Dnes Úterý - zatazeno 22°C
Zítra Středa - obcasny-dest 21°C
Úterý 21. 5. 2024
Svátek má Monika
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Nová část Parku Přátelství už není na stavebních pozemcích, zastupitelé změnili územní plán
Takto by měl vypadat Park Přátelství po dokončení. Nová část je v prvé horní části vizualizace. Zdroj: MČ Praha 9

Nová část Parku Přátelství už není na stavebních pozemcích, zastupitelé změnili územní plán

Pražští zastupitelé na svém čtvrtečním jednání schválili změnu územního plánu prodloužené části parku Přátelství ze stavebních pozemků na zeleň. Městská část již před pár lety pozemky u stanice metra Střížkov získala do svého vlastnictví, nicméně až nyní je jistota, že nemohou být v budoucnu zastaveny.

Park Přátelství zůstane zelený nejen ve skutečnosti, ale také v územním plánu. Na návrh náměstka primátora Petra Hlaváčka (STAN) zastupitelé schválili změnu územního plánu ze stavebních pozemků na zeleň. 

„Mohlo se to stát jen díky tomu, že Praha 9 pozemky vykoupila, a jako vlastník o změnu zažádala. Děkuji za podporu tohoto tisku. Jako perličku dodám, že se jedná snad o největší změnu územního plánu ze stavebních pozemků na zeleň. Přes 24 hektarů. Proces proměny Parku Přátelství se téměř po 33 letech od revoluce z hlediska územního plánu naplnil,“ sdělil starosta Prahy 9 Tomáš Portlík (ODS). 

Podle něj v oblasti vznikne nová retenční nádrž na zachytávání dešťové vody ze střechy stanice metra a brzy se bude soutěžit i provozovatel bistra. 

Aby mohlo ke změně plánu dojít, musela Praha 9 vykoupit pozemky po restitucích a zažádat o změnu územního plánu jako vlastník. Samotný výkup trval 12 let. Původní vlastník chtěl pozemky zastavět a nechtěl je prodat. 

Došlo k tomu až před pěti lety. Městská část zaplatila za pozemky 175 milionů korun, hlavní město jí přispělo částkou 70 milionů. 

„To oblast si zaslouží péči. Zpravidla se se záměry městských částí ztotožňujeme. Prahu 9 v tomto případě chválíme za její přístup k celé oblasti,“ řekl Hlaváček.  

Devátá městská část má v rozpočtu na letošní rok vyčleněno na úpravy prodloužení Parku Přátelství u stanice metra Střížkov vyčleněno 35 milionů korun. Například na jaře byla dokončena výsadba zeleně a travnatých ploch. Je zde amfiteátr a ochlazovací oblast se zabudovanými vodními tryskami.  


Autor: Jan Puci

Praha 6 se letos poprvé připojila ke Světovému dni včel

Včera ve 23:41

Instalace včelích úlů na střeše Polikliniky Pod Marjánkou a v parku Ladronka, memorandum s Včelařským spolkem či výstava ve spolupráci s Velvyslanectvím Slovinské republiky. To jsou aktivity, kterými se letos městská část Praha 6 poprvé připojí ke Světovému...

Módní přehlídka z píseckého víkendu módy a designu 2024

Včera v 17:17

Písecký víkend módy a designu 2024 nabídl místním i návštěvníkům z celé republiky jedinečnou módní přehlídku udržitelných módních značek a designérů a design market složený z kvalitních výběrových produktů.

V bytě na sídlišti Antala Staška byla nalezena mrtvá žena

19. května 2024 ve 22:37

V neděli odpoledne bylo v bytě v krčské ulici Fillova na sídlišti Antala Staška nalezeno tělo mrtvé dvaatřicetileté ženy. Policisté zjišťují, za jakých okolností k tragédii došlo. Přesnou příčinu určí pitva. Podle serveru aktu.cz je příčinou smrti nešťastná...

Festival otevřených budov zaznamenal více než 103 tisíc návštěv

19. května 2024 ve 21:26

Prezidentská rezidence, Lobkowiczký palác, Nová Oranžerie na Pražském hradě od Evy Jiřičné, Goethe institut na nábřeží, vinohradská Čapkova vila, Clam-Gallasův palác na Starém Městě, budova bývalých Elektrických podniků Praha – dnes Bubenská 1 na Vltavské či nově zrekonstruované prostory Fantovy...

Na obchodní dům Máj dělníci instalují druhého motýla od Černého

19. května 2024 v 11:53

Na obchodní dům Máj na Národní třídě v neděli dělníci instalují druhého několikametrového motýla od výtvarníka Davida Černého s trupem napodobujícím stíhačku spitfire. První motýl byl na fasádu Máje připevněn v sobotu, druhý byl v neděli před 10:30 zatím stále na zemi. S jeho instalací se čeká na...

V Lipencích hořela garáž

19. května 2024 v 10:29

Profesionální hasiči z Radotína a dobrovolní hasiči z Lipencí zasahovali v pátek 17. května od 19:30 hodin v ulici Obilní v Praze-Lipencích u požáru garáže. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Očkování zvířat osob bez domova

18. května 2024 v 15:07

V areálu noclehárny Michle proběhne 22. května od 9 do 11:30 hodin již tradiční očkování zvířat osob bez domova.

Další články
Nahoru