Nová kavárna Mezi řádky v Galerii Kooperativy zaměstnává lidi s hendikepem
27. října 2021 19:33
Kavárna se nachází v 1. patře vedle Galerie Kooperativy a je přístupná nejen zaměstnancům, ale i široké veřejnosti. Návštěvníci tak mohu spojit prohlídku galerie, kde probíhá výstava Mistři českého malířství, s posezením u dobré kávy.
Návštěvníci a se mohou těšit například na výběrovou kávu z malé šumavské pražírny Café Etincelle, slané a sladké pečivo z řemeslné pekárny a kvalitní cukrářské výrobky.
V nabídce je také snídaňové menu či domácí limonády. V kavárně pracuje na zkrácené úvazky pod vedením profesionálního baristy šest lidí s postižením na zkrácený úvazek.
„Těšíme se na oživení našich prostor, na výbornou kávu a domácí zákusky, a hlavně máme radost, že umožníme lidem s hendikepem uplatnit se na pracovním trhu. Věřím, že naši zaměstnanci i klienti ocení možnost blíž poznat lidi s postižením a zjistit, že nejsou nijak odlišní, ” představil důvody spolupráce Milan Medek, vedoucí odboru CSR v Kooperativě.
Skupina sociálních podniků Etincelle zaměstnává v Česku na pomocných pozicích téměř 200 lidí s hendikepem. „Dělají to, co s naší podporou zvládnou. Dáváme jim šanci dokázat, že dovedou být prospěšní sobě i ostatním, ať už v naší síti kaváren a bister nebo třeba v úklidových týmech či v pekárně nebo na naší farmě,“ vysvětluje Jakub Knězů, ředitel a zakladatel Etincelle.
V Praze funguje další kavárna a několik bister Mezi řádky. Kavárna je na Smíchově ve Štefánikově ulici, bistro v sídle magistrátu na Mariánském náměstí, v budově Ministerstva práce a sociálních věcí v ulici Na Poříčním právu, na radnici Prahy 7 v ulici U Průhonu a také v budově filosofické fakulty Univerzity Karlovy na náměstí Jana Palacha.