dnes
Pátek - obcasny-dest
13°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
9°C
pozítří
Neděle - skorojasno
5°C
Nová doba, snoubenci lezou na komín a míří do hlubokého lesa
Ilustrační foto: freeimages

Nová doba, snoubenci lezou na komín a míří do hlubokého lesa

Čeští snoubenci si oblíbili tematické svatby na nezvyklých místech. Výjimkou nejsou sňatky uprostřed vinic, v mlýně, hlubokém lese, autokempu, na skále nebo střeše hotelu. Holdují netradičním zážitkům a nevyhýbají se ani netradičnímu svatebnímu oblečení. Shodují se na tom svatební koordinátoři, které ČTK oslovila.

Oblíbená místa pro svatby v centru Prahy

Straroměstská radnice, Vrtbovská zahrada, Zrcadlová kaple v Klementinu, Nebozízek, Vltava, Vojanovy sady a Ledeburská zahrada.

„Jednoznačným trendem poslední doby je spíše návrat k přírodě než přezdobené svatby na zámcích," řekla svatební agentka Jana Kubáčová. Město vystřídal venkov a obřady v prostorách, jakými jsou třeba vesnické stodoly.

Koordinátorka Nina Fukalová na letošní léto připravuje zase sňatek na ostrově, kam snoubenci připlují na loďkách. Po obřadu bude následovat piknik na dekách, chybět nebudou piknikové koše a romantická lampionová výzdoba. Za nejneobvyklejší považuje Fukalová sňatek na komíně. „Církevnímu oddávajícímu jsme dopřáli, aby byl blíže pánubohu," uvedla.

Mladé páry mnohdy prokazují notnou dávku fantazie. „Měli jsme třeba nevěstu, která si přála jít k oltáři bosa," sdělila Kubáčová. Jeden z ženichů se k nevěstě snesl ve vrtulníku. Další přijel traktorem.

Trendem jsou svatby na určité téma, které se pojí k zálibám snoubenců. Martina Hamsová ze Světa svateb organizovala třeba hasičskou nebo rybářskou svatbu a také sňatek na koňském hřbetě. „Rádi vzpomínáme třeba na malou tajnou svatbu, která se odehrála v knihovně v duchu knižní tematiky," řekla Kateřina Kaftanová ze společnosti Svatba s příběhem.

Nevěsty a ženichové se nedrží tradic ani co se týká módy. Nevěsty experimentují s barvami střihem i délkou šatů, které mnohdy hodně odhalují. Ženichové volí třeba dřevěné motýlky, k oltáři jdou s ohrnutými nohavicemi nebo v kšandách bez saka.

V České republice ročně do manželství vstoupí asi 50 000 párů. Stále více lidí ale podle odborníků upřednostňuje soužití takzvaně „na psí knížku". Nesezdáni žijí v rodině s jedním i více dětmi.


Další články
Nahoru