Dnes Sobota - polojasno 12°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 12°C
Sobota 25. 5. 2024
Svátek má Viola
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Nová budova parlamentu i venkov jako znovunalezený ráj. Výstava Fakulty architektury ČVUT
13 čer
23 čer
Výstavy
Foto: cvut.cz/cs/galerie/ze-zivota

Nová budova parlamentu i venkov jako znovunalezený ráj. Výstava Fakulty architektury ČVUT

13. 6. 2023 - 23. 6. 2023
Fakulta architektury ČVUT v Praze zve na probíhající výstavu ateliérových prací z letního semestru. Nabízí projekty 65 ateliérů studujících oborů Architektura a urbanismus, Krajinářská architektura a Design. Vernisáž spojená se zahájením výstavy diplomových prací se uskuteční 13. června v 18 hodin.

Výstavní přehlídka je sondu do výuky na FA ČVUT, studenti a studentky pracují na reálných místech i zadáních. Témata projektů reflektují aktuální dění, konkrétní společenskou a ekologickou situaci a její výzvy.

Příkladem jsou práce ateliéru Hájek–Hulín, který řešil území vesnice Voděrádky na východní hranici Prahy. Na místě bývalé skládky tam vzniká kulturní centrum manželů Vlčkových. Nové objekty jsou postaveny z recyklovaných materiálů vytěžených v místě nebo získaných při demolicích staveb. Úkolem pro studující bylo navrhnou do areálu další potřebné stavby a drobnou architekturu – divadelní scénu, robotickou laboratoř, ateliéry, galerii, plovoucí altán nebo most. Vše s důrazem na šetrnost k životnímu prostředí a energetickou náročnost. 
 

Ateliér Hlaváček–Čeněk–Minarovič jako hlavní téma pro tento semestr zvolil návrh nové budovy parlamentu. Cílem bylo zamýšlet se nad požadavky na tuto instituci, nad tím, jak má fungovat, jak se má prezentovat občanům, co má v dnešní době a v budoucnosti symbolizovat a jak k těmto cílům může pomoci architektura. Nová budova by měla spojit na jednom místě jak Poslaneckou sněmovnu, tak Senát Parlamentu ČR.

Z ateliérů krajinářské architektury lze jmenovat ateliér prvního ročníku Špalková, který se vydal do Českého krasu, kde Svatý Jan pod Skalou stále silně promlouvá k poutníkům i běžným návštěvníkům. Podepsal se na něm však kulturní úpadek druhé poloviny 20. století a řada krajinných úprav v okolí kláštera zanikla. Cílem studentských návrhů je místo probudit k životu skrze krajinné úpravy a drobné stavebních intervence.

Ukázkou spolupráce studujících designu s průmyslem jsou práce ateliéru Jaroš, kde v tomto semestru pracovali s dřevěným odpadem z firmy TON. Zpracovávali polotovary a zbytky z výroby tradičního ohýbaného nábytku. Snažili se vytvořit smysluplný produkt vhodný pro další sériové zpracování.

Všechny projekty vytvořené studentkami a studenty FA ČVUT jsou k dispozici online, první ročníky mají vlastní webovou galerii.

Výstavu ateliérových prací je možné navštívit do 23. června denně od 9.00 do 19.00 hod. Vstup je bezbariérový a zdarma.


Autor: Cen

Praha 6 zná vítěze letošního ročníku soutěže AntiFet Fest, je jím film Dva světy

Včera v 16:12

V divadle Semafor se uskutečnilo vyhlášení dalšího ročníku obvodního kola soutěže amatérských filmů žáků základních škol z Prahy 6.

Léto s živou hudbou 2024 v Praze 15

Včera v 11:52

Pro všechny milovníky dobré hudby odstartuje ve čtvrtek 6. června v Pivovaru Hostivar Léto s živou hudbou 2024. Koncerty se budou konat pod širým nebem každý čtvrtek od 19 hodin za příznivého počasí.

Kouzlo Prahy ve Vrtbovské zahradě

Včera v 09:05

Výstavu obrazů od autorky Katky Neveu – Kouzlo Prahy najdete ve Vrtbovské zahradě do 31. května.

Villa Pellé hostí díla ikony street artu, Španěla Aryze

Včera v 06:07

Světově uznávaný malíř, ilustrátor a autor instalací ve veřejném prostoru Octavi Arrizabalaga známý pod pseudonymem Aryz poprvé vystavuje v České republice. A vybral si bubenečskou Villu Pellé.

Červen ve Viole: Konec sezony s oblíbenými herci a herečkami a Cirkusovou pohádkou ke Dni dětí

23. května 2024 v 11:46

Divadlo Viola na Národní třídě se s letošní divadelní sezonou loučí reprízami úspěšných inscenací. Dříve, než dveře do zdejšího útulného hlediště uzavřou divadelní prázdniny, jsou diváci 5. června od 20 hodin zváni na úsměvný i dojemný příběh Michelle, pro níž se řeč stává stále větším bludištěm....

Orchestr Pražské konzervatoře hraje v Kyjích

22. května 2024 v 19:14

Komorní orchestr Pražské konzervatoře je tvořen třiceti studenty 2. a 3. ročníků školy oddělení smyčcových nástrojů. Vedle barokního a symfonického orchestru je jedním ze tří výstavních těles této významné instituce.

Prosecká zastaveníčka zvou na červnové koncerty

22. května 2024 v 16:38

Praha 9 zve na Prosecká zastaveníčka do Parku Přátelství. Koncerty se konají od května do září vždy v úterý, začínají v 18 hodin a jsou zdarma.

Skladby Antonína Dvořáka a Jana Hanuše zazní v kostele sv. Antonína

21. května 2024 ve 20:50

Ve čtvrtek 23. května večer od 19:30 hodin se můžete zaposlouchat do tónů skladeb Antonína Dvořáka nebo Jana Hanuše na Strossmayerově náměstí. Koncert je zdarma.

Tóny Vinohrad: Hudba a ladný pohyb v Gröbeho vile

21. května 2024 v 11:31

Ve středu 22. května poznáte, jak se i v komorním podání doplňuje úžasná hudba a ladný pohyb. Květnový koncert z cyklu Tóny Vinohrad nabízí program s názvem Do tance.

Mistři grafiky manýrismu ve Valdštejnské jízdárně

21. května 2024 v 10:44

Výstava Od Michelangela po Callota / Umění grafiky manýrismu návštěvníkům nabízí více než dvě stovky děl, grafiku, kresbu, malbu a umělecké řemeslo. Výstava je připravena ve spolupráci s francouzským Muzeem Louvre, je otevřena ve Valdštejnské jízdárně od 17. května do...

Atomic Gigolo zahrají na Vyšehradě

21. května 2024 v 06:56

První koncert letošní sezóny, za úplňku a s jedinečným vyšehradským výhledem ve čtvrtek 23. května. Vstupné dobrovolné, začíná se v 19 hodin.

Přednáška: Toyen, tajemná bytost

21. května 2024 ve 02:10

Dítě bez rodiny. Žena bez milostného vztahu. Chudobná umělkyně. Čtyři mýty, čtyři klišé, které malířka z velké části sama koncipovala.

Soutěž s innogy o vstupenky na koncerty Pražského jara

20. května 2024 v 07:31

Společnost innogy zve na koncerty Pražského jara do Fora Karlin a do Rudolfina. Spolupráce innogy a prestižního hudebního festivalu trvá od roku 1995.

Victoria Hanna a Omri Mor oživí dávné hebrejské písně

19. května 2024 ve 12:54

Výrazné osobnosti jeruzalémské scény, zpěvačka Victoria Hanna a klavírní virtuóz Omri Mor, se ponoří k pramenům levantské hudby. 

Další články
Nahoru