Dnes Sobota - zatazeno 18°C
Zítra Neděle - skorojasno 18°C
Sobota 23. 9. 2023
Svátek má Berta
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Letní PrahaPražská kulturaSetkání

Norský večer na vlnách Vltavy

26. 7. 2023
Jak vypadá odvrácená strana života v Norsku? Proč máme tendenci soudit druhé? Je osamělost nevyhnutelná? A máte už vymyšlený verš do svého úmrtního oznámení? Tato témata budou tvořit základ debaty s norskými spisovatelkami Kjersti A. Skomsvold a Mariou Navarro Skaranger, které přijaly pozvání Skandinávského domu na Norský večer na vlnách Vltavy ve středu 26. července.

„V Brně, Ostravě a na Slovensku probíhá po celý červenec festival Měsíc autorského čtení, jehož letošním čestným hostem je Norsko. Skandinávský dům přítomnosti severských autorů a autorek rád využije k tomu, aby některé z nich představil také pražskému publiku. Po stand-up komikovi Are Kalvøovi a jeho humorném zamyšlení nad otázkou, co všichni Norové mají na výletech do přírody, se v debatě s norskými spisovatelkami zaměříme na vážnější otázky mezilidských vztahů,“ přibližuje dramaturgii večera na pražské (A)void Floating Gallery organizátorka Jitka Jindřišková.

Kjersti A. Skomsvold se ve svých románech Čím jdu rychleji, tím jsem menší, Tridsaťtri a Dieťa s humornou nadsázkou zabývá strachem ze života, (ne)možností navázat skutečný vztah a touhou po dítěti. Maria Navarro Skaranger v románu Napořád Emily příhodně neučesaným stylem píše o mladém člověku v nezáviděníhodné situaci a skrze vypravěče výstižně komentuje, jak hrdinku vnímají ostatní, ti, kteří přesně vědí, kým Emily je a jak by měla žít.

Kjersti A. Skomsvold (nar. 1979) senzačně debutovala v roce 2009 tragikomickým románem Čím jdu rychleji, tím jsem menší (česky Argo, 2014, přel. Ondřej Vimr), přeloženým do 25 různých jazyků včetně češtiny a slovenštiny. Vypráví o Mathee Martinsenové, která si každé ráno v novinách pročítá úmrtní oznámení a představuje si, jak by asi znělo to její. Za prózu o strachu ze života a z lidí, před nimiž se stárnoucí hrdinka zavírá do svého bytu, ale také o snaze dveře od bytu otevřít a přeci jen žít, získala autorka několik ocenění. Po dvou románech vydala také sbírku básní s názvem Litt trist matematikk (Trochu smutná matematika). „Psát o samotě a smrti není jednoduché, chtěla jsem psát také o bolesti a měla jsem pocit, že poezií se k tomuto tématu přiblížím lépe,“ uvedla spisovatelka v rozhovoru pro portál iLiteratura.cz. Píše také knížky pro děti.

Maria Navarro Skaranger se narodila v roce 1994, žije a pracuje v Oslu. Ve svých knihách boří mnohé mýty spojené se skandinávskou společností. Čtenáře i kritiku oslovila už prvotinou Alle utlendinger har lukka gardiner (Všichni cizinci mají zatažené závěsy), druhý román Bok om sorg. Fortellingen om Nils i skogen (Kniha o zármutku. Vyprávění o Nilsovi vlese) jí vynesl Cenu Evropské unie za literaturu. Letos vyšel česky román Napořád Emily (Host, 2023, přel. Jitka Jindřišková), který převrací představu o silných a sebevědomých skandinávských ženách a popisuje odvrácenou stranu života v Norsku. Hrdinka Emily na začátku otěhotní, ale otec dítěte ji opustí. Vypravěč příběhu se snaží k Emily proniknout a mít pro ni pochopení, ale zároveň se při komentování jejího života neubrání řadě předsudků. „V určitém ohledu [Emily] představuje verzi mě samé,“ uvedla autorka v rozhovoru pro Kavárnu nakladatelství Host.

Kjersti A. Skomsvold a Maria Navarro Skaranger vystoupí ve středu 26. července v 19:30 v Praze na (A)void Floating Gallery. Debatu o jejich knihách i o životě v Norsku moderuje Michal Švec. Bude se mluvit norsky a česky s tlumočením do češtiny.

Kde: (A)void Floating Gallery (Rašínovo nábřeží – Výtoň, Praha 2)
Kdy: 26. 7. 2023 19:30Autor: Cen

V Praze 2 se slaví výročí vysvěcení basiliky sv. Ludmily

Včera v 09:54

Hudebně – dramatické písmo věnované 130. výročí vysvěcení basiliky svaté Ludmily v Praze 2 se koná ve středu 4. října. Vstup je volný.

Praha 15: Hostivařský Komunitní den

Včera v 09:22

V areálu kostela Stětí sv. Jana Křtitele a Komunitního centra Farní dvůr se 7. října od 9 do 19 hodin koná komunitní sousedské setkání s dobročinným bazárkem, kreativní, sportovní, kuchařskou a dalšími dílnami, hrou pro rodiny s dětmi, přednáškou o historii...

Dagmar Šubrtová: Ze světla do tmy, ze tmy do světla

Včera v 08:46

V galerii Jilská 14 v Praze 1 vystavuje svá díla sochařka Dagmar Šubrtová. Pro její tvorbu jsou charakteristické důrazy na historické a sociální přesahy daného místa.

Do Prahy 10 na Maňánu

Včera v 08:11

V sobotu 23. září v ulici Brigádníků a přilehlém parku Solidarita se koná pátý ročník rodinného multižánrového festivalu.

Malá Strana září

21. září 2023 v 16:07

První ročník festivalu Malá Strana září nabídne o víkendu od 22. do 24. září prozkoumat tuto čtvrť novýma očima. V těch nejzajímavějších malostranských obchodech s designem, kosmetikou, šperky, ale také například v knihkupectvích, květinářstvích, restauracích, kavárnách a restauracích, bude...

Vinobraní na Máchalce 2023

21. září 2023 v 11:26

Vyvrcholením vinařského roku v Praze 9 bude Vinobraní na Máchalce jako součást Svatováclavských slavností. Víno, burčák, dobré jídlo a muzika od pátku do neděle 22. – 24. září.

Den stromů u Stodůleckého rybníka

21. září 2023 v 11:25

Tradiční Den stromů v Centrálním parku u Stodůleckého rybníka se koná ve čtvrtek 5. října od 9 do 14 hodin.

Setkání: Stromy u tramvajové trati na Dědinu

21. září 2023 v 07:15

Stavba tramvajové tratě na Dědinu jde do finále a před zahájením provozu se bude Technická správa komunikací věnovat stávajícím dřevinám – potřebnému ošetření, pěstebním opatřením a výsadbě nových dřevin v případě kácení.

Open House Praha a Krenovka zvou na debatu o zahušťování města

20. září 2023 ve 22:09

Organizace Open House Praha pořádá ve spolupráci s kulturním centrem Krenovka již pátou debatu z cyklu Otevřeně o Praze, který se týká témat spojených s rozvojem hlavního města. Ve středu 27. září od 18 hodin se v Krenovce v prostorách Čítárny Unijazz na Praze 3 uskuteční panelová debata na...

Divadlo LETÍ startuje 18. sezónu v čele s novou uměleckou šéfkou

20. září 2023 v 08:25

Pražské nezávislé Divadlo LETÍ vstupuje do nové sezóny v čele s novou uměleckou šéfkou, dramaturgyní Marií Špalovou. Pod jejím vedením bude pokračovat v propagaci a podpoře současné české i zahraniční dramatiky. Očekávanou premiérou bude na jaře roku 2024 hra Láska, argumentační cvičení hvězdy...

Koncert v Praze 15: Adam Michna z Otradovic

20. září 2023 v 05:43

Loutna česká je cyklus 13 písní s instrumentálním doprovodem.

Praha 2: Lucy Chugai Band vystoupí na Bastionu

19. září 2023 v 08:45

V rámci koncertního cyklu Prahy 2 Hudba na hradbách uslyšíte v úterý 26. září Lucy Chugai Band

Setkání s občany v Praze 15

18. září 2023 ve 12:12

Setkání s občany a zástupci MČ Praha 15 na téma revitalizace míst ve veřejném prostoru Horních Měcholup se uskuteční v pondělí 18. září od 17 hodin u hasičárny v Horních Měcholupech v Holoubkovské ulici.

Univerzita Karlova se připojí k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje

18. září 2023 ve 12:01

České veřejné vysoké školy se opět připojí k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje (ETUR). Akce v rámci ETURu se budou konat v období od 18. září do 8. října. Jednotlivé vysoké školy včetně Univerzity Karlovy se letos poprvé propojily a společně připravují na tyto dny bohatý doprovodný program pro...

Praha 4 zve na Svatováclavské velebení

18. září 2023 v 08:24

V parku na Jezerce se ve čtvrtek 28. září koná od 13 hodin akce pro děti i dospělé, Svatováclavské velebení. Uvidíte rytířské souboje, divadlo i hudební vystoupení.

Další články
Nahoru