Dnes Úterý - jasno 22°C
Zítra Středa - skorojasno 23°C
Úterý 29. 4. 2025
Svátek má Robert
Zpravodajství
Co se v metropoli děje aneb Buďte v Praze v obraze
Pražský patriot na Seznamu
Nejnovější články na Seznamu ze zdroje Pražský patriot
Nová expozice na Výstavišti Praha mapuje osudy prvních pavilonů areálu
Volně přístupná výstava potrvá minimálně měsíc. Foto: Výstaviště Praha

Nová expozice na Výstavišti Praha mapuje osudy prvních pavilonů areálu

Některé pavilony, které původně vznikly jako dočasné stavby pro první dvě velké výstavy na pražském Výstavišti v letech 1891 a 1895, dodnes existují a plní nejrůznější funkce po celé republice. Jejich osudy mapuje venkovní expozice, kterou mohou do prosince zhlédnout návštěvníci areálu. Zachycuje 12 pavilonů od těch známých, kterým je například bludiště na Petříně nebo restaurace na Letné, po dosud nezmapované.

Zachované pavilony pocházejí podle autora výstavy Libora Hrušky všechny z Jubilejní zemské výstavy v roce 1891 nebo Národopisné výstavy českoslovanské z roku 1895. Z dalších výstav v letech 1898 a 1908 se mu žádné zachovalé dohledat nepodařilo. Budovy vznikaly hned od počátku jako dočasné s tím, že po skončení akce musely být podle smlouvy v řádu týdnů odstraněny.

Řada z nich pak našla domov jinde, pavilony se rozebíraly a opět skládaly na novém místě. „Pavilonů se přesunovaly desítky, ale vzhledem k tomu, že se jednalo o nepříliš kvalitní dřevostavby, tak se nezachovaly zdaleka všechny," vysvětlil autor.

Soudí, že objevil většinu do dneška zachovalých staveb. Jedna z konstrukcí podle něj doputovala až na výstaviště v Innsbrucku, tu však výstava nezachycuje, protože ji kvůli pandemii koronaviru nebylo možné nafotit.

Asi nejznámějším případem přesunutého pavilonu je bludiště na Petříně, které bylo původně pavilonem Klubu českých turistů na výstavě v roce 1891. O rok později již stál na Petříně, bludiště v něm vzniklo až později. Známý je také Hanavský pavilon, ve kterém byla v roce 1891 expozice Komárovských železáren.

„To, co bylo uvnitř, je nyní k vidění v malém muzeu v Komárově," uvedl Hruška. V pavilonu na Letné je nyní vyhlídková restaurace.

Známá je i socha Jiřího z Poděbrad, která se v roce 1896 z Výstaviště přesunula na poděbradské Jiřího náměstí. Další přesuny jsou již známé méně, například v lázeňském parku v Bílině u Mostu stojí od roku 1892 jeden z pavilonů, ve kterém je nyní kavárna. Další využívá plzeňská lékařská fakulta. Pavilon, kde se promítaly filmy takzvaným kinetoskopem Thomase Alvy Edisona, si našel cestu do pražské Liboce.

Samostatnou kapitolou jsou budovy, které vznikly na výstavě v roce 1895 pro repliku tradiční dědiny. „Výstavní dědina výstavu přežila asi o šest let. Byly tady snahy ji udržet co nejdéle, ale úřady po prohlédnutí stavu jednotlivých budov trvaly na tom, že musí pryč," uvedl Hruška a dodal, že původně existoval plán celou dědinu jako skanzen přemístit do Kinského zahrady pod Petřín. Z toho sešlo, do zahrady se přesunula jen menší zvonička a boží muka, které jsou tam dodnes.

Části vesničky si mohli koupit i soukromníci, čehož podle Hrušky využil spisovatel Svatopluk Čech. Ten si svoji chalupu v Obříství u Mělníka rozšířil o vikýř, který byl původně součástí expozice.

Další velkou atrakcí z roku 1895 byla replika rudolfínské Prahy s funkčními obchody a hospodami, ze které se podle autora zachovala replika kašny na pražském Malém náměstí, která stojí na nádvoří zámku v Průhonicích.

Restaurace lounského pivovaru Na Větrníku podle autora nyní stojí v upravené podobě v Černošicích u Prahy. Další restaurace zamířila do Nové Vsi u Českých Budějovic, kde jako nádražní hospoda stále plní svoji původní funkci.

Jeden z pavilonů pořídil také architekt a autor návrhu pražského hlavního nádraží Josef Fanta, který si jej umístil na zahradu svého letního sídla v Jevanech, kde rovněž stojí dodnes.


Autor: ČTK

Praha 15: Dominika Weiss Hošková a Jiří Hošek

Dnes v 09:31

Komorní koncerty pokračují a v programu v neděli 4. května vystoupí violoncellisté Dominika Weiss Hošková a Jiří Hošek, kteří se tentokrát představí společně se svými hudebními potomky – sourozenci Weissovými, známými jako „Weiss family“. Slavnostní koncert se koná v roce životního jubilea Jiřího...

Světový den akordeonu

Včera v 10:31

Šestý květen je uznávaný po celém světě jako Světový den akordeonu. K tomuto výročí se letos vztahuje koncert, který proběhne v neděli 4. května od 19 hodin v sále Uměleckoprůmyslového musea v Praze 1, v ulici 17. listopadu. Je pořádán Společností českých akordeonistů a bude rovněž streamován díky...

Zastav se a tvoř. V Galerii 9 můžete malovat ulity

27. dubna 2025 v 09:32

Dílna Prahy 9 je určena pro všechny věkové kategorie. Tvoří se zde pro radost, zábavu, štěstí, harmonii, uklidnění. Za krátkou dobu můžete z obyčejných věcí vytvořit neobyčejné, na chvilku se odreagovat od denního shonu, a ještě si odnést vlastní umělecké dílo. Vyzkoušet to můžete v přízemí staré...

Praha 6: Výstava v hospodě Stará Ořechovka

24. dubna 2025 v 06:57

Česko-francouzská výtvarná fotografka Nina Šmídek vystavuje na Ořechovce. Snové obrazy stromů, květin a rostlin, které vznikly unikátní technikou spojující olejomalbu a původní snímky, si můžete prohlédnout v hospodě Stará Ořechovka, nedaleko níž se umělkyně narodila.

Svět hudby a krásného slova

23. dubna 2025 v 06:28

Svět hudby a koncerty vážné hudby ve velkolepém Foerstrově sále kostela sv. Vojtěcha ve Vojtěšské ulici v Praze 1 se hlásí o slovo. Oslava našeho a světového kulturního dědictví, radost z umění, profesionální přístup a příjemná společnost odhaluje koncertní program...

Praha 11 zve na koncert Pavla Šporcla

22. dubna 2025 ve 13:24

Přijďte si poslechnout 23. dubna od 19 hodin do KC Zahrada exkluzivní koncert našeho předního houslového virtuóze.

Koncert v Praze 15: Matěj Pinkas

22. dubna 2025 ve 12:41

Patnáctka kulturní pokračuje v rozšiřování prezentace klasické hudby a připravila ve spolupráci s Machart PIANA a za podpory radnice Prahy 15 již druhý klavírní recitál ze třídy Lukáše Klánského.

Velikonoční koncert v kostele sv. Ignáce z Loyoly

22. dubna 2025 v 08:14

Koncert se v kostele sv. Ignáce z Loyoly v Praze 2 koná v pondělí 28. dubna od 19 hodin.

Pečlivě aranžované kompozice a lidské tělo v hlavní roli: Výstava fotografií Tona Stana

22. dubna 2025 v 07:51

Retrospektivní výstava Tona Stana, jednoho z nejznámějších fotografů působících na území střední Evropy, je k vidění ve výstavních prostorách GHMP v Městské knihovně od 16. dubna do 24. srpna 2025. Stanův charakteristický rukopis vychází z inscenované fotografie: vedle klasického portrétu však na...

Italský koncert sboru Coloreton

21. dubna 2025 v 10:13

Praha 9 zve ve čtvrtek 24. dubna v 17:30 na pěvecké vystoupení Koncertního oddělení Sborového studia Coloreton, které působí při ZUŠ Ilji Hurníka – Praha 2.

Další články
Nahoru