dnes
Pondělí - zatazeno
6°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
9°C
pozítří
Středa - zatazeno
11°C
Nová interaktivní expozice Rybářství ukáže i živé sladkovodní ryby a průhled bobří norou
Jsem štika a mám hlad. Foto: NZM

Nová interaktivní expozice Rybářství ukáže i živé sladkovodní ryby a průhled bobří norou

Národní zemědělské muzeum na Letné otevírá novou poutavou expozici Rybářství, která bude k vidění od 17. prosince. Interaktivní exponáty přiblíží historii rybářství a seznámí s tradičním rybářským náčiním. K vidění bude také unikátní model výlovu rybníka a sladkovodní akvária s živými rybami. Výstava je určená pro širokou veřejnost, pro mladší návštěvníky bude navíc připraven doprovodný program.

Expozice rozdělená do několika tematických sekcí nabízí mnoho zajímavostí nejen pro příznivce sportovního rybaření. K vidění bude řada interaktivních exponátů, které poskytnou detailní pohled na rybniční soustavu, dioráma výlovu rybníka či průhled do bobří nory.

Návštěvníci si mohou prohlédnout sladkovodní akvária s živými rybami a rovněž vidět krmení štiky. Kromě ní uvidí živého sumce, kapra i krmné plotice.

Součástí výstavy je také část věnovaná historii a současnosti rybářství. Původ nejoblíbenější české ryby přiblíží sekce s názvem Životopis kapra a význam rybářství pro minulost hlavního města ozřejmí Praha rybářská.  Po staletí řeka Vltava poskytovala obyvatelům Prahy i okolních osad obživu, rybářství mělo pro metropoli velký význam.

Sekce Rybníky nejen pro ryby osvětluje dopad rybářství na lidský život a otázky ekologie zodpoví část trefně nazvaná Kdo otravuje ryby. Návštěvníkům budou k dispozici i dotykové LCD panely s doprovodnými informacemi.

Zejména příznivci rybníkářství a produkčního rybářství si přijdou na své při prohlídce unikátní sbírky rybářského náčiní, která ozřejmí, co je a jak se používá například žinkrout, ost, průhledítko či krabuše. Zkrátka nepřijdou ani děti, pro které budou připraveny atrakce v podobě prolézačky se skluzavkou, výtvarné dílničky s možností nakreslit si vlastní rybu nebo zkouška pravého rybářského oblečení.

rybarstvi-nahled „Expozice českého rybářství je velmi moderní, interaktivní, s využitím množství audio-vizuální techniky se zapojením zvukových a animačních technologií, 3D prezentace a rozšířené reality. Věříme, že se bude líbit jak dětem, tak i dospělým včetně odborné veřejnosti," popisuje novou atrakci Národního zemědělského muzea ředitel jeho pražské pobočky Jiří Houdek.

Expozice nabídne postupně i řadu dalších aktivit, nejen pro děti, například prolézačku se sítěmi a skluzavkou, tvůrčí aktivity typu „Nakresli si svoji rybu“ nebo „Obleč se jako rybář“.


Čertovské řádění a vánoční tvoření v Monkey´s Gym

9. listopadu 2017 v 09:30

Umějí čert, Mikuláš a anděl sportovat? Že nevíte? Tak se přijďte 3. prosince odpoledne podívat do dětského centra Monkey´s Gym na Zábavné čertování, které je spojené i s vánočním tvořením pro děti i rodiče. Po celé odpoledne bude o zábavu postaráno.

Další články
Nahoru