
Nová aplikace umožní vidět muzejní exponáty v reálném prostředí, třeba plejtváka uprostřed oceánu
4. dubna 2022 10:38 | Aktualizováno v 16:25
Podle ní je cílem nové aplikace nabídnout návštěvníkům komplexní zážitek, kdy si v aplikaci nejen koupí a načtou vstupenku, ale nechají se i expozicemi provést. Nyní si o některých exponátech mohou přečíst nebo poslechnout zajímavosti, které do aplikace přidávají přímo odborníci Národního muzea. Pro každou ze čtyř nově otevřených expozic bude navíc dostupná komentovaná prohlídka.
Dohromady je ke spuštění připraveno více než osm hodin mluveného slova v českém i anglickém jazyce. Návštěvník si také může doma s předstihem sám naplánovat trasu, která nejvíce odpovídá jeho zájmům a časovým možnostem.
„Slíbili jsme veřejnosti, že po stavební rekonstrukci Národního muzea budeme pokračovat v rekonstrukci digitální, komunikovat s návštěvníky za pomoci nejmodernějších technologií, rozšiřovat zážitky z návštěvy expozic a zlepšovat orientaci po našich budovách. Nová aplikace je významným krokem k plnění tohoto slibu,“ sdělil generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.
Nová mobilní aplikace, kterou vyvinula česká technologická firma Futured, vznikala dva roky a dokáže návštěvníka provést celým muzejním komplexem a přesně ho nasměrovat na jakékoliv místo, ať už se jedná o konkrétní expozici, kavárnu, obchod, šatny či toalety.
Celkem je po muzejním komplexu rozmístěno přes 1000 takvzaných Bluetooth Low Energy Beaconů, díky nimž je aplikace schopná přesně rozpoznat, na jakém místě se návštěvník nachází.
Je také rozšířená realita, která dává možnost exponáty vidět a zažít v reálném prostředí. Mobilní telefon tak stačí jednoduše namířit na více jak 22 metrů dlouhou kostru plejtváka myšoka, která je zavěšená u stropu muzea, a aplikace ji okamžitě obalí masem a kůží, takže návštěvník získá dojem, že je uprostřed oceánu.
Model plejtváka vytvořilo studio More.is.More. Plejtvák myšok v rozšířené realitě funguje díky takzvané. technologii SLAM (Simultaneous Localization and Mapping), a jedná se o v Česku zcela unikátní takto profesionální využití.
Inspirací byly pro Národní muzeum zdařilé mobilní aplikace institucí jako Rijskmuseum v Nizozemsku, Art Institute of Chicago nebo American Museum of Natural History a MoMa v New Yorku.
Tím ale Národní muzeum se svými aktivitami v této oblasti rozhodně nekončí. Další tematické trasy se plánují i v ostatních budovách. Chybět nebudou ani nové 3D modely i nové modely rozšířené reality v dalších expozicích.
Návštěvníci se mohou aplikaci zdarma stáhnout z App Store a Google Play. V současnosti Národní muzeum nabízí vše v angličtině a v češtině a do budoucna se počítá i s dalšími jazykovými mutacemi.