Dnes Středa - zatazeno 22°C
Zítra Čtvrtek - zatazeno 25°C
Středa 7. 6. 2023
Svátek má Iveta, Slavoj
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Nová expozice na Výstavišti Praha mapuje osudy prvních pavilonů areálu
Volně přístupná výstava potrvá minimálně měsíc. Foto: Výstaviště Praha

Nová expozice na Výstavišti Praha mapuje osudy prvních pavilonů areálu

Některé pavilony, které původně vznikly jako dočasné stavby pro první dvě velké výstavy na pražském Výstavišti v letech 1891 a 1895, dodnes existují a plní nejrůznější funkce po celé republice. Jejich osudy mapuje venkovní expozice, kterou mohou do prosince zhlédnout návštěvníci areálu. Zachycuje 12 pavilonů od těch známých, kterým je například bludiště na Petříně nebo restaurace na Letné, po dosud nezmapované.

Zachované pavilony pocházejí podle autora výstavy Libora Hrušky všechny z Jubilejní zemské výstavy v roce 1891 nebo Národopisné výstavy českoslovanské z roku 1895. Z dalších výstav v letech 1898 a 1908 se mu žádné zachovalé dohledat nepodařilo. Budovy vznikaly hned od počátku jako dočasné s tím, že po skončení akce musely být podle smlouvy v řádu týdnů odstraněny.

Řada z nich pak našla domov jinde, pavilony se rozebíraly a opět skládaly na novém místě. „Pavilonů se přesunovaly desítky, ale vzhledem k tomu, že se jednalo o nepříliš kvalitní dřevostavby, tak se nezachovaly zdaleka všechny," vysvětlil autor.

Soudí, že objevil většinu do dneška zachovalých staveb. Jedna z konstrukcí podle něj doputovala až na výstaviště v Innsbrucku, tu však výstava nezachycuje, protože ji kvůli pandemii koronaviru nebylo možné nafotit.

Asi nejznámějším případem přesunutého pavilonu je bludiště na Petříně, které bylo původně pavilonem Klubu českých turistů na výstavě v roce 1891. O rok později již stál na Petříně, bludiště v něm vzniklo až později. Známý je také Hanavský pavilon, ve kterém byla v roce 1891 expozice Komárovských železáren.

„To, co bylo uvnitř, je nyní k vidění v malém muzeu v Komárově," uvedl Hruška. V pavilonu na Letné je nyní vyhlídková restaurace.

Známá je i socha Jiřího z Poděbrad, která se v roce 1896 z Výstaviště přesunula na poděbradské Jiřího náměstí. Další přesuny jsou již známé méně, například v lázeňském parku v Bílině u Mostu stojí od roku 1892 jeden z pavilonů, ve kterém je nyní kavárna. Další využívá plzeňská lékařská fakulta. Pavilon, kde se promítaly filmy takzvaným kinetoskopem Thomase Alvy Edisona, si našel cestu do pražské Liboce.

Samostatnou kapitolou jsou budovy, které vznikly na výstavě v roce 1895 pro repliku tradiční dědiny. „Výstavní dědina výstavu přežila asi o šest let. Byly tady snahy ji udržet co nejdéle, ale úřady po prohlédnutí stavu jednotlivých budov trvaly na tom, že musí pryč," uvedl Hruška a dodal, že původně existoval plán celou dědinu jako skanzen přemístit do Kinského zahrady pod Petřín. Z toho sešlo, do zahrady se přesunula jen menší zvonička a boží muka, které jsou tam dodnes.

Části vesničky si mohli koupit i soukromníci, čehož podle Hrušky využil spisovatel Svatopluk Čech. Ten si svoji chalupu v Obříství u Mělníka rozšířil o vikýř, který byl původně součástí expozice.

Další velkou atrakcí z roku 1895 byla replika rudolfínské Prahy s funkčními obchody a hospodami, ze které se podle autora zachovala replika kašny na pražském Malém náměstí, která stojí na nádvoří zámku v Průhonicích.

Restaurace lounského pivovaru Na Větrníku podle autora nyní stojí v upravené podobě v Černošicích u Prahy. Další restaurace zamířila do Nové Vsi u Českých Budějovic, kde jako nádražní hospoda stále plní svoji původní funkci.

Jeden z pavilonů pořídil také architekt a autor návrhu pražského hlavního nádraží Josef Fanta, který si jej umístil na zahradu svého letního sídla v Jevanech, kde rovněž stojí dodnes.


Autor: ČTK

Anna Vaverková vystoupí v Jazz Docku

Včera v 07:00

Zpěvačka, songwriterka a producentka Anna Vaverková, která byla letos nominovaná ve všech třech českých prestižních hudebních cenách Vinyla, Apollo i Anděl, zahraje v Praze poprvé od vydání ceněného alba Pozdravy z polepšovny. V pražském Jazz Docku se v úterý 6. června představí s kytaristou...

Šárka Dvorská: Ne ruka, to duše maluje aneb cesta životem

5. června 2023 v 07:41

V Kulturním centru Zahrada v Malenické ulici v Praze 11 najdete od 5. června výstavu Šárky Dvorské. Autorka se od útlého dětství ráda vyjadřovala kresbou a malbou. Potřebné „pomůcky“ však neuchopovala rukou, ale ústy.

Electric Universe: Spojení klasické a elektronické hudby v O2 universu

4. června 2023 v 15:24

Budební a audiovizuální show Electric Universe 24. listopadu od 21 hodin v pražském O2 universu propojí dva zdánlivě nesourodé hudební světy. Úspěšný hudební skladatel a producent Karel Havlíček večer zahájí klasickými skladbami ze své tvorby v moderním pojetí a poté naváže elektronickým live...

Superhrdinové ovládnou Rudolfinum

4. června 2023 ve 14:46

Supermana, Batmana, Úžasňákovi, Avengers nebo Hellboye spojí na jednom pódiu Filmová filharmonie. Díky velkému symfonickému orchestru a pěveckému sboru přenese posluchače do světa superhrdinů.

Výstava v Praze 6: Má vlast cestami proměn

4. června 2023 ve 14:09

Výstava Má vlast cestami proměn představí na sto proměn ze všech krajů České republiky a Slovenska. Některé projekty jsou větší, jiné docela drobné, ale za všemi stojí chuť a snaha zlepšovat či dokonce zachraňovat chátrající a vdechnout nový život opuštěným místům. Zahájení výstavy proběhne...

Válovky ve Valdštejnském paláci

3. června 2023 v 07:03

Komorní výstava o životě malířek Jitky a Květy Válových byla zahájena ve Valdštejnském paláci.

Výstava Evropský gulag připomíná historii východoevropských táborů otrockých prací

3. června 2023 v 06:55

V prostorách Galerie Ambit v klášteře u Panny Marie Sněžné na Jungmannově náměstí v Praze se v úterý 6. června otevře výstava s názvem Evropský gulag. Expozice, kterou připravily Platforma evropské paměti a svědomí a Muzeum paměti XX. století, se věnuje polozapomenuté historii desítek pracovních...

Praha 1: Varhanní nešpory maltézských rytířů v zahradě Velkopřevorského paláce

2. června 2023 v 17:36

Koncert v rámci cyklu „Varhanní nešpory maltézských rytířů“, který uspořádá Suverénní Rytířský a Špitální řád sv. Jana z Jeruzaléma, Rhodu a Malty a Společnost pro duchovní hudbu za podpory radnice Prahy 1 v zahradě Velkopřevorského paláce v Lázeňské ulici v Praze 1 – Malé Straně koncert duchovní...

Festival ZUŠ Open zaplní Valdštejnskou zahradu hudbou, divadlem i tancem

1. června 2023 v 07:21

V sobotu 3. června bude Valdštejnská zahrada patřit dětem. Zdarma přístupný program v režii celostátního festivalu základních uměleckých škol ZUŠ Open nabídne desítky koncertů, divadelních i tanečních představení i výtvarných workshopů v podání více jak 800 nejmladších umělců z celé České...

Kdysi slavný jako Mucha. Znovuobjevený obraz malíře Karla Vítězslava Maška jde do aukce

31. května 2023 v 11:22

Zlatým hřebem zahradní aukce v Arthouse Hejtmánek bude znovuobjevený obraz Hra slunečních skvrn z roku 1910. Vyvolávat se bude za 3 500 000 korun. Jeho autorem je Karel Vítězslav Mašek (1865–1927), umělec kdysi podobně ceněný jako jeho generační souputník Alfons Mucha. 

Výstava: Ztraceni v nadcházejícím okamžiku

31. května 2023 v 11:14

Ve čtvrtek 8. června začne v Kunsthalle Praha nová výstava. Jmenuje se Lost in the moment that follows neboli Ztraceni v nadcházejícím okamžiku a jedná se o druhou výstavu z cyklu Cesty sběratelství. Název vychází z citátu André Bretona a reflektuje vztah mezi minulostí, současností a...

Praha 9 zve na Folkové Podviní 2023

31. května 2023 v 10:24

Osmnáctý ročník Folkového Podviní se koná ve čtvrtek 8. června. Vstup je volný.

Další články
Nahoru