dnes
Pondělí - jasno
25°C
zítra
Úterý - jasno
31°C
pozítří
Středa - skorojasno
35°C
Nová aplikace umožňuje procestovat si pomocí 3D modelu Prahu
3D model skrývá informace o řadě budov. Zdroj: IPR Praha

Nová aplikace umožňuje procestovat si pomocí 3D modelu Prahu

Nová aplikace umožňuje prohlédnout si Prahu ve 3D. Na rozdíl od GoogleMaps a podobných projektů obsahuje aplikace i širokou škálu podrobných informací o každém objektu: zobrazit umí počet podlaží, ale třeba i vlastnické vztahy. 3D model, který vytvořil Institutu plánování a rozvoje Prahy (IPR Praha), tvoří více než 200 000 budov.     

„Hlavní předností 3D modelu je skutečnost, že to není prostě jen trojrozměrné zobrazení města, jako kdybyste šli třeba do IMAXu. Náš model je složený z dat o jednotlivých objektech. Proto si v něm můžete vyhledat informace o každé jednotlivé budově v Praze,“ vysvětluje ředitel IPR Praha Ondřej Boháč.

V aplikaci je možné vyhledávat podle adresy. Dům, který hledáte, se v mapě automaticky obarví. O každé budově se pak uživatel dozví, kolik má podlaží, jak je využívaná, kdo vlastní danou parcelu, a případně i to, který subjekt veřejné správy dům spravuje.

To ovšem není všechno. „Díky aplikaci si lidé mohou vychutnat i pohledy z nejznámějších pražských vyhlídek. Aplikace umí uživatele přenést na 24 míst, odkud se dá metropole obdivovat. Mezi mé oblíbené patří pohled z Novotného lávky, anebo pohled z rampy Pražského hradu,“ dodává Boháč.

Aplikace umožňuje nastavit datum a denní dobu, v níž si chcete dané místo prohlížet. Proto je možné sledovat, jak se osvětlení jednotlivých míst v průběhu roku proměňuje, nebo zjistit, jak se během dne mění stíny ve vaší ulici. Aplikace také umožňuje měnit podkladovou mapu – uživatelé tak mají na výběr mezi technickou mapou a ortofotem.

Rozsahem zobrazované zástavby a použitými technologiemi se jedná o unikátní aplikaci pro zobrazování 3D modelu města. Aplikace je založena na technologii ESRI.

Aplikaci 3D modelu naleznete zde: https://app.iprpraha.cz/apl/app/model3d/

Zde se můžete podívat na ukázku toho, co aplikace umí:


Další články
Nahoru