Dnes Pátek - obcasny-dest 18°C
Zítra Sobota - zatazeno 18°C
Sobota 23. 9. 2023
Svátek má Berta
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Nová budova parlamentu i venkov jako znovunalezený ráj. Výstava Fakulty architektury ČVUT
13 čer
23 čer
Výstavy
Foto: cvut.cz/cs/galerie/ze-zivota

Nová budova parlamentu i venkov jako znovunalezený ráj. Výstava Fakulty architektury ČVUT

13. 6. 2023 - 23. 6. 2023
Fakulta architektury ČVUT v Praze zve na probíhající výstavu ateliérových prací z letního semestru. Nabízí projekty 65 ateliérů studujících oborů Architektura a urbanismus, Krajinářská architektura a Design. Vernisáž spojená se zahájením výstavy diplomových prací se uskuteční 13. června v 18 hodin.

Výstavní přehlídka je sondu do výuky na FA ČVUT, studenti a studentky pracují na reálných místech i zadáních. Témata projektů reflektují aktuální dění, konkrétní společenskou a ekologickou situaci a její výzvy.

Příkladem jsou práce ateliéru Hájek–Hulín, který řešil území vesnice Voděrádky na východní hranici Prahy. Na místě bývalé skládky tam vzniká kulturní centrum manželů Vlčkových. Nové objekty jsou postaveny z recyklovaných materiálů vytěžených v místě nebo získaných při demolicích staveb. Úkolem pro studující bylo navrhnou do areálu další potřebné stavby a drobnou architekturu – divadelní scénu, robotickou laboratoř, ateliéry, galerii, plovoucí altán nebo most. Vše s důrazem na šetrnost k životnímu prostředí a energetickou náročnost. 
 

Ateliér Hlaváček–Čeněk–Minarovič jako hlavní téma pro tento semestr zvolil návrh nové budovy parlamentu. Cílem bylo zamýšlet se nad požadavky na tuto instituci, nad tím, jak má fungovat, jak se má prezentovat občanům, co má v dnešní době a v budoucnosti symbolizovat a jak k těmto cílům může pomoci architektura. Nová budova by měla spojit na jednom místě jak Poslaneckou sněmovnu, tak Senát Parlamentu ČR.

Z ateliérů krajinářské architektury lze jmenovat ateliér prvního ročníku Špalková, který se vydal do Českého krasu, kde Svatý Jan pod Skalou stále silně promlouvá k poutníkům i běžným návštěvníkům. Podepsal se na něm však kulturní úpadek druhé poloviny 20. století a řada krajinných úprav v okolí kláštera zanikla. Cílem studentských návrhů je místo probudit k životu skrze krajinné úpravy a drobné stavebních intervence.

Ukázkou spolupráce studujících designu s průmyslem jsou práce ateliéru Jaroš, kde v tomto semestru pracovali s dřevěným odpadem z firmy TON. Zpracovávali polotovary a zbytky z výroby tradičního ohýbaného nábytku. Snažili se vytvořit smysluplný produkt vhodný pro další sériové zpracování.

Všechny projekty vytvořené studentkami a studenty FA ČVUT jsou k dispozici online, první ročníky mají vlastní webovou galerii.

Výstavu ateliérových prací je možné navštívit do 23. června denně od 9.00 do 19.00 hod. Vstup je bezbariérový a zdarma.


Autor: Cen

V Praze 2 se slaví výročí vysvěcení basiliky sv. Ludmily

Včera v 09:54

Hudebně – dramatické písmo věnované 130. výročí vysvěcení basiliky svaté Ludmily v Praze 2 se koná ve středu 4. října. Vstup je volný.

Dagmar Šubrtová: Ze světla do tmy, ze tmy do světla

Včera v 08:46

V galerii Jilská 14 v Praze 1 vystavuje svá díla sochařka Dagmar Šubrtová. Pro její tvorbu jsou charakteristické důrazy na historické a sociální přesahy daného místa.

Divadlo LETÍ startuje 18. sezónu v čele s novou uměleckou šéfkou

20. září 2023 v 08:25

Pražské nezávislé Divadlo LETÍ vstupuje do nové sezóny v čele s novou uměleckou šéfkou, dramaturgyní Marií Špalovou. Pod jejím vedením bude pokračovat v propagaci a podpoře současné české i zahraniční dramatiky. Očekávanou premiérou bude na jaře roku 2024 hra Láska, argumentační cvičení hvězdy...

Koncert v Praze 15: Adam Michna z Otradovic

20. září 2023 v 05:43

Loutna česká je cyklus 13 písní s instrumentálním doprovodem.

Praha 2: Lucy Chugai Band vystoupí na Bastionu

19. září 2023 v 08:45

V rámci koncertního cyklu Prahy 2 Hudba na hradbách uslyšíte v úterý 26. září Lucy Chugai Band

Praha 1: Písně, humor a balady

15. září 2023 v 08:07

Odpoledne v sále Malostranské besedy se koná 1. října od 15 hodin.

První premiérou nové sezóny Baletu Národního divadla bude Beyond Vibrations

14. září 2023 v 06:43

Soubor Baletu Národního divadla představí v prvním říjnovém týdnu premiérové komponované představení Beyond Vibrations z děl tří významných současných choreografů.

Vachlerův film Tajemství a smysl života se představuje v oficiálním traileru

13. září 2023 v 11:21

Co je smyslem života? Co je láska, humor, strach a smrt? Je všechno jen sen? Kdo jsme a kam směřujeme? Probudíme se, vzpomeneme si? Na tyto a další otázky se snaží nalézt odpověď nový celovečerní film Petra Vachlera s názvem Tajemství a smysl života. Přestože snímek poběží v kinech až...

Praha 15: Hostivařský komorní koncert

13. září 2023 v 09:06

Hostivařský komorní koncert se koná v neděli 17. září od 17 hodin v Domkářské ulici v Praze 15.

Praha 1: Kostel sv. Ducha rozezní evropské melodie

13. září 2023 v 08:43

V pondělí 2. října od 18 hodin rozezní prostory kostela sv. Ducha evropské melodie, další koncert z cyklu Kostelních slavností v Praze 1.

Koncert pro českou kněžnu

13. září 2023 v 08:37

V předvečer svátku sv. Ludmily zve Praha 2 na koncert. Vstup je zdarma.

Další články
Nahoru