Dnes Pondělí - zatazeno 24°C
Zítra Úterý - skorojasno 27°C
Pondělí 24. 6. 2024
Svátek má Jan
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Letní PrahaPražská kulturaSetkání

Norský večer na vlnách Vltavy

26. 7. 2023
Jak vypadá odvrácená strana života v Norsku? Proč máme tendenci soudit druhé? Je osamělost nevyhnutelná? A máte už vymyšlený verš do svého úmrtního oznámení? Tato témata budou tvořit základ debaty s norskými spisovatelkami Kjersti A. Skomsvold a Mariou Navarro Skaranger, které přijaly pozvání Skandinávského domu na Norský večer na vlnách Vltavy ve středu 26. července.

„V Brně, Ostravě a na Slovensku probíhá po celý červenec festival Měsíc autorského čtení, jehož letošním čestným hostem je Norsko. Skandinávský dům přítomnosti severských autorů a autorek rád využije k tomu, aby některé z nich představil také pražskému publiku. Po stand-up komikovi Are Kalvøovi a jeho humorném zamyšlení nad otázkou, co všichni Norové mají na výletech do přírody, se v debatě s norskými spisovatelkami zaměříme na vážnější otázky mezilidských vztahů,“ přibližuje dramaturgii večera na pražské (A)void Floating Gallery organizátorka Jitka Jindřišková.

Kjersti A. Skomsvold se ve svých románech Čím jdu rychleji, tím jsem menší, Tridsaťtri a Dieťa s humornou nadsázkou zabývá strachem ze života, (ne)možností navázat skutečný vztah a touhou po dítěti. Maria Navarro Skaranger v románu Napořád Emily příhodně neučesaným stylem píše o mladém člověku v nezáviděníhodné situaci a skrze vypravěče výstižně komentuje, jak hrdinku vnímají ostatní, ti, kteří přesně vědí, kým Emily je a jak by měla žít.

Kjersti A. Skomsvold (nar. 1979) senzačně debutovala v roce 2009 tragikomickým románem Čím jdu rychleji, tím jsem menší (česky Argo, 2014, přel. Ondřej Vimr), přeloženým do 25 různých jazyků včetně češtiny a slovenštiny. Vypráví o Mathee Martinsenové, která si každé ráno v novinách pročítá úmrtní oznámení a představuje si, jak by asi znělo to její. Za prózu o strachu ze života a z lidí, před nimiž se stárnoucí hrdinka zavírá do svého bytu, ale také o snaze dveře od bytu otevřít a přeci jen žít, získala autorka několik ocenění. Po dvou románech vydala také sbírku básní s názvem Litt trist matematikk (Trochu smutná matematika). „Psát o samotě a smrti není jednoduché, chtěla jsem psát také o bolesti a měla jsem pocit, že poezií se k tomuto tématu přiblížím lépe,“ uvedla spisovatelka v rozhovoru pro portál iLiteratura.cz. Píše také knížky pro děti.

Maria Navarro Skaranger se narodila v roce 1994, žije a pracuje v Oslu. Ve svých knihách boří mnohé mýty spojené se skandinávskou společností. Čtenáře i kritiku oslovila už prvotinou Alle utlendinger har lukka gardiner (Všichni cizinci mají zatažené závěsy), druhý román Bok om sorg. Fortellingen om Nils i skogen (Kniha o zármutku. Vyprávění o Nilsovi vlese) jí vynesl Cenu Evropské unie za literaturu. Letos vyšel česky román Napořád Emily (Host, 2023, přel. Jitka Jindřišková), který převrací představu o silných a sebevědomých skandinávských ženách a popisuje odvrácenou stranu života v Norsku. Hrdinka Emily na začátku otěhotní, ale otec dítěte ji opustí. Vypravěč příběhu se snaží k Emily proniknout a mít pro ni pochopení, ale zároveň se při komentování jejího života neubrání řadě předsudků. „V určitém ohledu [Emily] představuje verzi mě samé,“ uvedla autorka v rozhovoru pro Kavárnu nakladatelství Host.

Kjersti A. Skomsvold a Maria Navarro Skaranger vystoupí ve středu 26. července v 19:30 v Praze na (A)void Floating Gallery. Debatu o jejich knihách i o životě v Norsku moderuje Michal Švec. Bude se mluvit norsky a česky s tlumočením do češtiny.

Kde: (A)void Floating Gallery (Rašínovo nábřeží – Výtoň, Praha 2)
Kdy: 26. 7. 2023 19:30Autor: Cen

Mraky v galerii Jilská

Dnes v 11:08

Absolventka Ateliéru filmové a televizní grafiky Magdalena Schmidtová (Bartáková) představí své práce na výstavě Mraky v galerii Jilská 14 v Praze 1.

V The Loop Jazz clubu vystoupí Skety

Dnes v 10:03

Blíží se další akce v hostivařském The Loop Jazz clubu. V rámci festivalu Prague Proms se ve čtvrtek 29. června představí vokální soubor SKETY a předvede průřez svým repertoárem.

Výstava fotografií, které nemusíte vidět

Dnes v 07:06

Společnost Canon ve spolupráci se Světluškou – Nadačním fondem Českého rozhlasu a organizací Czech Photo připravily unikátní výstavu Svět nevídaný. Jde o venkovní instalaci 14 velkoformátových fotografií od proslulých autorů, které jsou vytištěné pomocí nejnovější technologie reliéfního tisku....

Bydlíte v Praze 6? Svezte se retrobusem

Dnes v 06:39

Radní pro dopravu Prahy 6 Ondřej Matěj Hrubeš ve spolupráci s Muzeem MHD Praha zvou občany Prahy 6 na jízdu muzejním autobusem v trase linky K, přes Hanspaulku a Ořechovku.

Čtyřicet let v srdci Hostivaře

Včera ve 21:03

Oslava výročí ZŠ Hostivař se koná ve čtvrtek 25. června od 16 hodin.

Setkání s veřejností o proměně části Parku Zahrádky

Včera v 11:04

Participační setkání s architekty a zástupci Prahy 9 o proměně vstupní části Parku Zahrádky u Rokytky se uskuteční ve středu 26. června od 10 do 18 hodin v ulici Ivana Hlinky při vstupu do parku Zahrádky. Cílem městské samosprávy je zlepšení podoby této části parku s ohledem na volnočasové...

Festival Metronome Prague 2024 skončil, oproti loňsku ho navštívilo méně lidí

Včera v 09:45

V neděli nad ránem se s posledními návštěvníky rozloučil 7. ročník hudebního festivalu Metronome Prague 2024. Letos během tří dnů na čtyřech pódiích vystoupilo 80 umělců. Vedle velkých jmen současné hudební scény Raye, Milky Chance, Meute, The Last Dinner Party, Michaela Kiwanuky či Toma Grennana...

30 let dobře naladěná Praha 14

Včera v 07:56

Ve čtvrtek 27. června v parku v Pilské ulici uslyší děti veselé písničky, od 18 hodin se koná koncert Trocha klidu a v 19 hodin vystoupí Motovidlo.

Výstava fotografky Jarmily Štukové

Včera v 06:56

Výstavu třináctinásobné držitelky prestižního ocenění Czech Press Photo reportážní fotografky Jarmily Štukové, která proslula zejména díky autentickým reportážím z válečných front, či z míst sužovaných chudobou či dalšími sociálními problémy najdete na...

Praha 6: Budoucnost altánu na Dědině

Včera v 06:21

Altán na Dědině vznikl jako jeden z úspěšných Nápadů pro šestku v roce 2021 a má sloužit jako místo pro trávení odpočinku.

Kateřina Karešová a Tom Cortés vystoupí v Malešickém parku

22. června 2024 v 08:54

Poslední z koncertů na Malešičáku se koná v rámci Letní scény Prahy 10 ve čtvrtek 27. června.

Praha 6: Budoucnost sportoviště na Macharově náměstí

22. června 2024 v 06:47

Představitelé Prahy 6 zvou zájemce z řad místních obyvatel i širokou veřejnost na diskuzi o budoucnosti a způsobu využívání sportoviště na Macharově náměstí.

Oslava tramvajové smyčky Dlabačov

22. června 2024 v 06:31

Výstava, jízdy tramvají, kvízy. Akce se koná v neděli 23. června od 13 hodin.

Plánování Hradčanského rozhraní se posunulo do další fáze

21. června 2024 v 19:58

Projekt Testovací plánování: Hradčanské rozhraní, jehož cílem je rozvoj území u ulice Milady Horákové, postoupil do další fáze. Projekční týmy vytvořily koncepci rozvoje území na základě podkladů, jejichž součástí byly i výstupy z komunitního mapování, včetně sousedského setkání nad mapou a online...

Milovníci zmrzliny se sejdou v Holešovicích

21. června 2024 ve 12:33

První letní víkend, 22. a 23. června, se na Výstavišti v Holešovicích opět sejdou milovníci zmrzliny. Koná se zde 10. ročník oblíbeného Prague Ice Cream Festivalu. Součástí akce je bohatý doprovodný program pro celou rodinu zaměřený také na prevenci zdraví.

Další články
Nahoru