dnes
Sobota - zatazeno
4°C
zítra
Neděle - prehanky-snih
3°C
pozítří
Pondělí - snih
2°C
Nosferatu, Kafka či Vetřelec: DAS FILMFEST chystá filmové hody
Přehlídka německé, rakouské a švýcarské kinematografie začne 21. října. Foto: DAS FILMFEST

Nosferatu, Kafka či Vetřelec: DAS FILMFEST chystá filmové hody

Historicky první zpracování Stokerova Draculy, jeden z nejstarších evropských zvukových filmů, nejkontroverznější snímek oscarového Michaela Hanekeho, nejnovější film z dílny kultovního Fatiha Akina či vizuálně působivé zpracování Kafkova Doupěte – festival německy mluvených filmů DAS FILMFEST na oslavu svých 10. narozenin připravil vskutku výběrové menu. 

V kinech Lucerna, Atlas a Ponrepo proběhne přehlídka německé, rakouské a švýcarské kinematografie od 21. do 25. října. Letos poprvé bude znít němčina na filmovém plátně i v plzeňském kině Beseda, a to od 26. do 28. října. Od 29. října do 1. listopadu pak uzavře DAS FILMFEST svůj desátý ročník v Brně v kinech Art a Scala.

DAS FILMFEST letos opět nabízí žhavé novinky z oblasti hraného i dokumentárního filmu, ale i poklady z filmových archívů. V české premiéře uvede poslední snímek Fatiha Akina Šrám (The Cut), který je završením jeho trilogie o lásce, smrti a ďáblu. Hvězdné obsazení má černočerná krimikomedie na motivy bestselleru Wolfa Haase Věčný život (Das ewige Leben). V hlavních rolích příběhu komisaře Brennera se představí Josef Hader a Tobias Moretti.

Němečtí, rakouští a švýcarští dokumentaristé se tentokrát vydají po stopách kontroverzního ultrapravicového politika Jörga Haidera, přinesou dosud nezveřejněné záběry ze zákulisí vznikající berlínské hudební scény v 70. letech a představí osobnost nedávno zesnulého oscarového stvořitele Vetřelce.

Jednoznačně nejstarším snímkem, který ve své desetileté historii DAS FILMFEST představí, bude němý film Upír Nosferatu v hlavní roli s Maxem Schreckem z roku 1921, který bude uveden v rámci doprovodného programu 23. října v kině Ponrepo. Projekci doprovodí živá hudba, kterou speciálně pro tuto příležitost zkomponoval skladatel Jan Rybář. Program nabídne i další klenot filmových archivů, jeden z prvních německých zvukových filmů Vrah mezi námi režiséra Fritze Langa. Ten se nejvíce proslavil svým antiutopistickým velkofilmem Metropolis.

Vstupenky na festivalové snímky jsou od dnešního dne v prodeji ve festivalových kinech. Všechny filmy jsou uváděny s českými titulky, většina snímků bude opatřena i anglickými titulky. Součástí festivalu budou opět i oblíbená dopolední promítání pro školy. Festival tradičně spolupořádají Goethe-Institut, Rakouské kulturní fórum v Praze a Švýcarské velvyslanectví v České republice. Více informací je k dispozici na www.dasfilmfest.cz nebo na www.facebook.com/dasfilmfest.


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru