Dnes Pondělí - jasno 33°C
Zítra Úterý - prehanky-dest 24°C
Pondělí 27. 6. 2022
Svátek má Ladislav
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Nouza do Senátu? Mám zkušenosti, praxi i vůli posouvat věci správným směrem, odpovídá nezávislý kandidát
PolitikaVolby 2018Komerční sdělení
Zkušený pražský politik Jiří Nouza kandiduje s podporou hnutí Pro Prahu do Senátu. Foto: archiv

Nouza do Senátu? Mám zkušenosti, praxi i vůli posouvat věci správným směrem, odpovídá nezávislý kandidát

Jiří Nouza, bývalý náměstek pražského primátora, kandiduje jako nezávislý kandidát s podporou hnutí Pro Prahu do Senátu Parlamentu České republiky. O přízeň voličů se uchází ve volebním obvodu 17 (Praha 12). Proč by měli voliči 5. až 6. října dát hlas zrovna jemu? Jaká je jeho motivace bojovat o horní komoru Parlamentu? Jaké by tam byly jeho priority a jaké konkrétní zájmy hlavního města by ze senátorské lavice hájil? A inicioval by třeba i vznik nové či úpravu stávající legislativy. Na tyto a další otázky odpovídal pětapadesátiletý ekonom serveru Pražský patriot.

nouza-clanek-2 V Praze 12 se o senátorské křeslo uchází celkem osm lidí. Jsou mezi nimi docela známá jména, nechybí ani neúspěšný kandidát na prezidenta Pavel Fischer. Jak vidíte své šance alespoň pro druhé kolo?
Pokud se k něčemu rozhodnu, dělám to vždy naplno, takže když jsem přijal nominaci hnutí Pro Prahu, udělám vše pro to, abych uspěl. Ano jsou zde mediálně známá jména, mnohem známější než to moje. Na druhé straně já mám za sebou spoustu konkrétní práce a mohu doslova fyzicky ukázat, co jsem pro Pražany již udělal. Očekávám férový souboj a uvidíme, komu dají Pražané důvěru, výsledek budu samozřejmě respektovat.

Jaké byly Vaše největší motivace jít do boje o Senát?
Bohužel špatná zkušenost z fungování celostátních stran. Praha a její zástupci jsou vždy v celostátní straně v menšině, a pokud se jedná o cokoliv, co by mohlo prospět Praze a Pražanům, vždy jsou zbytkem „strany“ přehlasováni. Věřte, že po letech v politice vím o čem mluvím. Současné celostátní politické strany a hnutí prostě nefungují a nejsou s to řešit problémy této země a vidět je to i v Praze.  Vše souvisí se špatnou nebo přinejmenším nedokonalou legislativou. Je to právě Senát, kde je prostor pro ovlivnění tvorby a znění zákonů.

Proč by lidé měli dát hlas Vám? Jaké by byly v horní komoře Parlamentu Vaše priority?
Co trápí Pražany? Nestaví se byty ani dopravní infrastruktura. Co z toho vyplývá? Dnes je cena bytů v Praze na astronomicky vysoké úrovni, 80 až 90 tisíc korun za metr čtvereční. Takové bydlení je pro většinu Pražanů nedosažitelné. A v posledních letech se Praha nedočkala nejen dokončení, ale bohužel ani zahájení žádné pro nás Pražany životně důležité dopravní stavby – dálniční okruh, městský okruh, metro D a další.

Co je toho příčinou?
Špatná, nebo přinejmenším nedokonalá legislativa, zákony. Kde je místo, kde může člověk jako já, s praktickými zkušenostmi z běžného života a řízení chodu města, tyto věci ovlivnit? Je to právě Senát a mým heslem je  – Zákony mají sloužit lidem a ne naopak. Sečteno a podtrženo – životní zkušenost, praxe a vůle posouvat věci správným směrem. Proto si myslím, že by mi Pražené mohli dát svůj hlas.

Jaké zájmy Prahy byste hájil?
Dostává Praha a Pražané od státu finance na výstavbu dopravní infrastruktury? Nedostává. Jediná Praha je v této tragické pozici, všude jinde se staví průtahy, obchvaty, městské okruhy za peníze státu. Jen namátkou – tunely Dobrovského, nebo chcete-li Královopolský tunel v Brně, silnice I/11, I/56 v Ostravě, silnice I/20 a I/26 v Plzni. A metro? Totéž. Praha je metropole státu, sídlí zde řada centrálních úřadů a nikdo nebojuje za Pražany, aby stát spolufinancoval výstavbu tak zásadní dopravní infrastruktury, jakou metro bezesporu je. Abychom si úplně rozuměli, nemám nic proti tomu, že se staví za peníze státu v jiných městech. Mně jde o to, že to nejsou rovné podmínky, když jedině Praha si platí v podstatě vše sama. To chci změnit.

Inicioval byste vznik nové či úpravu stávající legislativy?
Ano, velmi rád pomohl vzniku nového znění stavebního zákona. Vychází to z toho, co jsem již uvedl. V Praze se nestaví nic, ani byty, ani dopravní infrastruktura. Příčinou, mimo jiné, je špatná legislativa. Není přeci možné, aby se do územního či stavebního řízení, přihlásil kdokoliv, aniž by prokázal alespoň elementární souvislost mezi jeho osobou, ať fyzickou či právnickou, a stavbou. Není přeci možné, aby se do těchto řízení v Praze přihlásil někdo z Ústí nad Labem, Ostravy nebo Jičína. A samosebou není to možné ani naopak. Nemyslím, že občan z Ústí nad labem, Ostravy nebo Jičína souhlasí s tím, že se mu do věci „namontuje“ někdo z Prahy. To je přeci na hlavu postavené.  A rád bych pomohl změnit postavení zaměstnanců veřejných služeb, záchranářů a dalších. Chtěl bych iniciovat a prosadit trestněprávní odpovědnost za napadení záchranářů, ale i dalších zaměstnanců, jako jsou řidiči MHD, terénní sociální pracovníci, poštovní doručovatelé apod.Dlouhodobě se vedou diskuse o smyslu Senátu. V čem ho vidíte?
Existence Senátu je pro mne pojistkou pro zachování existence demokracie v naší zemi. Je součástí Ústavního pořádku a já patřím k zastáncům konzervativního přístupu ke změnám v této oblasti. Zároveň umožňuje zástupcům jednotlivých měst prosadit zájmy místních občanů i v celostátní politice.

nouza-clanek Pokud by nastala situace, že Poslanecká sněmovna v budoucnu navrhne nějaké ústavní změny, jsou nějaké, které byste z pozice senátora podpořil?
Velmi by záleželo na tom, čeho by se takový návrh týkal. Obecně však mohu říct, že se považuji za člověka konzervativního.

Jste pražským zastupitelem a býval jste náměstkem primátora. Na magistrátu byste rád pokračoval i po volbách, jste dvojkou na kandidátce hnutí Starostové pro Prahu. Dokázal byste zkušenosti z pražské radnice zúročit i v Parlamentu?
Jsem o tom přesvědčen. Už jsem to zde popisoval, je řada problémů, které Prahu a Pražany trápí, a cestou celostátních politických stran změny poměrů nedosáhnou.

Jakou vedete senátorskou kampaň? Kde se lidé mohou seznámit s Vašimi postoji a lze se s vámi setkat i osobně a zeptat se na Vaše priority?
Vzhledem k tomu, že kandiduji jako nezávislý kandidát a nemám číslo na Andreje, tak je moje kampaň samozřejmě mnohem skromnější. O to víc se snažím setkávat s lidmi. Samozřejmě, že se během kampaně objevuji i na různých mítincích, ale já hlavně celý život žiji v Praze, v normálním paneláku a chodím do normální hospody, kde se se mnou může bavit každý a třeba mi i vynadat, když se mu něco nelíbí. Myslím, že už je čas, aby zase politiku pro Pražáky dělal někdo, kdo tu opravdu žije a místo nějakých fantasmagorických mostů za miliardy začal řešit třeba to, abychom se každé ráno dostali do práce a nestrávili na cestě dvě hodiny.


Autor: red

Zastupitelé Prahy 4 se sejdou na 21. zasedání, radnice zveřejnila program

Včera v 09:53

V zasedacím sále 301 na historické Nuselské radnici (Táborská 500) se ve středu 29. června uskuteční od 13 hodin 21. zasedání zastupitelstva Prahy 4. Informoval o tom mluvčí městské části Jiří Bigas.

Zastupitelstvo Prahy 17 schválilo vypsání tendru na pečovatelský dům

25. června 2022 v 10:06

Stavba domu s pečovatelskou službou (DPS) v pražských Řepích by měla odhadem stát 380 milionů korun. Kapacita domova je plánovaná pro 125 osob. Vyplývá to z usnesení zastupitelstva Prahy 17, které schválilo vypsání zadávacího řízení na stavitele DPS. Informovala...

Zastupitelé Prahy 15 se sejdou na mimořádném zasedání

23. června 2022 v 07:11

Osmé mimořádné zasedání ZMČ Praha 15 se koná dne 24. června od 17 hodin v Kulturním centru Varta, Boloňská 310, Horní Měcholupy. Zasedání bude opět vysíláno on‑line.

Zastupitelé Prahy 14 se sejdou na zasedání

22. června 2022 ve 20:24

Ve čtvrtek 23. června se bude v Galerii 14 (náměstí Plukovníka Vlčka 686, Praha 9) konat 16. zasedání Zastupitelstva městské části Praha 14. Začátek je v 15 hodin. Interpelace občanů budou probíhat tradičně od 17 do 17.30 hodin.  

Další články
Nahoru