dnes
Pondělí - prehanky-snih-dest
6°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
9°C
pozítří
Středa - zatazeno
11°C
Nositel Nobelovy ceny ocenil české studenty za výzkum rakoviny a lékových interakcí
Soutěž pro studenty farmacie vyhlašuje Velvyslanectví Francie v Praze ve spolupráci se skupinou Sanofi. Foto: archiv

Nositel Nobelovy ceny ocenil české studenty za výzkum rakoviny a lékových interakcí

Prestižní ocenění získali dnes čeští studenti za své vědecké práce. Z rukou Jean-Marie Lehna, nositele Nobelovy ceny za chemii, převzali Cenu Sanofi za farmacii. Porota v letošním roce ocenila tři vědecké práce, zabývající se výzkumem rakoviny, lékovými interakcemi a preklinickým vývojem léčiv. Vítězní postgraduální studenti z Farmaceutické fakulty v Hradci Králové, Lékařské fakulty z Olomouce a Ústavu makromolekulární chemie, získali cenu 100 000 korun a měsíční stáž ve Francii. Soutěž pro talentované studenty farmacie vyhlašuje Velvyslanectví Francie v Praze ve spolupráci se skupinou Sanofi od roku 2009. 

Cenu Sanofi za farmacii společně vyhlašují Francouzské velvyslanectví v České republice a společnost Sanofi. „Skupina Sanofi investuje do vědy a výzkumu v České republice 700 miliónů korun ročně, část těchto výdajů směřuje právě do oblasti univerzitního výzkumu,“ vysvětluje Filip Hrubý, tiskový mluvčí skupiny Sanofi v ČR s tím, že každý rok získávají autoři dvou nejlepších vědeckých prací měsíční stáž ve špičkové francouzské laboratoři. Sanofi navíc každým rokem rozděluje mezi tři nejlepší oceněné 100 tisíc korun.

Soutěž pro studenty doktorských studií a mladé české lékaře probíhá pod záštitou Sanofi už osmým rokem. „Zájem studentů o soutěž neustále roste stejně jako kvalita přihlášených projektů,“ řekl Rachid Makhloufi, atašé pro vědu a vyšší vzdělávání Francouzské ambasády v Praze a jeden ze členů odborné komise.

Letos porotu nejvíce zaujala práce Evy Koziolové z Institutu makromolekulární chemie AV ČR. V ní zkoumá možnosti léčby těžce léčitelných nádorů bez nežádoucích vedlejší účinků.

Druhé místo patří Tomáši Smutnému z Farmaceutické fakulty v Hradci Králové. Ten v uplynulých letech studoval enzymy, které se významně podílí na metabolismu léčiv a jsou základem pro četné lékové interakce.

„Ocenění je bezpochyby možnost, jak se představit širší vědecké obci. Součástí předávané ceny je financování stáže na některém vědeckém pracovišti ve Francii. Rád bych navázal plodnou vědeckou spolupráci a prohloubil své znalosti v oblasti molekulární farmakokinetiky,“ uvádí Smutný. Ocenění si nesmírně váží, zejména proto, že soutěž proti sobě postavila velice silné kandidáty.

Souhlasí i Kristýna Krasulová z Univerzity Palackého v Olomouci, která obsadila třetí příčku. „Konkurence byla veliká. O to větší radost z ocenění mám,“ zhodnotila svůj úspěch. Už samotná účast v soutěži byla podle Krasulové obrovským přínosem. „Možnost prezentovat výsledky mé vědecké práce v angličtině před odborníky byla zkušeností k nezaplacení,“ přibližuje autorka práce, která se zabývala vzájemnou interakcí léčiv.

Slavnostní předání Vědeckých cen 2016 Velvyslanectví Francie v České republice se uskutečnilo 22. června v Buquoyském paláci, sídle Francouzského velvyslanectví, za přítomnosti Jeho Excelence Jean-Pierra Asvazadouriana, velvyslance Francie v České republice.

Ocenění laureátům předal profesor Jean-Marie Lehn, vědec, který v roce 1987 společně se dvěma kolegy získal Nobelovu cenu za objev syntetických makrocyklických látek se selektivními vlastnostmi pro vazbu iontů a molekul.


Obliba oboru podnikání je závislá na věku i pohlaví

15. listopadu 2017 v 18:04

S věkem se významně mění podnikatelské preference. Zatímco muži ve věkové skupině do 45 let nejčastěji podnikají v oborech souvisejících s počítači a informačními technologiemi, starší muži dávají přednost výrobním oborům. Ženy ve věkové kategorii do 45 let jsou výrazně zastoupeny v orgánech...

Firmy vyplatí vánočním brigádníkům rekordní mzdy

13. listopadu 2017 ve 14:37

Přestože některé firmy s letošním náborem zaměstnanců na vánoční brigády začaly skoro o měsíc dříve než loni, už teď pociťují problémy. Lidé nejsou, a ten, kdo chtěl jít na brigádu, si ji zajistil již s předstihem, a navíc zvolil méně náročnou práci. Firmám tak nezbývá nic jiného, než zájemce...

Den otevřených dveří innogy Zákaznické služby v Ostravě

7. listopadu 2017 ve 12:34

Svět zákaznických služeb přímo na dlani uvidíte na Dnu otevřených dveří v Ostravě, který proběhne 8. listopadu v 9, 12, nebo 15 hodin.

V říjnu zbankrotovalo 78 obchodních společností a 478 fyzických osob podnikatelů

7. listopadu 2017 v 09:37

V říjnu letošního roku bylo vyhlášeno 78 bankrotů obchodních společností, 478 bankrotů fyzických osob podnikatelů a 998 osobních bankrotů. Zároveň bylo podáno 108 návrhů na bankrot obchodních společností, 518 návrhů na bankrot fyzických osob podnikatelů a 1 090 návrhů na osobní bankrot. Počet...

Pražský Smart Energy Hackaton bude maraton nápadů, jak ušetřit energie v domácnostech, autech i ve městě

2. listopadu 2017 ve 14:46

Sídlo innogy ve  Strašnicích přivítá o víkendu mladé talenty, kteří přijedou soutěžit do Prahy na mezinárodní maraton technologického „hackování“ CEEHacks Smart Energy Hackaton Prague 2017, konaného pod záštitou Úřadu vlády, Ministerstva průmyslu a obchodu a hlavního...

Počet britských firem v české republice roste

1. listopadu 2017 v 15:12

Uběhl více než rok od jednoho z nejklíčovějších referend v historii Evropské unie. Přesto, že se obyvatelé Velké Británie 23. června 2016 rozhodli odejít z EU, dodnes se vyjednávání o podmínkách odchodu nepohnuly výrazněji vpřed. Nejnovější analýza poradenské společnosti Bisnode však naznačuje, že...

Jiří Šimek novým jednatelem innogy Energo

1. listopadu 2017 ve 14:23

Novým jednatelem společnosti innogy Energo se od 1. listopadu stane Jiří Šimek (43). Přichází do innogy s rozsáhlými profesními zkušenostmi v oblasti energetiky a povede innogy Energo po boku Zdeňka Kaplana.

Zákazníci oceňují nejen kvalitu služeb, ale i vysokou profesionalitu jejich zaměstnanců

1. listopadu 2017 ve 12:20

Vysokou spokojenost s úrovní služeb ukázal poslední průzkum spokojenosti, který pro vodárenské společnosti ze skupiny Veolia Česká republika provedla nezávislá výzkumná agentura IBRS – International Business and Research Services s.r.o.

V prvních třech čtvrtletích vzrostl meziročně počet nových společností o pětinu

1. listopadu 2017 v 09:55

V září letošního roku vzniklo 2254 nových obchodních společností a 5 tisíc fyzických osob podnikatelů. Svoji činnost naopak ukončilo 860 obchodních společností (OS) a více než 2400 fyzických osob podnikatelů (FOP). V září tak v České republice přibylo necelých 1 400 OS a více než 2,5 tisíce FOP....

V innogy vzrostou mzdy. V průměru o osmnáct procent

30. října 2017 ve 20:20

Všichni zaměstnanci skupiny innogy v ČR si v následujících letech výrazně polepší. Firma schválila zvyšování mezd do roku 2020, na kterém se dohodla s odbory. V letech 2017–2020 dojde k celkovému nárůstu mezd zaměstnanců společností innogy v ČR v průměru o 18 %. Ještě v letošním roce innogy...

Další články
Nahoru