máme jíst, nehýbeme se nebo nemáme dostatečně pevnou vůli. Nabírání na váze bývá totiž přímo reakcí na to, že všechno moc prožíváme. Zejména citliví lidé mají velkou schopnost vcítit se do životů těch druhých, jejich pocity jsou intenzivnější a těžkosti ostatních prožívají jako své vlastní.

Takoví lidé tak tloustnou hlavně proto, že nevědomě zajídají nejen svůj, ale i cizí smutek nebo bolest. Jako příklad dává autorka vlídné ženy z pomáhajících profesí – zdravotní sestry, učitelky a chůvy, které často bojují s nadváhou, aniž by se přejídaly či málo pohybovaly.

Jídlo má začátek i konec

Kniha radí, jak místo marných pokusů zhubnout raději zatočit s příčinou celého problému: jak zvládnout nápor vlastní empatie, jak se ukotvit a zůstat v rovnováze nehledě na vnější okolnosti. Zároveň nabízí způsob, jak jednou provždy shodit emocionální zátěž, kterou si na sebe nabíráme po celý svůj život. 

Autorčiny rady vypadají zdánlivě jednoduše, ale právě proto fungují.  A pomáhají získat zdravý vztah nejen ke svému tělu, ale i k našim blízkým a také k jídlu samotnému – tak, abychom se nikým a ničím necítili trestáni ani omezováni. „Každé jídlo musí mít začátek a konec. I proto nejezte vestoje,“ říká Colette Baron-Reid, která varuje třeba i před rodinnými obědy, při nichž se řeší problémy jednotlivých členů: „K polévce si trable neservírujte!“

Z anglického originálu Weight Loss for People Who Feel Too Much přeložila Denisa Štrbová. 329 stran, cena: 297 Kč. Vydalo nakladatelství Synergie Publishing SE.

Autorka Colette Baron-Reid (*1958) pochází z kanadského Toronta. Působí jako intuitivní poradkyně, rozhlasová moderátorka a pořadatelka workshopů a internetových kurzů. Colette Baron-Reid  je mezinárodně uznávaná psycholožka a spisovatelka, která za svých třiadvacet let praxe oslovila tisíce lidí. Její pořad The Colette Baron-Reid Show, ve kterém se můžou posluchači s Colette telefonicky radit, vysílá každý den New Sky Radio (CBS).

hubnuti-obalka-nahled


Další články
Nahoru