Dnes Sobota - oblacno 17°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 21°C
Sobota 18. 5. 2024
Svátek má Nataša
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Nová cyklostezka usnadňuje spojení s nádražím v Klánovicích
Nová cyklostezka podél Staroklánovické ulice. Foto: MHMP

Nová cyklostezka usnadňuje spojení s nádražím v Klánovicích

Cyklisté se nově dostanou bezpečně k nádraží v Klánovicích na východě Prahy. Technická správa komunikací (TSK) k nádraží minulý týden zprovoznila 570 metrů dlouhou cyklostezku podél Staroklánovické ulice v Újezdu nad Lesy. Informovala o tom mluvčí TSK Barbora Lišková. Stavba podle ní vyšla na 19 milionů korun. Stezka je součástí cyklotrasy označené jako A500 a takzvaného pražského cyklookruhu.

„Podporujeme bezpečné cyklostezky a cyklotrasy, které se logicky propojují nebo vedou k místům, kde je možné kombinovat různé druhy dopravy. Naším cílem je maximálně oddělit pěší a cyklisty od automobilové dopravy. Tento parametr smíšená cyklostezka podél Staroklánovické ulice zajisté splňuje na 100 procent. Stezka velmi usnadní cestu obyvatelům Městské části Praha 21 – Újezdu nad Lesy na Klánovické nádraží, kde už od roku 2016 funguje jedno z prvních parkovišť pro kola Bike & Ride (B + R), které jsme vzhledem k velkému zájmu rozšířili i na straně Újezdu nad Lesy,“ uvedl Zdeněk Hřib (Piráti), 1. náměstek primátora pro oblast dopravy.  

Stezka vznikla v místě původní zpevněné, ale již rozpadající se stezky pro pěší a byť není dlouhá, pro městskou část vždy byla klíčovou spojnicí na nádraží do Klánovic. „Bohužel všichni cyklisté museli na hlavní silnici a na jejich možnou přítomnost řidiče upozorňovaly jen piktogramy na vozovce. Proto každé převedení cyklistické dopravy z velmi vytížených komunikací, vedoucí přes Újezd nad Lesy, vítáme a podporujeme,“ řekl Milan Samec (ODS), starosta Městské části 21 – Újezd nad Lesy. 

„Máme připravený také další projekt, který logicky naváže na stávající cyklistickou infrastrukturu. Budu rád, pokud se ho podaří v brzké době uskutečnit,“ dodal.

Video cyklostezky z doby výstavby před dokončenímhttps://www.youtube.com/watch?v=mgwlAtSOgx8

Projekt je součástí cyklotrasy A500 a pražského cyklookruhu 8100, který navazuje na další související záměry rozvoje infrastruktury pro chodce a cyklisty. Kompletní práce vyšly na necelých devatenáct milionů korun. 

Asfaltová cyklostezka je široká tři metry a prochází po kraji lesních pozemků podél Staroklánovické mezi ulicí Čentickou a blízkou křižovatkou. Tomu odpovídá i odvodnění včetně rekonstrukce propustku a veřejného osvětlení.

„Práce začaly až v srpnu loňského roku. Předcházela jim modernizace podzemních kabelových vedení firem ČEZ a Cetin. Z těchto důvodů nemohla být stavba hotová podle původního plánu do konce stavební sezony roku 2022,“ vysvětlil Richard Franc, oblastní ředitel závodu dopravní stavby Střed společnosti SWIETELSKY stavební. 

Dokončovací práce začaly v závěru února a celá cyklostezka pak byla připravená na přelomu dubna a května. Chodcům a cyklistům sloužil během výstavby náhradní koridor s přechody. Samotná stavba stezky zahrnovala také opravu krajnice, propustku a přeložky sítí.

V hlavním městě byla letos zprovozněna mimo jiné cyklostezka v parku Cihelná v Praze 1, kde lidé na kolech nově projedou pod Mánesovým mostem. Dělníci opravili trasu na Rohanském ostrově a v současné době staví stezku, která povede po budované lávce z Holešovic do Karlína.


Autor: puc

Očkování zvířat osob bez domova

Dnes v 15:07

V areálu noclehárny Michle proběhne 22. května od 9 do 11:30 hodin již tradiční očkování zvířat osob bez domova.

Praha 4 hledá členy do komise pro Eurovolby

Včera ve 14:47

Praha 4 uvítá na doplnění komisí pro Eurovolby 2024 nové zájemce o členství. Vhodné je i pro studenty 18+ a zdatnější seniory. Bydliště na Praze 4 není podmínkou.

Národní technické muzeum spouští v expozici Doprava mobilního průvodce TourStories

Včera ve 14:12

Přijďte oslavit Mezinárodní den muzeí do Národního technického muzea. Do všech poboček NTM bude v sobotu 18. května snížené vstupné. V Praze se muzeum připojuje k festivalu Máme otevřeno a pro návštěvníky připravilo zdarma program: poprvé si mohou vyzkoušet v Dopravní hale průvodce v aplikaci...

Praha 13: Pomozte zajistit hladký průběh voleb

Včera v 10:46

Ve dnech 7. a 8. června proběhnou volby do Evropského parlamentu. Volební komise, které zajišťují průběh hlasování a následné sčítání hlasů, nejsou dosud plně obsazeny.

Hasiči zasahovali u převráceného návěsu

16. května 2024 ve 21:55

Ve čtvrtek 16. května od 18:45 hodin zasahovali hasiči ze dvou stanic v ulici Českobrodská v Praze 10. Převrátil se tam plně naložený návěs. Hasiči museli vyložit náklad před jeho vyproštěním.

Další články
Nahoru