Dnes Sobota - zatazeno 18°C
Zítra Neděle - skorojasno 18°C
Sobota 23. 9. 2023
Svátek má Berta
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Nová část Parku Přátelství už není na stavebních pozemcích, zastupitelé změnili územní plán
Takto by měl vypadat Park Přátelství po dokončení. Nová část je v prvé horní části vizualizace. Zdroj: MČ Praha 9

Nová část Parku Přátelství už není na stavebních pozemcích, zastupitelé změnili územní plán

Pražští zastupitelé na svém čtvrtečním jednání schválili změnu územního plánu prodloužené části parku Přátelství ze stavebních pozemků na zeleň. Městská část již před pár lety pozemky u stanice metra Střížkov získala do svého vlastnictví, nicméně až nyní je jistota, že nemohou být v budoucnu zastaveny.

Park Přátelství zůstane zelený nejen ve skutečnosti, ale také v územním plánu. Na návrh náměstka primátora Petra Hlaváčka (STAN) zastupitelé schválili změnu územního plánu ze stavebních pozemků na zeleň. 

„Mohlo se to stát jen díky tomu, že Praha 9 pozemky vykoupila, a jako vlastník o změnu zažádala. Děkuji za podporu tohoto tisku. Jako perličku dodám, že se jedná snad o největší změnu územního plánu ze stavebních pozemků na zeleň. Přes 24 hektarů. Proces proměny Parku Přátelství se téměř po 33 letech od revoluce z hlediska územního plánu naplnil,“ sdělil starosta Prahy 9 Tomáš Portlík (ODS). 

Podle něj v oblasti vznikne nová retenční nádrž na zachytávání dešťové vody ze střechy stanice metra a brzy se bude soutěžit i provozovatel bistra. 

Aby mohlo ke změně plánu dojít, musela Praha 9 vykoupit pozemky po restitucích a zažádat o změnu územního plánu jako vlastník. Samotný výkup trval 12 let. Původní vlastník chtěl pozemky zastavět a nechtěl je prodat. 

Došlo k tomu až před pěti lety. Městská část zaplatila za pozemky 175 milionů korun, hlavní město jí přispělo částkou 70 milionů. 

„To oblast si zaslouží péči. Zpravidla se se záměry městských částí ztotožňujeme. Prahu 9 v tomto případě chválíme za její přístup k celé oblasti,“ řekl Hlaváček.  

Devátá městská část má v rozpočtu na letošní rok vyčleněno na úpravy prodloužení Parku Přátelství u stanice metra Střížkov vyčleněno 35 milionů korun. Například na jaře byla dokončena výsadba zeleně a travnatých ploch. Je zde amfiteátr a ochlazovací oblast se zabudovanými vodními tryskami.  


Autor: Jan Puci

Jak bude vypadat nové centrum Hostivaře? Určí to urbanistická soutěž

21. září 2023 ve 14:49

Společnost Zelená Hostivař patřící do skupiny JRD Group ve spolupráci s Prahou 15 a magistrátem vyhlašuje urbanistickou soutěž „Nové centrum Hostivař“, realizovanou Českou komorou architektů (ČKA), která určí podobu rozvoje okolí tramvajové smyčky na křížení ulic Průmyslová a Plukovníka...

Hořelo na střeše Lidlu v Praze 5

20. září 2023 ve 21:34 | Aktualizováno v 22:04

Tři jednotky pražských profesionálních hasičů zasahovaly ve středu 20. září před 15. hodinou v ulici K Barrandovu v Praze 5 u požáru na střeše prodejny Lidl. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Další články
Nahoru